W dniach 6 - 10 czerwca, grupa uczniw z klas Va, Vb, VI oraz gimnazjum, pod opiek p.Ewy Stolarczyk, Magdaleny Kacaliskiej i Hanny Wasilewskiej - Weiss, przebywaa na wycieczce do krajw Beneluxu.
Pierwszy dzie to przejazd przez Polsk, Niemcy do Nadrenii Westfalii. Przyjazd pnym popoudniem do Kolonii - miasta ze szlaku katedr, kulturalnego, gospodarczego i politycznego centrum regionu.
Nastpnego dnia rano pojechalimy do Luxemburga Stolicy Wielkiego Ksistwa.
Zwiedzalimy: Stare Miasto - zlokalizowane na pnocnym brzegu rzeki Petrusse, Nowe Miasto pooone na poudniowym brzegu Petrusse, poczone ze Starym Miastem mostami: Pont Adolphe i Pont Viaduc.Katedra Notre Dame, (Paac Wielkiego Ksicia, Koci w. Michaa.
Popoudniu przyjechalimy do Antwerpii - drugiej co do wielkoci belgijskiej metropolii. Spacer po Starym Miecie: Grote Markt z renesansowym ratuszem, XVI-wiecznymi kamieniczkami i fontann Brabo; katedra Najwitszej Marii Panny, jedna z najwyszych budowli sakralnych na wiecie, w ktrej mona podziwia m.in. obrazy Rubensa.
Trzeciego dnia po niadaniu udalimy si w kolejna podr tym razem do Rotterdamu. Przejazd ulicami miasta i wizyta w najwikszym porcie w Europie - port morski pooony nad Morzem Pnocnym, w delcie Renu i Mozyto to najwaniejsze punkty programu tej wizyty.
Po zwiedzeniu Rotterdamu pojechalimy do Amsterdamu, najwikszego miasta Holandii, gdzie zoylimy wizyt w szlifierni diamentw, zwiedzalimy Rijksmuseum - wrd zbiorw znajduj si tam nie tylko cenne dziea malarskie, lecz take grafiki, rzeba, sztuka uytkowa i rkodzieo. Kolekcja malarstwa to ponad 5 tysicy obrazw reprezentujcych malarstwo holenderskie i wiatowe XV-XIX wieku. Kolekcja malarstwa zawiera dziea takich malarzy jak: Jacob van Ruisdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Rembrandt i uczniw Rembrandta.
Rejs po amsterdamskich kanaach, ktrych jest ponad szeset by kolejn atrakcj dnia. Kiedy byy drog komunikacji i transportu towarw w tym portowym, kupieckim miecie. Teraz niezwykle malownicze, oddaj dawne ycie miasta, przynosz ulg w gorce dni.
Po spacerze uliczkami zajlimy si zakupem pamitek zarwno dla siebie jak i bliskich. Obowizkowo zrobilimy kilka pamitkowych zdj i udalimy si w dalsz podr.
Wreszcie nadszed najbardziej oczekiwany dzie - czwartek i wizyta w Heide-Parku – jednym z najwikszych parkw w Europie i najwikszym parku rozrywki w pnocnych Niemczech. Znajduje si on w pobliu miasta Soltau koo Hamburga. Na terenie parku znajduj m. in.: szwajcarski tor bobslejowy, zjedalnie, odzie i tratwy, kolejki grskie, kraina piratw, akrobaci, rnego typu rolby, karuzele obrotowo-mynowe, kolejki ziemne i powietrzne, wiee widokowe.
Kady z pewnoci znalaz co dla siebie i dobrze si bawi. W przerwie mona byo zrelaksowa si i odpocz w ogrodach, ktre zaskakuj sw aranacj. Rnorodna rolinno zaciekawia kadego odwiedzajcego.
Przed wyjazdem do kraju zwiedzilimy Hamburg - nazywanym bram na wiat, piknoci nad morzem, nadmorsk perek pnocy. Port oraz poczone z nim kanay aby, nadaj miastu niepowtarzaln eglarsk atmosfer. Hamburg nazywany „zielon metropoli nad wod” nie bez przyczyny uchodzi za jedno z najpikniejszych miast w Niemczech. Po drodze mijalimy: Speicherstadt – „miasto spichlerzy”, najwikszy na wiecie kompleks portowych magazynw, ktry zachwyca swoj neogotyck architektur i klimatem, tunel pod korytem aby, ktrego otwarcie byo prawdziw techniczn sensacj, HaffenCity – nowa dzielnica Hamburga stanowi idealny przykad poczenia nowoczesnej architektury z portow przeszoci miasta.
Pnym wieczorem udalimy si w drog powrotn do domu i ju zaczynalimy ukada plan nastpnej wsplnej wyprawy do nowych nieznanych miejsc. Tymczasem z tej wycieczki na dugo w pamici pozostan radosne wspomnienia, przeycia i wraenia.
W spenieniu naszych marze jak zawsze pomogli nam SPONSORZY - firma Remondis Electrorecycling Sp. z o.o w Boniu, Pan Andrzej Rutkowski - Sotys Dbwki oraz Rada Rodzicw . Uczestnicy oraz opiekunowie bardzo, bardzo gorco dzikuj, bo dziki Nim obniy si koszt wycieczki, podczas ktrej mogli zobaczy nowe, nieznane miejsca.