Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) SzkoÅ‚a Podstawowa im. Jana PawÅ‚a II w Bieniewicach Warsztaty czytelnicze ,,Wydajemy w³asn± ksi±¿kê”
Dodane przez sp_bieniewice dnia 20.03.2016 17:29:13

           24 lutego w Bibliotece Szkolnej odby³y siê zajêcia warsztatowe dla uczniów klas 2 szko³y podstawowej, które mia³y za zadanie pomóc dzieciom w przygotowaniu prac konkursowych do XV Powiatowego Konkursu Czytelniczego ,, Wydajemy w³asn± ksi±¿kê”. By³y to bardzo niezwyk³e zajêcia … .
Przyjecha³y do nas dwie wspania³e Panie: Pani Anna Bu¼niak – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w B³oniu ( Filii Biblioteki Pedagogicznej im. KEN w Warszawie) oraz Pani Teresa Kacperska, na co dzieñ kierownik Biura Podró¿y TERTUR, która pokocha³a ca³ym sercem Mazowsze i postanowi³a przybli¿yæ jego bogat± historiê, prowadz±c nas szlakiem Smoka Mazowieckiego.
Uczestnicy przebierali siê w stroje: dziewczêta w peleryny z wysok± kryz±, ch³opcy w tuniki z namalowanym Smokiem Mazowieckim. Ka¿dy dowiadywa³ siê o tej niezwyk³ej postaci: ¿e prawie przez 200 lat, w czasie kiedy Mazowsze by³o udzielnym ksiêstwem, symbolem Mazowsza by³ Smok. Pierwszy zacz±³ u¿ywaæ tego symbolu w swych pieczêciach ksi±¿ê czerski Trojden. Smok Mazowiecki, zwany te¿ ¿mijem s³owiañskim albo wywern±, pochodzi³ z legend arturiañskich, by³ wiêc symbolem opoki, si³y i w³adzy.
Legendy te przeniós³ na Mazowsze ksi±¿ê anglosaski Magnus, który po bitwie pod Hastings w 1066r., gdzie zgin±³ jego ojciec król Harold, musia³ uciekaæ, ¿eby unikn±æ ¶mierci, ale te¿ ¿eby zgromadziæ wojska i pom¶ciæ ¶mieræ ojca odzyskuj±c ziemie.
Zajêcia mia³y na celu poznanie historii Polski, Mazowsza i jego dynastycznych w³adców w formie gry i zabawy, dlatego uczestnicy otrzymywali numery pod którymi kry³y siê imiona kolejnych Piastów Mazowieckich i ich ¿on. Najpierw ch³opcy poznawali swoje ksi±¿êce imiona, potem ka¿da dziewczynka dowiadywa³a siê jak ma na imiê i którego ksiêcia jest ¿on±. Król Boles³aw Krzywousty jest nr 1 poniewa¿ on rozpocz±³ istnienie Mazowsza jako ksiêstwa w 1138r., wydaj±c dokument o podziale Polski na dzielnice. Jako król dosta³ koronê i prawdziwy miecz (rekonstrukcja zrobi³a ogromne wra¿enie).
Pani Teresa bardzo ciekawie opowiedzia³a o tym kto czym zas³yn±³ w Ksiêstwie Mazowieckim. Na koniec dzieci dowiedzia³y siê równie¿ o mazowieckim skarbie pilnowanym przez Mazowieckiego Smoka.
Piêkna to by³a lekcja historii! Uczestnicy z wypiekami na twarzy wczuwali siê w swoje role i uwa¿nie s³uchali ciekawych opowie¶ci. Bez cienia w±tpliwo¶ci wiêkszo¶æ uczestników napisze swoj± konkursow± ksi±¿kê siêgaj±c do historii Mazowsza i jego Smoka. Bardzo dziêkujemy Paniom za wspania³e zajêcia!

Magdalena Królicka