Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO)
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach
Bieniewickie spotkania z kultur±
Dodane przez sp_bieniewice dnia 28.12.2009 17:08:14
Rok 2009 dla Zespo³u Szkó³ w Bieniewicach przebiega wyj±tkowo, obfituj±c w wydarzenia kulturalne. Odby³y siê bowiem, zorganizowane przez szko³ê, a¿ cztery wyjazdy teatralne do stolicy. Bra³a w nich udzia³ zarówno m³odzie¿ ze szko³y podstawowej, jak i gimnazjum, pracownicy szko³y, rodziny, ¶rednio oko³o 60-70 osób. Ka¿dy, kto chcia³ poszerzyæ horyzonty intelektualne, mia³ okazjê poznaæ dzie³a polskie i ¶wiatowe oraz zbli¿yæ siê do s³awnych osób, które budz± powszechne zainteresowanie.
Pierwszy wyjazd by³ przeznaczony dla uczniów szko³y podstawowej. 15 stycznia br. dzieci obejrza³y w Teatrze Lalka przedstawienie "Cuda w budzie", które w przystêpny sposób ukazywa³o, jak s³owa dramatu budz± siê do ¿ycia na deskach teatru. M³odzie¿ szkolna pozna³a pracê osób tworz±cych przedstawienia, m.in. aktorów, re¿ysera, scenografa, o¶wietleniowców, charakteryzatorów. Spektakl by³ ogromnym przedsiêwziêciem artystycznym, wyst±pi³ w nim niemal ca³y zespó³ Teatru Lalka. Na m³odych widzach pozostawi³ niezatarte wra¿enie, gdy¿ interesuj±co i barwnie opowiada³ o zakulisowym ¿yciu teatru i anga¿owa³ widzów w zdarzenia na scenie.
Nied³ugo potem, 4 lutego br. zorganizowano popo³udniowy wyjazd do teatru, w którym uczestniczy³a spo³eczno¶æ szkolna i lokalna. Tym razem obejrzano w Teatrze Roma s³awn± operê "Upiór w operze". To najwiêksze wyzwanie produkcyjne, jakie podj±³ ten teatr w ostatnim 10-leciu. Na uwagê w przedstawieniu zas³uguje kilka elementów. Po pierwsze, tworzywo literackie, czyli klasyczna opowie¶æ o mi³o¶ci. Mamy trójk±t: m³od± kobietê i dwóch mê¿czyzn - dojrza³ego mistrza i m³odego romantyka. Ka¿dy z nich fascynuje g³ówn± bohaterkê, Christie, inaczej. M³oda ¶piewaczka dokonuje trudnego i niebezpiecznego wyboru. Opera oparta jest na powie¶ci Gastona Leroux - dzie³a o ¶wiatowym zasiêgu, znanego dziêki licznym przek³adom i adaptacjom – równie¿ filmowym. Zosta³o ono przybli¿one tak¿e bieniewickiej spo³eczno¶ci w piêknej formie, jak± nadali mu arty¶ci Teatru Romy.
Kolejny wyjazd zorganizowano 17 marca br. Tym razem uczniowie wraz ze swoimi rodzinami poznali s³awne "Metro" w re¿yserii Janusza Józefowicza. Chocia¿ prapremiera tego musicalu odby³a siê 30.01.1991 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, przedstawienie do dzi¶ cieszy siê ogromn± popularno¶ci±. Jego fabu³a zainteresowa³a przede wszystkim m³odzie¿ gimnazjaln±. Opowiada o grupie m³odych ludzi, artystów szukaj±cych szczê¶cia w ¿yciu. Bohaterowie przedstawiaj± swoje marzenia, a ka¿da wy¶piewana nuta, ka¿dy wytañczony takt jest tych marzeñ spe³nieniem. Widzimy na scenie pasje, entuzjazm, taniec i ¶piew. Jest tam mi³o¶æ, szaleñstwo i m³odo¶æ. To opowie¶æ o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o m³odzieñczych idea³ach i w³adzy pieni±dza, ale przede wszystkim to historia romantycznej mi³o¶ci. M³odzie¿ zobaczy³a swoje rozterki, wahania i problemy w piêknej muzycznej oprawie na deskach Teatru Buffo.
W ramach bieniewickich spotkañ teatralno-kulturalnych 1 kwietnia odby³a siê równie¿ wycieczka uczniów gimnazjum do Muzeum Narodowego w Warszawie. Nasza m³odzie¿ pod opiek± wychowawców uczestniczy³a w lekcjach z cyklu Pomó¿ swojemu oku, prowadzonych przez pracowników muzeum. Dziêki temu – w niecodziennym otoczeniu dzie³ sztuki – uczniowie pog³êbili swoj± wiedzê o dziele malarskim. Mieli te¿ mo¿liwo¶æ zwiedzenia galerii malarstwa polskiego i innych wystaw muzealnych.
Ostatnie spotkanie z kultur± by³o skierowane do uczniów szko³y podstawowej. W Teatrze Wielkim 5 kwietnia br. obejrzeli oni widowisko "W krainie czarodziejskiego fletu" na motywach opery A. Mozarta Czarodziejski flet. M³odsi uczniowie mog³y poznaæ specyfikê teatru operowego, który wspó³tworz± ró¿ne dziedziny sztuki. By³a tu: muzyka orkiestrowa, ¶piew, taniec, ruch sceniczny oraz to, co tworzy obraz, czyli formy architektoniczne, barwy, ¶wiat³a, kostiumy, charakteryzacja. Uczniom podoba³y siê ró¿norodne efekty specjalne, jak np. padaj±cy deszcz, ¶nieg, kolorowe dymy czy ,,z³oty py³”.
Wszystkie wyjazdy zorganizowane zosta³y pod kierunkiem Hanny Wasilewskiej-Weiss, nauczycielki przedmiotów artystycznych, we wspó³pracy z nauczycielami bloku humanistycznego: Marty Osiad³y i Ma³gorzaty Herc. ¯ywe zainteresowanie spo³eczno¶ci szkolnej: uczniów, ich rodzin, nauczycieli, pracowników placówki jest dowodem na to, ¿e wyjazdy w celu poznawania dzie³ klasyki i spotkania ze sztuk± s± potrzebne i na sta³e zago¶ci³y w kalendarzu ¿ycia szko³y.