Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) SzkoÅ‚a Podstawowa im. Jana PawÅ‚a II w Bieniewicach Beatyfikacja Jana Paw³a II
Dodane przez sp_bieniewice dnia 05.05.2011 21:00:19






1 MAJA 2011 RZYM - BEATYFIKACJA PAPIE¯A JANA PAW£A II
Rozszerzona zawartość newsa
          1 maja 2011 r., w Watykanie, w Niedzielê Bo¿ego Mi³osierdzia, ¶wiêto ustanowione przez Jana Paw³a II, po raz pierwszy od ponad 1000 lat papie¿ wyniós³ na o³tarze swego bezpo¶redniego poprzednika.
          W Niedzielê Mi³osierdzia Bo¿ego, o godz. 10, na placu ¶w. Piotra w Rzymie, rozpoczê³y siê uroczysto¶ci beatyfikacyjne Jana Paw³a II. By³o to ukoronowanie trwaj±cego zaledwie sze¶æ lat, najkrótszego we wspó³czesnych dziejach Ko¶cio³a, procesu beatyfikacyjnego. Odby³ siê on z zachowaniem wszystkich obowi±zuj±cych ko¶cielnych procedur, a jedynym przywilejem jakim obdarzono papie¿a-Polaka by³ fakt, ¿e w jego przypadku zastosowano "szybk± ¶cie¿kê" - nie musia³ oczekiwaæ w kolejce ponad tysi±ca kandydatów do wyniesienia na o³tarze.

"Santo subito!"
          Co do ¶wiêto¶ci Jana Paw³a II nast±pi³a jednoczesna zgodno¶æ "vox populi" (g³os ludu) i "vox Ecclesiae" (g³os Ko¶cio³a). Wierni na pogrzebie Papie¿a wznosili okrzyki "Santo subito" (¶wiêty natychmiast), a kardyna³owie po konklawe, które wybra³o Benedykta XVI, zwrócili siê do nowego papie¿a, aby zezwoli³ na szybk± beatyfikacjê swojego poprzednika.
          Benedykt XVI wyrazi³ zgodê na rozpoczêcie procesu beatyfikacyjnego zaledwie kilka tygodni po ¶mierci, ³ami±c tym wymóg 5 lat, jakie powinny nast±piæ od zgonu kandydata na o³tarze.

          Papie¿ ten odst±pi³ te¿ od tradycji równie¿ 1 maja, kiedy to przewodniczyæ bêdzie uroczysto¶ciom beatyfikacyjnym. Do tej pory celebrowa³ jedynie kanonizacje.

22 pa¼dziernika - wspomnienie Jana Paw³a II
          Uroczysto¶ci rozpoczê³y obrzêdy beatyfikacyjne. Po wyg³oszeniu przez papie¿a tradycyjnej formu³y, na fasadzie bazyliki ¶w. Piotra ods³oniêty zosta³ portret Jana Paw³a II, wykonany na podstawie fotografii Grzegorza Ga³±zki, polskiego fotografika od ponad 20 lat zamieszka³ego w Rzymie. Z chwil± ods³oniêcia portretu Jan Pawe³ II mo¿e odbieraæ cze¶æ jako b³ogos³awiony.
          Podczas ceremonii zosta³o og³oszone, ¿e wspomnienie Jana Paw³a II wyznaczono na 22 pa¼dziernika. Tego dnia b³ogos³awiony Jan Pawe³ II bêdzie wspominany w liturgii, ale tylko w Rzymie i w Polsce. Gdy zostanie kanonizowany, wówczas jego wspomnienie obowi±zywaæ bêdzie w ca³ym Ko¶ciele katolickim.
          Zwykle osoby ¶wiête lub b³ogos³awione wspominane s± w "dies natalis", czyli w dzieñ swojej ¶mierci, nazywany "narodzinami dla nieba". Jan Pawe³ II zmar³ 2 kwietnia, ale na ten okres czêsto przypada Wielki Tydzieñ. Aby unikn±æ "kolizji" w kalendarzu liturgicznym Watykan postanowi³, ¿e zostanie ono przeniesione na 22 pa¼dziernika, a wiêc w rocznicê mszy inauguruj±cej pontyfikat tego papie¿a.

          Po obrzêdzie beatyfikacji Benedykt XVI przewodniczy³ mszy przy o³tarzu na placu ¶w. Piotra oraz wyg³osi³ homiliê.
W homilii mówi³: – Drodzy Bracia i Siostry. Dzi¶ jawi siê naszym oczom, w pe³nym duchowym ¶wietle Chrystusa zmartwychwsta³ego, postaæ umi³owanego i czczonego Jana Paw³a II. Dzi¶ jego imiê zostaje w³±czone w poczet ¶wiêtych i b³ogos³awionych, których on sam takimi og³osi³ podczas prawie 27 lat swojego pontyfikatu, przypominaj±c z moc± o powszechnym powo³aniu do wy¿yn ¿ycia chrze¶cijañskiego, do ¶wiêto¶ci, jak to stwierdza konstytucja soborowa, Lumen gentium, o Ko¶ciele. Wszyscy cz³onkowie Ludu Bo¿ego – biskupi, kap³ani, diakoni, wierni ¶wieccy, zakonnicy, zakonnice – jeste¶my w drodze ku ojczy¼nie niebieskiej, gdzie nas poprzedzi³a Dziewica Maryja, z³±czona w szczególny i doskona³y sposób z tajemnic± Chrystusa i Ko¶cio³a.
          Ojciec ¦wiêty zwróci³ siê do wiernych równie¿ w jêzyku polskim, mówi±c: – Swoim ¶wiadectwem wiary mi³o¶ci i odwagi apostolskiej, pe³nym ludzkiej wra¿liwo¶ci, ten znakomity Syn Narodu polskiego, pomóg³ chrze¶cijanom na ca³ym ¶wiecie, by nie lêkali siê byæ chrze¶cijanami, nale¿eæ do Ko¶cio³a, g³osiæ Ewangeliê. Jednym s³owem: pomóg³ nam nie lêkaæ siê prawdy, gdy¿ prawda jest gwarancj± wolno¶ci.
          W uroczysto¶ci wziê³y udzia³ 62 delegacje zagraniczne, oraz biskupi, ksiê¿a, siostry zakonne i ¶wieccy z ca³ego ¶wiata. Najliczniejsz± delegacjê – z³o¿on± z 68 biskupów – przysy³a³ Episkopat Polski. Sprawdzi³y siê szacunki rzymskiej policji - w beatyfikacji wzi±³ udzia³ ponad milion osób. Wype³nili plac ¶w. Piotra, przyleg³± doñ ulicê via Conciliazione oraz czterna¶cie miejsc w Wiecznym Mie¶cie, gdzie ustawione by³y telebimy.
By³a to najwiêksza uroczysto¶æ beatyfikacyjna w dziejach Ko¶cio³a.

          Trumna ze szcz±tkami papie¿a zosta³a z³o¿ona pod o³tarzem w Kaplicy ¦wiêtego Sebastiana w poniedzia³ek wieczorem. Natychmiast po otwarciu bazyliki we wtorek rano pielgrzymi ustawili siê w kolejce, by oddaæ ho³d papie¿owi i zobaczyæ jego nowe miejsce pochówku.
Wierni przyklêkaj± przed o³tarzem w kaplicy, znajduj±cej siê tu¿ obok Piety Micha³a Anio³a.

Podczas swojego pontyfikatu Jan Pawe³ II odby³ 102 pielgrzymki zagraniczne, wyg³osi³ 2400 przemówieñ, udzieli³ 1020 audiencji generalnych i przyj±³ w 1350 osobisto¶ci politycznych.