Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach Lekcja patriotyzmu w Budach Zosinych
Dodane przez sp_bieniewice dnia 28.09.2010 13:38:09
Co roku w ostatni± niedziele wrze¶nia, delegacja szko³y (nauczyciele, dzieci, rodzice) na czele z dyrektorem p. Markiem Parafiniukiem udaje siê na obchody rocznicowe „Bitwy pod Jaktorowem”, których miejscem jest Cmentarz Wojenny AK w Budach Zosinych.
Upamiêtniaj± one wydarzenia z wrze¶nia 1944 roku, kiedy Powstanie Warszawskie chyli³o siê ku upadkowi. Wtedy w³a¶nie Niemcy przyst±pili do likwidowania Zgrupowania AK.
Bitwa pod Jaktorowem by³a ostatnim bohaterskim epizodem zgrupowania "Kampinos". Dosz³o do niej 29 wrze¶nia 1944 roku. W wyniku ca³odniowej krwawej walki z licznymi oddzia³ami niemieckimi, partyzanci ponie¶li klêskê. Zadali jednak wrogowi znaczne straty, Niemcy stracili kilkana¶cie pojazdów pancernych, jeden samolot i oko³o 200 ¿o³nierzy. Straty powstañców to: 150 zabitych, w tym dowódca major Alfons Kotowski, 120 rannych i 150 wziêtych do niewoli. Nielicznym uda³o siê przedostaæ w Góry ¦wiêtokrzyskie. W miejscu bitwy znajduje siê partyzancki cmentarz z mogi³ami 132 ¿o³nierzy. Stoi te¿ pomnik ods³oniêty we wrze¶niu 1964 roku, w 20. rocznicê bitwy.
Tegoroczne obchody znacznie ró¿ni³y siê od dotychczasowych ze wzglêdu na obecno¶æ prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Bronis³awa Komorowskiego.
Uroczysto¶æ rozpocz±³ wójt Jaktorowa Maciej ¦liwerski. Powita³ on wszystkich zgromadzonych, szczególnie znakomitych go¶ci w osobach prezydenta RP, JE ks. Biskupa Józefa Zawitkowskiego i innych znanych osobisto¶ci, w¶ród których mo¿na wyró¿niæ europos³ankê Jolantê Hibner oraz Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.
Nastêpnie zosta³a odprawiona Msza ¶wiêta celebrowana przez biskupa Józefa Zawitkowskiego w asy¶cie miejscowych ksiê¿y.
Swoim piêknym i wzruszaj±cym kazaniem scharakteryzowa³ on waleczno¶æ ¿o³nierzy, nawi±zuj±c jednocze¶nie do obecnej sytuacji w pañstwie. W swoich s³owach opisa³ niezwykle wznios³±, ale i ciep³± atmosferê otaczaj±c± cmentarz, do której pó¼niej nawi±za³ w swoim przemówieniu Prezydent Bronis³aw Komorowski.
Jak wiadomo, rodzina prezydenta mia³a du¿e znaczenie w dziejach Polski. Tadeusz Bor-Komorowski by³ genera³em dywizji Wojska Polskiego i dowódc± Armii Krajowej, natomiast Adam Ignacy Komorowski przeszed³ do historii jako prymas Polski.
W swoim wyst±pieniu prezydent podkre¶la³: "Nie mog³em tutaj nie przyjechaæ, dlatego ¿e tu widaæ, jak pamiêæ o ¿o³nierzach, pamiêæ o dramacie wojny, pamiêæ o ¶mierci i nieszczê¶ciu mo¿e byæ pamiêci± m±dr±, dobr± i serdeczn± (....). By³em tutaj jako pose³, wicemarsza³ek i marsza³ek Sejmu i teraz stojê w tym ¶wiêtym miejscu jako prezydent Rzeczypospolitej" Zaznaczy³, ¿e istot± m±drej pamiêci o czasach wojny jest to, ¿e nie jest ona nakierowana przeciwko komukolwiek.
"Ta pamiêæ trwa w sposób serdeczny, bo tkwi zakorzeniona mocno, nie tylko w sercach ¿o³nierzy Grupy Kampinos, nie tylko ¿o³nierzy AK, ale tak¿e w ca³ej spo³eczno¶ci lokalnej" - podkre¶li³ prezydent.
Przemówienie naszego Prezydenta wywar³o na zebranych ogromne wra¿enie. Wyzna³, ¿e przyci±ga go niezwyk³y klimat i nadzwyczajno¶æ miejsca, w którym znajduje siê cmentarz.
Kolejnym etapem uroczysto¶ci by³ Apel Poleg³ych zakoñczony Salw± Honorow±. Przedstawiciele oficjalnych delegacji sk³adali kwiaty pod krzy¿em wzniesionym na cze¶æ poleg³ych ¿o³nierzy.
Uroczysto¶æ wywar³a na uczestnikach wra¿enie. Ka¿dy element ¶wiadczy³ o istocie wydarzeñ z roku 1944. Spiewy patriotyczne, cudowne kazanie i przemówienia sprawi³y, ¿e nastrój by³ wznios³y i oddzia³ywa³ na wszystkich zebranych sk³aniaj±c do refleksji i zadumy. Uwa¿am, ¿e wspominanie tak wa¿nych dla Polaków wydarzeñ jest podstawowym zadaniem ka¿dego z nas. Pamiêtaj±c o dokonaniach naszych przodków, po¶wiêceniu dla dobra narodu i waleczno¶ci, która nie opu¶ci³a ich nawet w chwili, gdy tracili ¿ycie za ojczyznê, oddajemy im ho³d. Jest to przecie¿ jedyny sposób na podziêkowanie za ich zas³ugi.
Dla m³odzie¿y szkolnej wydarzenia takie jak to s± ¿yw± lekcj± historii.