Podczas słonecznej pogody – a do takiej mieliśmy szczęście – dzieci miały możliwość uprawiania sportów i zajęć wodnych (kajakarstwo, rowery wodne, wędkarstwo, pływanie). Pod okiem ratownika poznawały tajniki tych umiejętności bądź je utrwalały.
Zajęcia w parku linowym były okazją do realizacji celów sportowo-rekreacyjnych, edukacyjnych oraz promujących zdrowy tryb życia. Realizowane były również takie zadania jak: podnoszenie sprawności fizycznej dzieci oraz propagowanie spędzania czasu na świeżym powietrzu, rozwijanie poczucia równowagi, pewności siebie, koordynacji ruchów oraz przełamania bariery lęku wysokości i strachu.
Uczestnicząc w warsztatach tanecznych wiele radości sprawiła im nauka kroków podstawowych i układów choreograficznych tańców takich jak: polka, walc angielski, makarena, cha - cha. Organizowane dyskoteki i bal kolonijny były okazją do zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych.
Bardzo ważne były warsztaty profilaktyczne prowadzone przez wychowawców i pracownika SANEPID-u z Choszczna. Uczestnicy poznali zagrożenia wynikające z braku zachowania ostrożności podczas pieszych wycieczek nad jezioro i kąpieli w nich, do lasu, podczas zajęć w terenie, korzystania z Internetu, zażywania używek. Dzieci miały możliwość sprawdzenia reakcji człowieka na środki odurzające zakładając narkogogle i alkogogle. Nauczyły się co należy zrobić w przypadku ukąszenia przez kleszcze, zaatakowania bezpańskiego psa czy zatrucia pokarmowego. Większość z nich przypomniała sobie zasady udzielania pierwszej pomocy (fantom, opatrywanie ran i urazów, wezwanie pomocy medycznej).
Podczas gier i zabaw na terenie ośrodka uczestnicy mieli możliwość rozwijania pomysłowości, kreatywności, spostrzegawczości i umiejętności współdziałania w grupie. Prowadzone zajęcia miały również za zadanie kształtowanie przedsiębiorczości, marketingu, logistyki, pomysłowości w tworzeniu własnego biznesu oraz zaszczepienie w dzieciach smykałki do interesów.
Dzieci uczyły się liczenia zysków i szacowania strat, samodzielności, komunikowania się z innymi, ponoszenia konsekwencji swoich decyzji.
Uczestnicząc w wycieczce do Międzyzdrojów – miejscowości nadmorskiej, położonej na wyspie Wolin, która jest jedną z najważniejszych oaz dla turystów chcących wypocząć na terenie Pomorza Zachodniego, koloniści mieli okazję poznać niektóre z atrakcji, którymi może poszczycić się to miasto. Niewątpliwie najbardziej znaną atrakcją jest molo oraz Promenada ze słynną Aleją Gwiazd. Tam co roku podczas Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd pozostawiane są odciski dłoni artystów świata filmu. My właśnie w tym czasie byliśmy i mogliśmy poczuć atmosferę tego wydarzenia.
Kolejna atrakcja będąca wizytówką miasta to molo - gdzie pokonaliśmy dystans 400 m w głąb morza.
Spacerując po mieście dzieci poznały kolejne miejsca, stanowiące atrakcje dla turystów – Gabinet figur woskowych, Park z różnorodną roślinnością, Bałtycki park miniatur, Oceanarium, Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego.
Oczywiście nie mogło obyć się bez plażowania i kąpieli morskiej pod okiem czujnego pana ratownika.
Bardzo przyjemnie dzieci spędziły czas podczas wyjazdu do Mierzęcina. Tam miały okazję zwiedzić piękne ogrody japońskie. Poznać egzotyczną roślinność oraz architekturę (pałac romantyczny i pagodę). Atrakcją wyjazdu była wizyta w kręgielni i sprawdzenie się w celności rzutów do kręgli.
Kolonie były okazją do integrowania się, nabierania pewności siebie, odkrywania swoich nowych możliwości i umiejętności: sportowych, muzycznych ( gry i zabawy ze śpiewem, karaoke), tanecznych, plastycznych. Przy takiej organizacji spędzania czasu nie sposób było się nudzić.