Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) SzkoÅ‚a Podstawowa im. Jana PawÅ‚a II w Bieniewicach 94 rocznica odzyskania niepodleg³o¶ci
Dodane przez sp_bieniewice dnia 10.11.2012 06:42:50


„Naród, który nie szanuje swej przesz³o¶ci, nie zas³uguje na szacunek tera¼niejszo¶ci i nie ma prawa do przysz³o¶ci”
Józef Pi³sudski


Co roku, 11 listopada obchodzimy Narodowe ¦wiêto Niepodleg³o¶ci – polskie ¶wiêto narodowe, na pami±tkê odzyskania przez Polskê niepodleg³o¶ci w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austriê, Prusy i Rosjê.
To najwa¿niejsze polskie ¶wiêto narodowe obchodzone by³o równie¿ w naszej szkole. Dnia 8 listopada wszyscy zebrali¶my siê w sali gimnastycznej na uroczystej akademii. Rozpoczê³a siê ona od od¶piewania hymnu przez zgromadzonych na sali gimnastycznej.
Uczniowie Gimnazjum pod kierunkiem p. Izabeli ®i¹ki oraz p. Hanny Wasilewskiej - Weiss, przedstawili wzruszaj±cy spektakl pt. „Wolny kraj…". Patriotyczny charakter wyst±pienia podkre¶la³y utwory literackie i muzyczne z okresu powstañ narodowych, I wojny ¶wiatowej, jak równie¿ wspó³czesne.

Rozszerzona zawartość newsa
Przedstawienie rozpoczê³a piosenka w rytmie hip hopu wykonawcy Eldo: „Nie pytaj mnie o ni±”, czyli o Ojczyznê, i nie pytaj, co ona mo¿e zrobiæ dla Ciebie, ale co ty mo¿esz zrobiæ dla niej.
Piosenka Jana Pietrzaka „Nadzieja” przekonuje nas o tym, ¿e mimo ró¿nych trudno¶ci jakie spotykamy, ¿yj±c w naszym kraju trzeba mieæ nadziejê na lepsz± przysz³o¶æ, poniewa¿ o to dla nas walczyli polscy ¿o³nierze powstania ko¶ciuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, warszawskiego i wielu innych powstañ.
W kolejnej piosence "Dziwny jest ten ¶wiat" us³yszeli¶my, ¿e dziwny jest nasz ¶wiat, w którym ¿yjemy bo wci±¿ cz³owiekiem gardzi cz³owiek, to mimo wszystko, ludzi dobrej woli i tych, którzy troszcz± siê o nasz± Ojczyznê jest wiêcej.
W piosence „Polskie kwiaty” us³yszeli¶my o têsknocie, jak± prze¿ywa cz³owiek, który opuszcza Ojczyznê i dom rodzinny. Tak± têsknotê prze¿ywali polscy pisarze okresu romantyzmu: Juliusz S³owacki i Cyprian Kamil Norwid, których utworów s³uchali¶my. Norwid pisa³ o têsknocie do kraju, w którym nawet kruszynê chleba z szacunkiem podnosi siê z ziemi.
Podk³adem do tych utworów by³a muzyka Fryderyka Chopina, który emigrowa³ w czasach powstania listopadowego i na emigracji rozpacza³ po upadku powstania listopadowego.
S³owacki, Norwid i Chopin ¿yli w czasach, kiedy Polski nie by³o na mapach, a mimo wszystko rozwijali jêzyk polski i polsk± kulturê. W czasach niewoli Polacy musieli przeciwstawiaæ siê germanizacji i rusyfikacji.
W atmosferze walki o jêzyk polski Maria Konopnicka, napisa³a: „Rotê”, jedn± z najwa¿niejszych pie¶ni patriotycznych.
Po odzyskaniu niepodleg³o¶ci pie¶ñ ta rywalizowa³a z „Mazurkiem D±browskiego” o miano hymnu narodowego.
Na tej akademii po¶wiêconej odzyskaniu niepodleg³o¶ci nie mo¿na zapomnieæ o postaci, która w³o¿y³a wielki wk³ad w walkê o wolno¶æ, czyli o Józefie Pi³sudskim.
W okresie I wojny ¶wiatowej dowodzi³ I Brygad± Legionów Polskich w walkach z Rosjanami.
Pie¶ñ „My Pierwsza Brygada” ¶piewali walcz±cy o niepodleg³o¶æ legioni¶ci Józefa Pi³sudskiego. I uda³o siê. 11 listopada 1918 roku Polska odzyska³a niepodleg³o¶æ, a my wszyscy spotkali¶my siê na akademii z okazji ¦wiêta Niepodleg³o¶ci.
Patriotyzm, Ojczyzna, „11 listopada” - byæ mo¿e to s± nudne tematy. W czasach kiedy mamy maksymaln± wolno¶æ trudno mówiæ o patriotyzmie i trudno byæ patriot±.
Dzisiaj nie musimy stawaæ z karabinem w rêku w obronie Ojczyzny. Wspó³czesny patriota, to osoba dbaj±ca o innych, znaj±ca historiê Polski, odnosz±ca siê z szacunkiem i godno¶ci± do ¶wi±t i symboli narodowych.
Patriota to kto¶, kto stara siê utrzymywaæ dobry wizerunek Polski i Polaków na ¶wiecie, jest dumny z bycia Polakiem i z polskich tradycji, posiada wykszta³cenie mog±ce pomóc ojczy¼nie.
Piosenka fina³owa "Powrócisz tu" mówi nam, ¿e nawet "Gdy los ciê rzuci gdzie¶ w daleki ¶wiat..." to zatêsknisz za swoj± Ojczyzn± i do Niej powrócisz.