Wycieczka szkolna do 3 Stolic: Budapeszt-Bratysawa-Wiede
W dniach 8 - 11 czerwca 45, osobowa grupa uczniw z klas Va, Vb, VI oraz gimnazjum, pod opiek p. Barbary Siedleckiej, Magdaleny Kacaliskiej i Hanny Wasilewskiej - Weiss, przebywaa na wycieczce do trzech stolic europejskich, lecych nad Dunajem: Budapesztu, Bratysawy i Wiednia.
Ju pierwszego dnia bardzo przyjemnie spdzilimy czas w najwikszym europejskim parku wodnym - "Tatralandia". Zjedalnie-rury, zjedalnie-lizgawki, na ktrych korzystalimy ze specjalnych pontonw, baseny to jedne z wielu licznych atrakcji jakie tam si znajduj. Woda w basenach ma lecznicze waciwoci, pochodzi z wd morza, ktre znajdowao si na terenie Liptowskiej Kotliny przed 40 milionami lat. Przy 30 stopniowym upale, taka dawka zabaw w wodzie zadowolia wszystkich uczestnikw wycieczki.
Nastpnego dnia rano pojechalimy do Budapesztu - miasta dziesiciu, wzgrz, czsto nazywanego Per Dunaju. Na kadym kroku spotyka si co zaskakujcego, zabytki o wielowiekowej historii, gwarne bulwary, romantyczne zauki, eleganckie restauracje, nastrojowe winiarnie, kafejki i cukiernie. Zachwycalimy si pikn panoram miasta ogldajc j z Gry Gellerta. Przeszlimy gwnymi ulicami miasta, m.in. obok odnowionego budynku Parlamentu, czy synnych ani wgierskich. Na grze zamkowej zobaczylimy m.in. koci koronacyjny wadcw wgierskich. Wspaniae widoki zapieray dech w piersiach.
Trzeciego dnia dotarlimy do Wiednia, stolicy Austrii. Z okien autokaru ogldalimy Ring – okazay bulwar w centrum Wiednia. Ring powsta na ruinach murw miejskich. Cesarz Franciszek Jzef w miejsce rozebranych murw nakaza budow reprezentacyjnej alei, okrajcej od poudnia Innere Stadt. W czasie przejadki moglimy si dokadnie przyjrze znajdujcym si tam budynkom, takim jak: Nowy Ratusz, Opera Narodowa, Parlament, Teatr Zamkowy, Uniwersytet, Gied oraz dawne Ministerstwo Wojny. Przemiecilimy si do Parku miejskiego gdzie zrobilimy sobie zdjcie z pomnikiem Straussa oraz obejrzelimy wspaniay zegar kwiatowy.
Po chwili odpoczynku przyszed czas na jedn z ikon Wiednia, dom Hunderwassera. Zauroczy on nas swoim abstrakcyjnym wygldem. Mielimy chwil czasu na zakup pamitek, po czym skierowalimy si do Hofburga – paacu wadcw Austrii od XII w. do 1918 r.
Po oglnym obejciu przeszlimy na XII wieczny Dziedziniec Szwajcarski, jest to najstarsza cz paacu. W Skrzydle Leopolda znajduje si obecnie rezydencja prezydenta Austrii.
Sporo czasu (ale o wiele za mao by mc dokadnie przyjrze si wszystkim eksponatom i dzieom) spdzilimy w Muzeum Historii Sztuki - jednej z najwikszych na wiecie galerii, posiadajcej w swych zbiorach niezwykle cenn kolekcj malarstwa europejskiego, sztuki staroytnej oraz monet. Z bliska moglimy zobaczy dziea synnych malarzy m. in. Pietera Bruegela, Rubensa, Rafaela Santi, Caravaggio, Albrechta Drera, Tycjana, Rembrandta.
Bdc w Wiedniu nie moglimy nie zajrze na Prater, czyli do wielkiego wesoego miasteczka (prawdziwa nazwa tego wesoego miasteczka brzmi Wurstelprater). Tam na nas czekay karuzele, przeraajce kolejki, domy strachu i inne atrakcje, w tym synny Wiener Riesenrad - wiedeski diabelski myn. Nasi uczniowie wietnie si tam bawili.
Ostatni dzie pobytu spdzilimy w Bratysawie. Zwiedzalimy najciekawsze miejsca stolicy Sowacji: Rynek Staromiejski, Ratusz, Paac Biskupw Ostrzychomskich, Katedr w. Marcina, Bram Michalsk, Wzgrze Zamkowe (siedziba prezydenta, panorama miasta z tarasu widokowego).
Po zwiedzaniu udalimy si na zakupy, gdzie wydalimy ostatnie pienidze na pamitki dla najbliszych. Wczesnym popoudniem udalimy si w drog powrotn do domu (tym razem wioda przez Czechy) i ju zaczynalimy ukada plan nastpnej wsplnej wyprawy do nowych nieznanych miejsc. Tymczasem z tej wycieczki na dugo w pamici pozostan radosne wspomnienia, przeycia i wraenia.
W spenieniu naszych marze pomogli nam SPONSORZY - firma Remondis Electrorecycling Sp. z o.o w Boniu, Stowarzyszenie Rozwoju na Rzecz Witanowa i Bieniewic, Soectwo Dbwki i Bieniewic oraz Rada Rodzicw - ktrym uczestnicy bardzo gorco dzikuj. To dziki umoliwieniu przeprowadzenia przez szko zbirki elektromieci oraz dofinansowaniu obniy si koszt wycieczki.