Choinki zaczêto przystrajaæ ju¿ w XIV wieku. Pierwotnie wieszano na nich jab³ka, które by³y przypomnieniem grzechu pierworodnego, a tak¿e symbolem p³odno¶ci. ¦wieczki symbolizowa³y ¦wiat³o¶æ ¶wiata, czyli Chrystusa, by³y te¿ zwi±zane z kultem zmar³ych. Pocz±tkowo ¶wiece zapalano w³a¶nie dla nich. W zale¿no¶ci od regionu na choinkach zawieszano odmienne ozdoby - ciastka i suszone owoce, a tak¿e ozdoby w³asnorêcznie wykonane z papieru i s³omy. £añcuchy zrobione np. z rodzynek, migda³ów czy pierników specjalnie wieszano nad ¶wieczkami, aby p³omieñ móg³ przepaliæ nitkê i przysmaki same spad³y. Potem, gdy upowszechni³y siê ju¿ choinki stoj±ce, przyj±³ siê zwyczaj ozdabiania ich wierzcho³ka papierowym anio³em i gwiazd±, która symbolizowaæ mia³a Gwiazdê Betlejemsk±.
Symbol gwiazdy wystêpowa³ w zwyczajach bo¿onarodzeniowych ju¿ wcze¶niej, zanim upowszechni³y siê choinki. Gwiazdy wykonywano ze s³omy i kolorowych papierków. B³yszcz±ce ozdoby metalowe zosta³y wynalezione tak¿e w Niemczech w 1610 roku. Zaczêto ju¿ wówczas u¿ywaæ srebra przy wykorzystaniu maszyn do odlewów. Ozdoby z tego metalu jak i innych stopów by³y u¿ywane do po³owy XX wieku.
Pierwsze choinkowe bombki, zwane w Ma³opolsce bañkami, pojawi³y siê w Polsce dopiero w XIX w. By³y wykonywane ze szk³a dmuchanego i pocz±tkowo imitowa³y owoce i orzechy, ale z czasem wzornictwo wzbogaca³o siê o bombki w kszta³cie przedmiotów codziennego u¿ytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy te¿ postaci zwierz±tek i pajaców. Zabawki choinkowe pierwotnie sprowadzano z zagranicy, a ich prawdziwym zag³êbiem by³a Norymberga. Ozdoby stamt±d upowszechni³y siê w Polsce do tego stopnia, ¿e zaczê³y podnosiæ siê protesty przeciwko modzie na tê cudzoziemszczyznê.
Polska to potentat w produkcji rêcznie robionych bombek. Niemal ca³a produkcja trafia na eksport, g³ównie do USA, ale tak¿e do Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Australii, Nowej Zelandii i RPA.
Obecnie rynek produkcji szklanych ozdób choinkowych w Polsce jest bardzo rozdrobniony i tworz± go raczej ma³e i ¶rednie rodzinne przedsiêbiorstwa specjalizuj±ce siê w w±skich obszarach produkcji.