Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach Lekcja patriotyzmu w klasach I gimnazjum
Dodane przez sp_bieniewice dnia 29.09.2016 17:03:35


"Przeka¿ potomnym, ¿e wolno¶æ Narodu nie jest tylko prawem i chwa³± ¿ywych! Wolno¶æ nade wszystko jest tryumfem poleg³ych!"
.


          28 wrze¶nia uczniowie klas pierwszych gimnazjum wraz z wychowawczyniami p. Barbar± Siedleck± i p. Hann± Wasilewsk± - Weiss oraz opiekunem p. Ann± Ludwin - W³aszczuk udali siê na wycieczkê do Puszczy Kampinoskiej.
Miejscem docelowym naszego wyjazdu by³ cmentarz wojenny w Wierszach, miejsce wiecznego spoczynku 54 ¿o³nierzy AK Grupy "Kampinos" poleg³ych w walkach z Niemcami w 1944 roku. Cmentarz ten zosta³ za³o¿ony w 1944 przez ¿o³nierzy AK stacjonuj±cych we wsi Wiersze.
W 1946 roku cmentarz zosta³ zdewastowany. Dziêki pomocy jednostki wojskowej z Kazunia oraz wsparciu finansowemu ze strony w³adz powiatu nowodworskiego cmentarz zosta³ w krótkim czasie odbudowany. 1 sierpnia 1957 roku, w trzynast± rocznicê wybuchu powstania warszawskiego, na cmentarzu w Wierszach po raz pierwszy zorganizowano oficjalne uroczysto¶ci, z udzia³em kompanii honorowej LWP i przedstawicieli miejscowych w³adz.
Cmentarz ma kszta³t prostok±ta o powierzchni ok. 0,6 ha. Oznaczone krzy¿ami groby, w liczbie piêædziesiêciu czterech, ustawione s± w trzech rzêdach. Przez ¶rodek cmentarza biegnie alejka, na której koñcu znajduje siê urna, zawieraj±ca ziemiê zebran± z dwudziestu dwóch pobojowisk znajduj±cych siê na obszarze Puszczy Kampinoskiej. W pobli¿u urny znajduj± siê równie¿ tablice upamiêtniaj±ce kapelanów Grupy AK „Kampinos”, w tym ks. Stefana Wyszyñskiego ps. „Radwan III” (powojennego Prymasa Polski).
Uczniowie zapalili znicze i udali siê na spacer Alej± Pamiêci miêdzy cmentarzem partyzanckim a ko¶cio³em Niepokalanego Serca NMP. Miejsce nieprzypadkowe. Ko¶ció³ wzniesiono w 1953 roku na by³ym placu apelowym Grupy Kampinos, na którym w czasie wojny i po jej zakoñczeniu odprawiano Msze polowe. Ks. Prymas Stefan Wyszyñski, by³y kapelan Grupy Kampinos, po¶wiêci³ ko¶ció³ w lipcu 1957 roku, a we wrze¶niu uroczy¶cie otwarto cmentarz. Dzi¶ w ¶wi±tyni z imponuj±cym O³tarzem Niepodleg³o¶ci, licznymi pami±tkami wojennymi i tablicami historycznymi odprawiane s± Msze za Ojczyznê.
Alejê Pamiêci tworzy 15 trzymetrowych monumentów ustawionych wzd³u¿ kilkusetmetrowej drogi. S± na nich stacje Drogi Krzy¿owej – repliki „Golgoty Jasnogórskiej” Jerzego Dudy Gracza – i tablice upamiêtniaj±ce g³ówne bitwy Grupy Kampinos. Ide± przewodni± by³o ufundowanie ka¿dego monumentu przez mieszkañców, przedsiêbiorców i w³adze terenów, na których dane bitwy zosta³y stoczone, aby uczciæ partyzancki czyn.
Naszym przewodnikiem by³a Prezes Rady Pamiêci Niepodleg³ej Rzeczpospolitej Kampinoskiej p. Urszula Przymus, która projektowa³a nie tylko Alejê Pamiêci ale tak¿e O³tarz Niepodleg³o¶ci w miejscowym ko¶ciele.
Sk±d ta determinacja? Pani Prezes jest córk± ³±czniczki cichociemnego Adolfa Pilcha, a urodzi³a siê w trakcie ewakuacji Grupy Kampinos z Wierszy we wrze¶niu 1944 roku. Kultywowanie pamiêci o tamtych dniach to dzie³o jej ¿ycia. ¯artuje, ¿e jest najstarszym dzieckiem i najm³odszym partyzantem Grupy Kampinos, bowiem wraz z mam± roznosi³a meldunki zanim przysz³a na ¶wiat, dziêki czemu zawsze dotrze tam gdzie trzeba.
Jak mawia stare przys³owie: „je¶li Ci powiem – zapomnisz, je¶li poka¿ê – zapamiêtasz, je¶li wyt³umaczê – zrozumiesz” dlatego te¿ taka niecodzienna lekcja bardzo podoba³a siê uczniom i na pewno na d³ugo pozostanie w ich pamiêci, a o to w³a¶nie chodzi³o.