Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) SzkoÅ‚a Podstawowa im. Jana PawÅ‚a II w Bieniewicach Wycieczka szkolna do 3 Stolic: Budapeszt-Bratys³awa-Wiedeñ
Dodane przez sp_bieniewice dnia 12.06.2015 18:42:44

          W dniach 8 - 11 czerwca 45, osobowa grupa uczniów z klas Va, Vb, VI oraz gimnazjum, pod opiek± p. Barbary Siedleckiej, Magdaleny Kacaliñskiej i Hanny Wasilewskiej - Weiss, przebywa³a na wycieczce do trzech stolic europejskich, le¿±cych nad Dunajem: Budapesztu, Bratys³awy i Wiednia.
Ju¿ pierwszego dnia bardzo przyjemnie spêdzili¶my czas w najwiêkszym europejskim parku wodnym - "Tatralandia". Zje¿d¿alnie-rury, zje¿d¿alnie-¶lizgawki, na których korzystali¶my ze specjalnych pontonów, baseny to jedne z wielu licznych atrakcji jakie tam siê znajduj±. Woda w basenach ma lecznicze w³a¶ciwo¶ci, pochodzi z wód morza, które znajdowa³o siê na terenie Liptowskiej Kotliny przed 40 milionami lat. Przy 30 stopniowym upale, taka dawka zabaw w wodzie zadowoli³a wszystkich uczestników wycieczki.
Nastêpnego dnia rano pojechali¶my do Budapesztu - miasta dziesiêciu, wzgórz, czêsto nazywanego Per³± Dunaju. Na ka¿dym kroku spotyka siê co¶ zaskakuj±cego, zabytki o wielowiekowej historii, gwarne bulwary, romantyczne zau³ki, eleganckie restauracje, nastrojowe winiarnie, kafejki i cukiernie. Zachwycali¶my siê piêkn± panoram± miasta ogl±daj±c j± z Góry Gellerta. Przeszli¶my g³ównymi ulicami miasta, m.in. obok odnowionego budynku Parlamentu, czy s³ynnych ³a¼ni wêgierskich. Na górze zamkowej zobaczyli¶my m.in. ko¶ció³ koronacyjny w³adców wêgierskich. Wspania³e widoki zapiera³y dech w piersiach.
Trzeciego dnia dotarli¶my do Wiednia, stolicy Austrii. Z okien autokaru ogl±dali¶my Ring – okaza³y bulwar w centrum Wiednia. Ring powsta³ na ruinach murów miejskich. Cesarz Franciszek Józef w miejsce rozebranych murów nakaza³ budowê reprezentacyjnej alei, okr±¿aj±cej od po³udnia Innere Stadt. W czasie przeja¿d¿ki mogli¶my siê dok³adnie przyjrzeæ znajduj±cym siê tam budynkom, takim jak: Nowy Ratusz, Opera Narodowa, Parlament, Teatr Zamkowy, Uniwersytet, Gie³dê oraz dawne Ministerstwo Wojny. Przemie¶cili¶my siê do Parku miejskiego gdzie zrobili¶my sobie zdjêcie z pomnikiem Straussa oraz obejrzeli¶my wspania³y zegar kwiatowy.
Po chwili odpoczynku przyszed³ czas na jedn± z ikon Wiednia, dom Hunderwassera. Zauroczy³ on nas swoim abstrakcyjnym wygl±dem. Mieli¶my chwilê czasu na zakup pami±tek, po czym skierowali¶my siê do Hofburga – pa³acu w³adców Austrii od XII w. do 1918 r.
Po ogólnym obej¶ciu przeszli¶my na XII wieczny Dziedziniec Szwajcarski, jest to najstarsza czê¶æ pa³acu. W Skrzydle Leopolda znajduje siê obecnie rezydencja prezydenta Austrii.
Sporo czasu (ale o wiele za ma³o by móc dok³adnie przyjrzeæ siê wszystkim eksponatom i dzie³om) spêdzili¶my w Muzeum Historii Sztuki - jednej z najwiêkszych na ¶wiecie galerii, posiadaj±cej w swych zbiorach niezwykle cenn± kolekcjê malarstwa europejskiego, sztuki staro¿ytnej oraz monet. Z bliska mogli¶my zobaczyæ dzie³a s³ynnych malarzy m. in. Pietera Bruegela, Rubensa, Rafaela Santi, Caravaggio, Albrechta Dürera, Tycjana, Rembrandta.
Bêd±c w Wiedniu nie mogli¶my nie zajrzeæ na Prater, czyli do wielkiego weso³ego miasteczka (prawdziwa nazwa tego weso³ego miasteczka brzmi Wurstelprater). Tam na nas czeka³y karuzele, przera¿aj±ce kolejki, domy strachu i inne atrakcje, w tym s³ynny Wiener Riesenrad - wiedeñski diabelski m³yn. Nasi uczniowie ¶wietnie siê tam bawili.
Ostatni dzieñ pobytu spêdzili¶my w Bratys³awie. Zwiedzali¶my najciekawsze miejsca stolicy S³owacji: Rynek Staromiejski, Ratusz, Pa³ac Biskupów Ostrzychomskich, Katedrê ¶w. Marcina, Bramê Michalsk±, Wzgórze Zamkowe (siedziba prezydenta, panorama miasta z tarasu widokowego).
Po zwiedzaniu udali¶my siê na zakupy, gdzie wydali¶my ostatnie pieni±dze na pami±tki dla najbli¿szych. Wczesnym popo³udniem udali¶my siê w drogê powrotn± do domu (tym razem wiod³a przez Czechy) i ju¿ zaczynali¶my uk³adaæ plan nastêpnej wspólnej wyprawy do nowych nieznanych miejsc. Tymczasem z tej wycieczki na d³ugo w pamiêci pozostan± radosne wspomnienia, prze¿ycia i wra¿enia.
          W spe³nieniu naszych marzeñ pomogli nam SPONSORZY - firma Remondis Electrorecycling Sp. z o.o w B³oniu, Stowarzyszenie Rozwoju na Rzecz Witanowa i Bieniewic, So³ectwo Dêbówki i Bieniewic oraz Rada Rodziców - którym uczestnicy bardzo gor±co dziêkuj±. To dziêki umo¿liwieniu przeprowadzenia przez szko³ê zbiórki elektro¶mieci oraz dofinansowaniu obni¿y³ siê koszt wycieczki.