Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO)
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach
Uczczenie pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej…
Dodane przez sp_bieniewice dnia 14.04.2024 10:43:08
U czczenie pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej…
10 kwietnia 2024 roku w Witanowie odbyła się ważna uroczystość patriotyczna, której głównym celem było kultywowanie pamięci o Polakach – ofiarach zbrodni katyńskiej sprzed 81 lat. Zamordowano co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji oraz innych formacji mundurowych.
Inicjatorem tych corocznych obchodów jest Pani Krystyna Jakubaszek - sołtys Witanowa.
W wydarzeniu brała udział delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym, na czele z dyrektorem Panem Markiem Parafiniukiem i nauczycielami Panią Małgorzatą Stępień- Jurzyk i Panią Barbarą Siedlecką.
Uczestnikami byli również najmłodsi mieszkańcy – przedszkolacy z miejscowego Przedszkola Nr 6 „Iskierka” w Bieniewicach, pod przewodnictwem dyrektora przedszkola Pani Elżbiety Flisek.
Po odśpiewaniu hymnu, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przed tablicą pamięci, głos zabrał dyrektor naszej placówki Pan Marek Parafiniuk, który przypomniał zebranym ideę ogólnopolskiego sadzenia "Dębów Pamięci" jako formę uczczenia ofiar zbrodni katyńskiej. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy Polaków zamordowanych przez NKWD na Wschodzie w 1940 roku.
Dyrektor stwierdził, że udział szkoły koncentruje się na działaniach mających na celu zachowanie pamięci o straszliwej zbrodni. Pragniemy utrwalić przekaz pokoleniowy i jego historyczne znaczenie, przede wszystkim po to, by młodzi ludzie realizujący swoje życiowe pasje i ambicje już w zintegrowanej Europie, różnorodnej kulturowo, potrafili być dumni ze swych korzeni i umieli otaczać szacunkiem pamięć Polaków - bohaterów. Ponadto należy dodać, że powinnością żyjących są wyrazy pamięci o tych, którzy zostali zamordowani w okrutny sposób.
W dalszej części spotkania głos zabrała nauczyciel historii Pani Małgorzata Stępień-Jurzyk, która przybliżyła historię zbrodni katyńskiej dokonanej przed Sowietów w kwietniu 1940 roku.
Uroczystość nie tylko dostarczyła wielu wzruszeń, ale przede wszystkim była żywą lekcją historii - tragicznej, bo długo przemilczanej i zakazanej. Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci!”