Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach Drugie klasy w Orientarium
Dodane przez sp_bieniewice dnia 23.09.2023 10:38:19
          S zkoła uczy i wychowuje, szkoła także relaksuje! Niewątpliwie, do jednych z najprzyjemniejszych i niezapomnianych dni w życiu ucznia należą szkolne wycieczki.
Taką wspaniałą przygodą dla trzech klas drugich, był wyjazd rankiem 22 września wraz z opiekunami: p. Jolantą Wiącek, p. Dorotą Chłodnicką-Sadłocha, p. Pauliną Krajewską, p. Hanną Wasilewską-Weiss oraz p. Jackiem Sobczykiem, na jednodniową wycieczkę do Łodzi, wielkiego miasta, które ciągle się rozwija, starając się być jak najbardziej atrakcyjne dla turystów.
Jeszcze do niedawna kojarzyło się z zadymionymi fabrykami oraz architekturą przemysłową. Dziś to miejsce nowoczesne, tętniące życiem, miejsce obfitujące w zabytki i atrakcje turystyczne. Jedną z takich atrakcji jest z pewnością wizyta w łódzkim ogrodzie zoologicznym oraz w jego najnowszej części oddanej w kwietniu 2022 roku - Orientarium.
Orientarium w Łodzi to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Mogliśmy obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Od pani przewodniczki dowiedzieliśmy się, że w Orientarium mieszka 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb, a budynek i wybiegi dla zwierząt zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich.
Zwiedzanie Orientarium rozpoczęliśmy od słoniarni. Zobaczyliśmy tam największego słonia indyjskiego w Europie, Aleksandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. Dowiedzieliśmy się, że słoń Aleksander jest największym i najstarszym przedstawicielem tego gatunku w Europie. Ma 44 lata i waży pond sześć ton. Zauważyliśmy też, że Aleksander ma tylko jeden cios - pani przewodniczka opowiedziała nam historę związaną z tym faktem.
W kolejnej części - Celebes - spotkaliśmy między innymi rodzinę makaków wanderu (Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya), których wybieg stylizowany jest na buddyjską świątynię, jak również wyderki orientalne i jeżozwierze palawańskie.
Największe wrażenie zrobił na nas podwodny tunel w części oceanicznej, z którego mogliśmy podziwiać przepływające nad głowami rekiny i płaszczki! Jak się dowiedzieliśmy, podwodny tunel ma 26 metrów długości, a 7 zbiorników oceanicznych mieści ponad 3 miliony litrów wody.
W strefie oceanicznej Orientarium mieszkają m.in. rekiny żarłacze, unikatowe rekiny brodate, jedyne w Polsce ryby gitarowe oraz majestatyczne płaszczki z ogonami o długości ponad półtora metra . Każdy poziom akwariów jest zapełniony innymi rybami.
Co ciekawe, na dnie największego basenu Orientarium umieszczono replikę samolotu Mitsubishi J2M - myśliwca marynarki japońskiej z okresu II wojny światowej.
Niesamowicie gorąco zrobiło się nam w ostatniej strefie - na Wyspach Sundajskich. W tej części pawilonu temperatura utrzymuje się na poziomie 24-26 stopni Celsjusza i jest tam prawie 80% wilgotności. Poczuliśmy się jak w prawdziwej dżungli. Spotkaliśmy tam m. in. rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, Krakena i jego partnerkę Penelopę, a także niedźwiedzie malajskie i azjatyckie ptaki.
Po pobycie w Orientarium pani przewodniczka oprowadziła nas po pozostałej części łódzkiego ZOO. Mieliśmy okazję obserwować jeszcze wiele egzotycznych zwierząt, na przykład , zebry, żyrafy, kapibary, niedźwiedzia malajskiego, nandu czy pingwiny. Odwiedziliśmy również Motylarnię, w której widzieliśmy motyle pochodzące z różnych stron świata. Można było zobaczyć też cały cykl życia owadów, przyjrzeć się ich kokonom i dorosłym osobnikom.
Piękny, słoneczny dzień sprawił, że przechadzka po ogrodzie zoologicznym była naprawdę wspaniała.
Na zakończenie wstąpiliśmy jeszcze do sklepu pamiątkarskiego Tuk! Tuk!, aby zakupić tematyczne pamiątki i zabawki. Będą nam przypominać wyjątkowe chwile spędzone wśród zwierząt.
Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i bogatsze o wiele cennych informacji przyrodniczych i niezapomniane wrażenia z dna morskiego.
Wycieczka z pewnością w ciekawy sposób poszerzyła dość bogatą już wiedzę uczniów.