W dniach 28 - 29 maja uczniowie klas trzecich szkoy podstawowej, pod opiek pa Agnieszki Kobusiskiej, Marioli Wysiskiej i Magdaleny Krlickiej, przebywaa na wycieczce.
W pierwszym dniu zwiedzili najstarsz w Polsce Kopalni Soli w Bochni, ktra po prawie omiu wiekach wydobywania soli wyglda dzi jak podziemne miasto.
Zwiedzanie kopalni rozpoczli od zjazdu pod ziemi ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Na dzielnych maluchach zjazd wind na gboko 212 m nie zrobi wikszego wraenia. Tu po zjedzie pod ziemi, na uczestnikw wycieczki czekaa kolejka, ktra przemierzya kilometrow tras pomidzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechaa do szybko, ale po drodze mogli zobaczy wiele zabytkw, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.
Kopalnia zyskaa zupenie nowe oblicze, a wszystko dziki oddaniu do uytku projektu multimedialnej trasy turystycznej. Za pomoc holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych suchowisk pokazane zostay redniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje grnicze oraz inne aspekty z ycia kopalni.
Zwiedzanie kopalni ma charakter podry w czasie, w ktr rwnie zabrani zostali uczniowie. Najmodsi uczniowie naszej szkoy mieli wraenie, jakby normalna praca grnikw w kopalni toczya si tu obok nich.
Jedn z wielu atrakcji byo zwiedzanie kaplicy w. Kingi oraz spotkanie w niej Skarbnika, dobrego ducha bocheskiej kopalni, ktry opowiedzia uczniom swoj histori. Prosi ich o pomoc w odszukaniu skarbu, a w zamian rozda woreczki z sol. Zwiedzanie kopalni zakoczyo si pobytem w komorze Wayn, ktra znajduje si na poziomie VI „Sienkiewicz” 250 m pod ziemi.
Miejsce to pozwolio naszym uczniom na zrelaksowanie si i zakup pamitek.Jeszcze tylko zajcia plastyczne i wykonanie portretu Skarbnika i niestety cztery godziny pobytu pod ziemi dobiegy koca.
Pobyt w kopalni okaza si niezwyk przygod, interesujc lekcj oraz wietn zabaw.
W drugim dniu uczestnicy wycieczki udali si do dawnej stolicy Polski - Krakowa. Zwiedzili sukiennice, Koci Mariacki, Bram Floriask oraz Barbakan. W programie wycieczki znalazo si rwnie zwiedzanie Wawelu gdzie ogldali katedr, komnaty krlewskie, skarbiec i zbrojowni.
Pniej wyruszyli w drog powrotn. Wszyscy uczestnicy wycieczki, nie aowali, e wzili w niej udzia. Stwierdzili, e Krakw jest bardzo adnym miastem i kady z nich chciaby tam wrci.