Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach Święto ziemniaka w naszej szkole
Dodane przez sp_bieniewice dnia 21.10.2021 07:54:00
          Na wschodzie i w Warszawie jada się najwięcej białych; zachodnia, południowa i północna część Polski gustuje podobno w żółtych. W różnych regionach w Polsce inaczej nazywany: kartofel (z niem. Kartoffel) – zwłaszcza etnolekt śląski, ale także w całym kraju, pyra – gwara poznańska, grula – gwara góralska (wschodnie Podhale) bulwa – język kaszubski.
Obecnie na Ziemi uprawia się ponad 1000 odmian ziemniaka, a przeciętny mieszkaniec planety je ich średnio 33 kilogramy rocznie. Ziemniak to bulwa udomowiona po raz pierwszy w Andach 8000 lat temu, do Europy dotarł on jednak dopiero w XVI wieku - w 1556 roku hiszpański odkrywca Gonzalo Jimenez de Quesada przywiózł je do Europy.
Okazuje się, że ziemniaki służyły nie tylko do jedzenia, ale były również „zdrowotnymi amuletami”. Inkowie nosili je przy sobie, by zapobiec reumatyzmowi. Maria Antonina natomiast dla ozdoby wplatała we włosy kwiaty ziemniaków. Co kraj, to obyczaj.
W naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, 21 października pod hasłem "Ziemniak rządzi!" obchodzono Święto tego bardzo popularnego warzywa.
Po krótkim zapoznaniu się z historią ziemniaka, quizie uczestniczyliśmy w degustacji ziemniaczanych potraw. Nie zabrakło pyszności takich jak: tradycyjne placki ziemniaczane na słodko i pikantnie, frytki, babki ziemniaczane przygotowane przez uczniów przy niewielkiej pomocy mam. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonywali stemple z ziemniaka. a ci którzy w tym dniu przyszli do szkoły przebrani za ziemniaka nie byli odpytywani na lekcjach.
Było więc pysznie, zabawnie i kolorowo.
W tym roku szkolnym obchodziliśmy święto jabłka i ziemniaka - uczniowie mile wspominają te dni - i już pytają, czyje kolejne święta będziemy obchodzić.