Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach Klasy VII AiB oraz VIA w Górach Świetokrzyskich
Dodane przez sp_bieniewice dnia 29.06.2024 10:11:20
          W dniach 17-20 czerwca uczniowie klasy VIIA, klasy VIIB, klasy VIA, pod opieką Pani Agnieszki Paczkowskiej, Pani Anety Ćwiek, Pana Bartosza Piwowarskiego i Pana Piotra Michalskiego udali się na czterodniową wycieczkę w Góry świętokrzyskie, której celem było poznanie walorów przyrodniczych tych gór oraz ich okolic, obejrzenie różnorodności gatunkowej Świętokrzyskiego PN oraz walorów turystycznych tego regionu.
Wśród atrakcji, które mieli możliwość zwiedzić były: owiany legendami Święty Krzyż (Łysa Góra) - wejście ścieżką dydaktyczną prowadząca przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie odwiedzili Muzeum Świętokrzyskiego PN mieszczącego się w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa benedyktynów z relikwiami drzewa Krzyża Świętego.
Nie można było pominąć Świętej Katarzyny, jednej z najważniejszych miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Zobaczyli tam klasztor klauzurowy sióstr Bernardynek, kapliczkę i źródełko Świętego Franciszka.
Kolejnym miejscem, które zwiedzili była Jaskinia Raj - jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń, z zapierającą dech w piersiach szatą naciekową.
Następnie, odwiedzili Zamek w Chęcinach, którego charakterystyczne wieże widoczne są już z daleka. Początki tego wzniesionego na skalistym grzbiecie zamku datuje się na przełom XIII i XIV wieku z nadania zamku biskupowi krakowskiemu przez Władysława Łokietka. Na zamku można przenieść się w czasy średniowiecza. Gości wita załoga w historycznych strojach, na dziedzińcu stoją narzędzia tortur, skarbiec pełen jest kosztowności, a w lochu wciąż przebywa skazaniec (albo to, co z niego zostało). Do gustu przypadła wizyta w Centrum Leonarda da Vinci, miejsca symbolicznego połączenia tradycji z nowoczesnością. Za jednym razem była możliwość poznania historii i najnowszych technologii.
Uczniowie z ogromną przyjemnością spacerowali geologicznym szlakiem rezerwatu Kadzielnia w Kielcach - jednym z najmniejszych rezerwatów przyrody w Polsce, zajmującym zaledwie 0,6 ha.
Na Skałce Geologów (punkt widokowy), który mierzy 295 metrów n.p.m., rozciąga się uroczy widok na okolicę, w tym niemal całe Kielce oraz Góry Świętokrzyskie. Urzekające miejsce!
Po dwóch dniach spędzonych na zwiedzaniu i kontakcie ze sztuką uczniowie spróbowali czegoś z zupełnie innej bajki - ulubionej bajki - największy Park rozrywki w Polsce "Energylandia". Tam czekały na nich niezapomniane przeżycia i masa wyśmienitej zabawy!
W drodze powrotnej do domu kolejna lubiana atrakcja - największy park wodny w Europie "Suntago" i zabawa na całego na ponad 30 wyjątkowych zjeżdżalniach i basenach. Żal było opuszczać to wyjątkowe miejsce tym bardziej, że na zewnątrz upał nie oszczędzał nikogo.
Nasi młodzi turyści nie przejmowali się zmęczeniem bo przed nami przecież ponad dwumiesięczne wakacje. No tylko trzeba odebrać w piątek świadectwo promujące nas do klasy VII i klasy VIII. 🙂