Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) SzkoÅ‚a Podstawowa im. Jana PawÅ‚a II w Bieniewicach Uroczysto¶æ na Cmentarzu Wojennym w Budach Zosinych
Dodane przez sp_bieniewice dnia 27.09.2010 09:08:10
26 wrze¶nia 2010 roku delegacja szko³y - dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, rodzice - wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w uroczysto¶ci obchodów 66 rocznicy bitwy pod Jaktorowem. Miejscem uroczysto¶ci by³ Cmentarz Wojenny AK w Budach Zosinych.
Co roku w ostatni± niedzielê wrze¶nia w tym miejscu na uroczysto¶ciach rocznicowych spotykaj± siê rodziny partyzantów oraz liczne delegacje w³adz pañstwowych i samorz±dowych.
Uroczysto¶ci zainaugurowa³a msza ¶wiêta polowa celebrowana przez JE ks.bp. Józefa Zawitkowskiego. Swoim piêknym i wzruszaj±cym kazaniem scharakteryzowa³ waleczno¶æ ¿o³nierzy, nawi±zuj±c jednocze¶nie do obecnej sytuacji w pañstwie. W swoich s³owach opisa³ niezwykle wznios³±, ale i ciep³± atmosferê otaczaj±c± cmentarz.
W¶ród go¶ci obecny by³ Prezydent RP Bronis³aw Komorowski, który podkre¶la³: "Nie mog³em tutaj nie przyjechaæ, dlatego ¿e tu widaæ, jak pamiêæ o ¿o³nierzach, pamiêæ o dramacie wojny, pamiêæ o ¶mierci i nieszczê¶ciu mo¿e byæ pamiêci± m±dr±, dobr± i serdeczn± (....). By³em tutaj jako pose³, wicemarsza³ek i marsza³ek Sejmu i teraz stojê w tym ¶wiêtym miejscu jako prezydent Rzeczypospolitej".
Zaznaczy³, ¿e istot± m±drej pamiêci o czasach wojny jest to, ¿e nie jest ona nakierowana przeciwko komukolwiek.
"Ta pamiêæ trwa w sposób serdeczny, bo tkwi zakorzeniona mocno, nie tylko w sercach ¿o³nierzy Grupy Kampinos, nie tylko ¿o³nierzy AK, ale tak¿e w ca³ej spo³eczno¶ci lokalnej" - podkre¶li³ prezydent.
"Tutaj widaæ, ¿e te mogi³y s± otoczone serdeczn± my¶l±, serdecznym i m±dry dzia³aniem maj±cym na celu utrwalenie pamiêci jako ¼ród³a nie tylko do¶wiadczeñ, ale i ¼ród³a postaw wspó³czesnych i na przysz³o¶æ" - mówi³ Bronis³aw Komorowski.









>>>GALERIA<<<

Rozszerzona zawartość newsa
Prezydent podczas wyst±pienia przywo³a³ pamiêæ zmar³ego w wyniku katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleñskiem sekretarza Rady Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa Andrzeja Przewo¼nika. Jego zdaniem, to dziêki Przewo¼nikowi w wielu miejscach na ¶wiecie znajduj± siê teraz pomniki polskich bohaterów, którzy zginêli za wolno¶æ ojczyzny.
"Wszyscy w Polsce, komu droga jest pamiêæ o przesz³o¶ci, powinni¶my byæ mu wdziêczni do koñca ¿ycia naszego pokolenia" - powiedzia³.
Jak wiadomo, rodzina prezydenta Komorowskiego mia³a du¿e znaczenie w dziejach Polski. Tadeusz Bor-Komorowski by³ genera³em dywizji Wojska Polskiego i dowódc± Armii Krajowej, natomiast Adam Ignacy Komorowski przeszed³ do historii jako prymas Polski.
Kolejnym punktem uroczysto¶ci by³ Apel Poleg³ych zakoñczony Salw± Honorow±. Nastêpnie delegacje sk³ada³y kwiaty pod krzy¿em wzniesionym na cze¶æ poleg³ych ¿o³nierzy.
Dla m³odzie¿y szkolnej wydarzenia takie jak to s± ¿yw± lekcj± historii.

Po zakoñczeniu uroczysto¶ci organizatorzy zaprosili wszystkich na pyszn± grochówkê. Poniewa¿ pogoda dopisa³a, uczestnicy chêtnie przyjêli zaproszenie. Bitwa pod Jaktorowem by³a ostatnim bohaterskim epizodem zgrupowania "Kampinos". Dosz³o do niej 29 wrze¶nia 1944 roku. W wyniku ca³odniowej krwawej walki z licznymi oddzia³ami niemieckimi, partyzanci ponie¶li klêskê. Zadali jednak wrogowi znaczne straty, Niemcy stracili kilkana¶cie pojazdów pancernych, jeden samolot i oko³o 200 ¿o³nierzy. Straty powstañców to: 150 zabitych, w tym dowódca major Alfons Kotowski, 120 rannych i 150 wziêtych do niewoli. Nielicznym uda³o siê przedostaæ w Góry ¦wiêtokrzyskie. W miejscu bitwy znajduje siê partyzancki cmentarz z mogi³ami 132 ¿o³nierzy. Stoi te¿ pomnik ods³oniêty we wrze¶niu 1964 roku, w 20. rocznicê bitwy.