Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO)
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach
III klasy w Toruniu
Dodane przez sp_bieniewice dnia 18.04.2015 19:19:17
W dnia 17 kwietnia dzieci klas III szko³y podstawowej bra³y udzia³ w wycieczce do Torunia.
Wcze¶niej w Piwnicach zwiedza³y Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Miko³aja Kopernika w Toruniu.
Centrum astronomii umieszczono w zabytkowym XIX-wiecznym dworze, a w otaczaj±cym go parku, jesieni± 1947 roku rozpoczêto budowê pierwszego budynku z rozsuwan± kopu³±. Kolejne pawilony kryj±ce teleskopy optyczne, umieszczone w kopu³ach z rozsuwanymi dachami zbudowano w latach 50. i 60. XX wieku.
Znalaz³y siê w nich m.in.:
- teleskop Schmidta-Cassegraina o ¶rednicy 90 cm,
- teleskop Cassegraina o ¶rednicy 60 cm.
W latach pó¼niejszych profil badawczy obserwatorium skoncentrowa³ siê na radioastronomii.
Z tego wzglêdu wybudowano w nim dwa radioteleskopy:
- mniejszy z nich, o ¶rednicy 15 m, zosta³ oddany do u¿ytku w 1979,
- wiêkszy, o ¶rednicy 32 m, oddano do u¿ytku w 1994 (jest to najwiêkszy radioteleskop w Europie ¦rodkowej).
G³ównym punktem wycieczki by³o jednak Muzeum Piernika. Mieszcz±ce siê w zabytkowej kamienicy na toruñskiej Starówce, bardzo blisko najznamienitszych toruñskich zabytków. Ulica Rabiañska, na której pod numerem 9 mie¶ci siê muzeum, zaczyna siê wspania³± Katedr± ¦w. Janów, koñczy za¶, znan± wszystkim i podziwian± Krzyw± Wie¿±. Muzeum w magiczny sposób przenosi do XVI wiecznej piernikarni. Po krótkim terminowaniu u mistrza piernikarskiego mo¿na by³o nabyæ umiejêtno¶ci przy wyrobie pierników wed³ug najlepszych receptur sprzed 500 lat.
Muzeum jest interaktywn± form± poznawania historii Torunia i piernikarstwa – zarówno dla dzieci, jak i dla doros³ych. Poznawanie historii i tradycji w muzeum to rado¶æ i zabawa dla zwiedzaj±cych w ka¿dym wieku, nawet najbardziej dojrza³ym. Podczas pobytu w Muzeum dzieciom towarzyszy³ i przekazywa³ tajniki piernikarskiej wiedzy, ¶redniowieczny mistrz piernikarski Bart³omiej, jego czeladnicy, a tak¿e Wied¼ma Korzenna.
Nie wystarczy tylko zobaczyæ i posmakowaæ – warto tak¿e uczestniczyæ w procesie powstawania pachn±cego ciasta, samodzielnie dodaæ miodu, t³uczonego kardamonu, imbiru, kory cynamonowej, go¼dzików, a przede wszystkim pieprzu… Potem zagnie¶æ ciasto, rozwa³kowaæ, zamkn±æ w ozdobnej formie i s³uchaj±c legend o pierniku i Toruniu poczekaæ, a¿ w³asny piernik upiecze siê w wiekowym piecu….
Wszyscy uczestnicy z wielk± ochot± brali udzia³ w ca³ym procesie przygotowania pierników ws³uchuj±c siê w piêkne opowie¶ci o piernikach.
Po niesamowitej przygodzie w muzeum piernika w Toruniu, dzieci pod okiem opiekunów zwiedzili Krzyw± Wie¿ê, Ratusz Staromiejski, Dom Miko³aja Kopernika a tak¿e piêkny Rynek.
Przed wyjazdem do domu wszyscy udali siê do sklepu by kupiæ s³odkie i smakowite pierniki dla rodziców, rodzeñstwa, dziadków.
Wieczorem trochê zmêczeni, ale zadowoleni wrócili do domu.