Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach Węże z wizytą w naszej szkole
Dodane przez sp_bieniewice dnia 02.05.2018 20:15:18
          W środę, 25 kwietnia 2018 r. przyszedł dzień, na który dzieci czekały z niecierpliwością. Otóż w naszej szkole odbył się wyjątkowy pokaz edukacyjny nt. budowy, życia i zwyczajów węży. Nie chodzi tu o węże pożarowe, których używają strażacy, czy ogrodowe ale o gady, które nie mają nóg a pełzają po ziemi.
Na początku spotkania uczniowie mogli osobiście pogłaskać węża, pod czujnym okiem jego opiekuna. Uprzedził nas wszystkich, iż nie można głaskać węża po głowie, ponieważ jest to najczulsza część jego ciała. Dotykając skóry węża przekonaliśmy się, że jest ona sucha i pokryta łuskami.
Następnie opiekun opowiadał nam o budowie węży. Dowiedzieliśmy się, że są zmienno-cieplne, tzn. ich temperatura ciała jest taka sama jak temperatura otoczenia.
Największe zaskoczenie na niektórych z nas wzbudził fakt, że wąż śpi z otwartymi oczami i nie posiada powiek oraz przechodzi wylinkę, czyli zrzuca naskórek. Najlepszym zmysłem węża jest słuch, ponieważ całym ciałem może odbierać wibracje powietrza i drgania z podłoża, natomiast rozwidlonym językiem rozpoznaje zapachy. Wąż potrafi też nieźle widzieć w ciemności, dzięki czemu jest świetnym myśliwym. Ogon węża zaczyna się od miejsca, gdzie jest odbyt, a przy nim widać małe pazurki. Fakt ten może świadczyć, iż węże w czasach dinozaurów miały nogi.
Na zakończenie spotkania chętni mogli zadawać pytania. Stwierdzamy, że pokaz był bardzo emocjonujący i interesujący.