Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach Wycieczka do Wieliczki, Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego
Dodane przez sp_bieniewice dnia 04.10.2015 20:03:03

          W dniach 29 wrze¶nia - 1 pa¼dziernika klasy VI wsparte kilkoma osobami z klasy Vb i IVb, przebywa³y na wycieczce w Wieliczce, Krakowie i Ojcowskim Parku Narodowym. Przebiega³a ona zgodnie z wcze¶niej ustalonym harmonogramem i przynios³a wiele niezapomnianych wra¿eñ.
Pierwszym miejscem, które odwiedzili¶my, by³a zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce. Jej pocz±tki siêgaj± czasów ¶redniowiecza. Podziwiali¶my wspania³e kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urz±dzenia i sprzêt górniczy oraz dziesi±tki rze¼b i p³askorze¼b solnych. Przeszli¶my trasê obejmuj±c± 3,5 kilometrowy odcinek po³o¿ony na g³êboko¶ci od 64 do 135 m.
Kolejne miasto to Kraków - by³a stolica Polski. Zwiedzanie Krakowa rozpoczêli¶my trochê nietypowo bo od Kazimierza - dawnej dzielnicy ¿ydowskiej. Przytulne kafejki i restauracje tej dzielnicy, galerie i antykwariaty, brukowane uliczki oraz zabytki kultury ¿ydowskiej tworz± urokliw± atmosferê, której nie sposób siê oprzeæ.
Bêd±c w tej czê¶ci czê¶ci miasta nie mo¿na siê oprzeæ pokusie i nie spróbowaæ s³ynnych ale jak¿e smacznych, zapiekanek królewskich. Pycha!
W drugim dniu udali¶my siê na Wawel - siedzibê w³adców polskich. Z zainteresowaniem s³uchali¶my opowie¶ci o kolejnych królach zamieszkuj±cych jego komnaty. Zwiedzili¶my Katedrê, która zajmuje wyj±tkow± pozycjê w dziejach Polski i w ¶wiadomo¶ci narodu polskiego. To w³a¶nie tutaj odbywa³y siê koronacje królów, a w podziemiach spoczywaj± najbardziej zas³u¿eni Polacy, a w¶ród nich obok w³adców, m. in. Stefan Batory, Adam Mickiewicz, Juliusz S³owacki, Tadeusz Ko¶ciuszko, genera³ W³adys³aw Sikorski. Na Wawelu pochowany jest prezydent Lech Kaczyñski z ¿on± Mari±, którzy zginêli w katastrofie lotniczej w Smoleñsku 10 kwietnia 2010r.
Z zachwytem patrzyli¶my na Dzwon Zygmunt - najs³ynniejszy polski dzwon, znajduj±cy siê na Wie¿y Zygmuntowskiej w pó³nocnej czê¶ci katedry wawelskiej. Ufundowany przez Zygmunta I Starego, nazwany jego imieniem.
Pobyt na Wawelu zakoñczyli¶my zwiedzeniem Smoczej Jamy – jaskini w obrêbie zrêbu Wawelu, jednej z turystycznych atrakcji Krakowa. Z jaskini± wi±¿e siê legenda o smoku wawelskim.
Spacer Traktem Królewskim pozwoli³ na podziwianie innych cennych zabytków Krakowa takich jak: G³ówny Rynek, Sukiennice, Brama Floriañska, Barbakan, ko¶cio³y itp. Swym bogactwem urzek³a nas Bazylika Mariacka. Dowiedzieli¶my siê, i¿ wspania³± polichromiê wykonali znani arty¶ci: Jan Matejko, Józef Mehoffer i Stanis³aw Wyspiañski. Ten ostatni zaprojektowa³ równie¿ przepiêkne witra¿e. Znakomicie prezentuje siê te¿ Retabulum o³tarza g³ównego – s³ynne dzie³o Wita Stwosza, nad którym pracowa³ 12 lat.
Trzeciego dnia przed po³udniem zwiedzili¶my Muzeum Podziemi Rynku. Pod p³yt± placu powsta³o multimedialne muzeum i skansen archeologiczny w jednym, gdzie mo¿na ogl±daæ wystawê "¦ladem europejskiej to¿samo¶ci Krakowa". Na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych znajduje siê ekspozycja ukazuj±ca rolê Krakowa w ¶redniowiecznej Europie i ponad 800-letni± tradycjê handlu i rzemios³a na tym terenie.
Ostatnim miejscem zwiedzanym przez nas by³ Ojcowski Park Narodowego. Ogl±dali¶my malownicz± Dolinê Pr±dnika wraz z ostañcami skalnymi o charakterystycznych kszta³tach i nazwach. Przewodnik opowiada³ nam równie¿ o bogactwie fauny i flory na tym terenie. Wspania³ym zabytkiem architektury tego urokliwego miejsca jest zamek w Pieskowej Skale.
W pobli¿u znajduje siê równie¿ Maczuga Herkulesa, która jest najbardziej znan± ska³± Ojcowskiego Parku Narodowego i chyba najbardziej znan± ska³± naszego kraju, niejednokrotnie b³êdnie kojarzona z miejscowo¶ci± Ojców. Ska³a jest po³o¿ona administracyjnie na terenie wsi Su³oszowa, a w³a¶ciwie na terenie osady Pieskowa Ska³a, która wchodzi w jej sk³ad.
Trasa wycieczki by³a bardzo bogata i atrakcyjna, uczniowie poznali niezwyk³e miejsca, a zdobyta wiedza pozostanie na d³ugo w pamiêci i bêdzie wykorzystywana na ró¿nych zajêciach lekcyjnych.
Uczestnicy wycieczki pragn± bardzo gor±co podziêkowaæ Radzie Rodziców, która dofinansowa³a wyjazd. S± ogromnie wdziêczni a poniewa¿ .... "Wdziêczno¶æ" trudno jest ubraæ w s³owa…
wtedy wiêc proste - ,,dziêkujemy"- zawiera wszystko co chc± wyraziæ!.