Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach
  Strona Główna | Dokumenty szkolne | Rekrutacja do szkoÅ‚y | Plan lekcji | Kalendarz imprez | Szukaj 01.07.2025 16:22:19  
Nawigacja
Strona Główna
O szkole...
Misja szkoły
Dokumenty szkolne
Godziny dostępności nauczycieli
Historia szkoły
Rada Pedagogiczna
Rekrutacja do szkoły
Patron szkoły
Spacer po szkole...
Program "Szkolny Klub Sportowy 2017"
Karta rowerowa
Program "Błońskie szkoły kompetencji"
E-Szkoły
Laboratoria przyszłości

Plan lekcji
Podręczniki szkolne
Rozkład dzwonków
Kalendarz imprez
SamorzÄ…d Uczniowski
Rada Rodziców
Konkursy
Gazetka szkolna

Åšwietlica szkolna
Pedagog i Psycholog
Profilaktyka
Sekretariat
Biblioteka
Pedagog Terapeuta
Logopeda
Szukaj



Ostatnie Artykuły
Absolwenci szkoły -...
Absolwenci szkoły -...
Absolwenci szkoły -...
Absolwenci szkoły -...
Nowy plac zabaw dla ...

Lekcja patriotyzmu w Budach Zosinych
Co roku w ostatni± niedziele wrze¶nia, delegacja szko³y (nauczyciele, dzieci, rodzice) na czele z dyrektorem p. Markiem Parafiniukiem udaje siê na obchody rocznicowe „Bitwy pod Jaktorowem”, których miejscem jest Cmentarz Wojenny AK w Budach Zosinych.
Upamiêtniaj± one wydarzenia z wrze¶nia 1944 roku, kiedy Powstanie Warszawskie chyli³o siê ku upadkowi. Wtedy w³a¶nie Niemcy przyst±pili do likwidowania Zgrupowania AK.
Bitwa pod Jaktorowem by³a ostatnim bohaterskim epizodem zgrupowania "Kampinos". Dosz³o do niej 29 wrze¶nia 1944 roku. W wyniku ca³odniowej krwawej walki z licznymi oddzia³ami niemieckimi, partyzanci ponie¶li klêskê. Zadali jednak wrogowi znaczne straty, Niemcy stracili kilkana¶cie pojazdów pancernych, jeden samolot i oko³o 200 ¿o³nierzy. Straty powstañców to: 150 zabitych, w tym dowódca major Alfons Kotowski, 120 rannych i 150 wziêtych do niewoli. Nielicznym uda³o siê przedostaæ w Góry ¦wiêtokrzyskie. W miejscu bitwy znajduje siê partyzancki cmentarz z mogi³ami 132 ¿o³nierzy. Stoi te¿ pomnik ods³oniêty we wrze¶niu 1964 roku, w 20. rocznicê bitwy.
Tegoroczne obchody znacznie ró¿ni³y siê od dotychczasowych ze wzglêdu na obecno¶æ prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Bronis³awa Komorowskiego.
Uroczysto¶æ rozpocz±³ wójt Jaktorowa Maciej ¦liwerski. Powita³ on wszystkich zgromadzonych, szczególnie znakomitych go¶ci w osobach prezydenta RP, JE ks. Biskupa Józefa Zawitkowskiego i innych znanych osobisto¶ci, w¶ród których mo¿na wyró¿niæ europos³ankê Jolantê Hibner oraz Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.
Nastêpnie zosta³a odprawiona Msza ¶wiêta celebrowana przez biskupa Józefa Zawitkowskiego w asy¶cie miejscowych ksiê¿y.
Swoim piêknym i wzruszaj±cym kazaniem scharakteryzowa³ on waleczno¶æ ¿o³nierzy, nawi±zuj±c jednocze¶nie do obecnej sytuacji w pañstwie. W swoich s³owach opisa³ niezwykle wznios³±, ale i ciep³± atmosferê otaczaj±c± cmentarz, do której pó¼niej nawi±za³ w swoim przemówieniu Prezydent Bronis³aw Komorowski.
Jak wiadomo, rodzina prezydenta mia³a du¿e znaczenie w dziejach Polski. Tadeusz Bor-Komorowski by³ genera³em dywizji Wojska Polskiego i dowódc± Armii Krajowej, natomiast Adam Ignacy Komorowski przeszed³ do historii jako prymas Polski.
W swoim wyst±pieniu prezydent podkre¶la³: "Nie mog³em tutaj nie przyjechaæ, dlatego ¿e tu widaæ, jak pamiêæ o ¿o³nierzach, pamiêæ o dramacie wojny, pamiêæ o ¶mierci i nieszczê¶ciu mo¿e byæ pamiêci± m±dr±, dobr± i serdeczn± (....). By³em tutaj jako pose³, wicemarsza³ek i marsza³ek Sejmu i teraz stojê w tym ¶wiêtym miejscu jako prezydent Rzeczypospolitej" Zaznaczy³, ¿e istot± m±drej pamiêci o czasach wojny jest to, ¿e nie jest ona nakierowana przeciwko komukolwiek.
"Ta pamiêæ trwa w sposób serdeczny, bo tkwi zakorzeniona mocno, nie tylko w sercach ¿o³nierzy Grupy Kampinos, nie tylko ¿o³nierzy AK, ale tak¿e w ca³ej spo³eczno¶ci lokalnej" - podkre¶li³ prezydent.
Przemówienie naszego Prezydenta wywar³o na zebranych ogromne wra¿enie. Wyzna³, ¿e przyci±ga go niezwyk³y klimat i nadzwyczajno¶æ miejsca, w którym znajduje siê cmentarz.
Kolejnym etapem uroczysto¶ci by³ Apel Poleg³ych zakoñczony Salw± Honorow±. Przedstawiciele oficjalnych delegacji sk³adali kwiaty pod krzy¿em wzniesionym na cze¶æ poleg³ych ¿o³nierzy.
Uroczysto¶æ wywar³a na uczestnikach wra¿enie. Ka¿dy element ¶wiadczy³ o istocie wydarzeñ z roku 1944. Spiewy patriotyczne, cudowne kazanie i przemówienia sprawi³y, ¿e nastrój by³ wznios³y i oddzia³ywa³ na wszystkich zebranych sk³aniaj±c do refleksji i zadumy. Uwa¿am, ¿e wspominanie tak wa¿nych dla Polaków wydarzeñ jest podstawowym zadaniem ka¿dego z nas. Pamiêtaj±c o dokonaniach naszych przodków, po¶wiêceniu dla dobra narodu i waleczno¶ci, która nie opu¶ci³a ich nawet w chwili, gdy tracili ¿ycie za ojczyznê, oddajemy im ho³d. Jest to przecie¿ jedyny sposób na podziêkowanie za ich zas³ugi.
Dla m³odzie¿y szkolnej wydarzenia takie jak to s± ¿yw± lekcj± historii.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Zaloguj siÄ™ do e-dziennika
Jesteśmy na Facebooku
Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: bartek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.