6, 7 listopada (środa, czwartek) 2024 r. odbędą się zebrania z rodzicami poświęcone śródokresowej analizie wyników nauczania i zachowania w I semestrze roku szkolnego 2024/2025 w/g poniższego harmonogramu.
Serdecznie zapraszamy!
„Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju”
W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, w dniu 30 października 2024 r. przedstawiciele SU wraz z opiekunem p. Aleksandrą Osińską udali się na Cmentarz Parafialny w Błoniu, gdzie znajduje się Kwatera Pamięci Żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny podczas II Wojny światowej.
Wspólne wyjście odbyło się z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i było poprzedzone zbiórką zniczy, w której brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
W akcję włączyło się wielu uczniów i dzięki ich zaangażowaniu zebrana została duża ilość zniczy, które zapalone zostały na mogiłach żołnierzy poległych podczas walk o niepodległość i suwerenność Naszej Ojczyzny jako wyraz pamięci oraz szacunku dla tych, którzy odeszli na wieczną wartę.
Troska o miejsca pamięci i groby tych, którzy odeszli na wieczną służbę jest naszym obowiązkiem. To też sposób na wyrażenie szacunku i oddanie hołdu poległym.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i ich rodzicom za udział w akcji.
24 października o godz. 9.00, grupa uczniów naszej szkoły przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu „Konik Szachowy”.
Konkurs polegał na prawidłowym rozwiązaniu 30 zadań o różnym stopniu trudności w ciągu godziny.
Po zakończeniu konkursu prace konkursowe przesłane zostały do organizatora konkursu a wyniki będą znane za kilka tygodni.
W ramach konkursu uczniowie mieli okazję zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami szachowymi, co jest doskonałą okazją do rozwijania ich umiejętności strategicznego myślenia, koncentracji oraz zdrowej rywalizacji.
Dla najlepszych szkół, zawodników przewidziane są nagrody. Mocno trzymamy kciuki za naszych zawodników!
Organizatorami i opiekunami uczestników naszej szkoły byli: Panie Dorota Chłodnicka-Sadłocha i Paulina Krajewska oraz Pan Ireneusz Gawryołek.
W kalendarzu roku szkolnego aż roi się od świąt, które uczniom i nauczycielom dają szansę rozwinąć skrzydła, potrenować kreatywność, pouczyć się inaczej niż w ławce, stanąć do konkursów i przekonać się, jaką frajdą może być nauka.
Jednym z takich wydarzeń, które na stałe wpisało się do harmonogramu szkolnych uroczystości w naszej szkole jest „Europejski Dzień Języków”. Uczniowie celebrowali to wydarzenie pod hasłem „Podróżując przez świat”, celem którego było ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować, promowanie uczenia się języków obcych oraz korzyści płynących z ich nauki.
Podczas obchodów EDJ na wszystkich uczniów czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez nauczycieli językowców: Panie Magdalena Radziszewska, Magdalena Wachowiak , Agnieszka Gąsiorowska - j. angielski oraz Pani Anna Rabecka - j. niemiecki.
W ramach szkolnych obchodów uczniowie klas I – III zostali poproszeni o przebranie się za postaci z bajek, zaś uczniowie klas IV-VIII za znane postaci z dziedziny sztuki, nauki, kultury, muzyki i filmu.
Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością podeszli do swoich zadań. Na korytarzach było kolorowo, pomysłowo i kreatywnie, a przebrani uczniowie współtworzyli wyjątkową atmosferę tego międzynarodowego święta. Podczas przerw – można było spotkać np. Charliego Chaplina, Jasia Fasolę czy super bohatera Spider – Mana.
Uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w lekcji zupełnie nowych dla nich języków: włoskiego, hiszpańskiego i chińskiego.
Z ogromnym zainteresowaniem i aktywnością, klasy brały udział w warsztatach podróżniczych „Podróże po Chińskim Murze”, podczas których miały okazję porozmawiać o historii Chin, przymierzyć kolorowe stroje ludu Miao, poznać rękodzieło tej grupy etnicznej i ciekawe brzmienia instrumentów dętych, przetestować pisanie chińskich znaków.
Prawdziwą zabawą dla naszych uczniów okazało się odgrywanie scenek w języku angielskim ze znanych bajek. Każdy aktor chciał jak najlepiej odegrać swoją rolę, więc dialogi były wyuczone na „blachę”, a gromkie brawa były zasłużoną nagrodą i uznaniem ze strony widzów.
Nie zabrakło w tym dniu quizów z wykorzystaniem kodów QR, gier w różnych językach oraz wspólnego śpiewania w pięciu językach znanej piosenki „Panie Janie”.
Hitem okazała się degustacja przekąsek i smakołyków przygotowanych przez dzieci, rodziców oraz nauczycieli, serwowane w kawiarenkach, które na przerwach przeżywały oblężenie.
EDJ był ciekawym doświadczeniem dla uczniów, którzy mieli wiele radości z celebrowania tego dnia. Nauczyciele mają nadzieję, że uświadomił wszystkim uczestnikom, że znajomość języków obcych ułatwia życie, a ich nauka oprócz korzyści przynosi wiele radości. Dziękują też wszystkim rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, którzy włączyli się w obchody tego dnia.
Wniosek spotkania jest jeden: WARTO SIĘ UCZYĆ JĘZYKÓW.
Starajcie się być coraz bardziej otwarci na naukę języków obcych, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach ta umiejętność nam się przyda.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków, klasa 1B w wyjątkowy sposób świętowała to wydarzenie, poznając kulturę Chin podczas warsztatów „Podróże po Chińskim Murze”, tym samym nawiązując do jednego z cudów świata jakim jest Chiński Mur.
Podczas tych niezwykle ciekawych zajęć uczniowie mieli okazję porozmawiać o historii Chin, wynalazkach pochodzących z tego kraju oraz poznać legendę o Terakotowej Armii.
Po wysłuchaniu informacji o tym państwie, przyszedł czas na dobrą zabawę!
Dzieci przymierzały kolorowe stroje ludu Miao, poznały rękodzieło tej grupy etnicznej i ciekawe brzmienia instrumentów dętych. Zobaczyły i przetestowały pisanie chińskich znaków, za pomocą pędzelków na "Czarodziejskiej macie".
Usłyszały ciekawostki o bardzo zróżnicowanej kuchni chińskiej i poznały jej smaki, pobawiły się zabawkami oraz sprawdziły swoją sprawność w chińskiej zabawie ruchowej.
Była to bardzo ciekawa forma zdobywania wiadomości o innej kulturze, dająca dzieciom możliwość uczenia się poprzez zabawę i pozwalająca w sposób bardzo przystępny dotknąć kultury tego państwa.
Zachęcamy do udziału w pierwszym gminnym przeglądzie poezji!
Zgłoszenia ( klasy 4-8) należy dokonać do najbliższego piątku u swojego nauczyciela języka polskiego.
W imieniu Muzeum Ziemi Błońskiej, zapraszamy! 🙂
Gotowi na literacką przygodę? Rusza 6. edycja konkursu „Czytanie to latanie”, którego organizatorem jest Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim.
Do udziału w konkursie zaproszeni są dzieci i młodzież w wieku 11-15 lat.
Chwyćcie za farby, plastelinę lub inne materiały i stwórzcie przestrzenną pracę, która zabierze nas w podróż do świata Waszej ulubionej książki!
Przenieście nas do świata swoich bohaterów, gdzie wyobraźnia nie ma granic!
Szczegóły i Regulamin w bibliotekach publicznych powiatu warszawskiego zachodniego lub na stronie Regulamin.
My również zapraszamy do udziału w konkursie.
Życzymy wysokich lotów!🙂
15 i 16 października uczniowie klas VIII, w ramach współpracy z Domem Powstańca w Warszawie, uczestniczyli w spotkaniu z prof. Leszkiem Żukowskim - Żołnierzem Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, ps."Antek", więźniem obozów koncentracyjnych Flossenbürg i Dachau, prezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w latach 2013-2020.
Prof. Leszek Żukowski podzielił się z młodzieżą swoimi wspomnieniami z czasu wojny oraz pobytu w obozach. Wspomnieniom towarzyszyła projekcja filmu-wspomnień Profesora.
Dla młodych ludzi była to niekonwencjonalna, wspaniała lekcja historii, etosu Polskiego Państwa Podziemnego, kształtowania postaw.
Pan profesor – mimo sędziwego wieku 95 lat – zaimponował uczniom niesłychaną pamięcią oraz znakomitą kondycją fizyczną. Podczas spotkania mogliśmy przenieść się w czasie do okupowanej i powstańczej Warszawy, której obraz kreślił przed słuchaczami. Spotkanie z panem prof. Żukowskim pozwoliło nam zrozumieć, co naprawdę oznaczają pojęcia „powstanie” i ,,patriotyzm”.
Dla młodzieży były to chwile bezcenne, pełne wzruszeń i refleksji. Jak podkreślają uczniowie, możliwość spotkania z Panem Profesorem to dla nich ogromny zaszczyt i niezwykłe przeżycie.
Spotkania z Powstańcami - naocznymi świadkami - opowiadającymi swoje przeżycia, dają świadectwo bohaterstwa, patriotyzmu i poświęcenia. Uczą kolejne pokolenia o wartościach, które są warte naśladowania. Uwrażliwiają młodzież na temat wojny, krzywdy ludzkiej, ale i dobra, które spotkało ich w tych ważnych czasach.
Śmiało możemy rzec, że była to dla uczniów wyjątkowa lekcja - ,,żywa lekcja historii”, która niewątpliwie jest jednym z ciekawszych sposobów na poznanie dziejów naszego narodu.
Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli listy dla Powstańców, które pisali wcześniej na lekcji języka polskiego pod czujnym okiem Pani Anety Bronisz oraz symboliczny bukiet kwiatów.
Panie Profesorze - serdecznie dziękujemy!🌹🌹🌹
Krawat jest niezwykle ciekawym dodatkiem, który może błyskawicznie pomóc w stworzeniu eleganckiej kreacji. Ten kultowy, ponadczasowy i ważny element garderoby, nie tylko mężczyzn, ale coraz częściej również kobiet, doczekał się własnego święta pod nazwą Światowy Dzień Krawata (World Cravat Day), obchodzonego 18 października. To wydarzenie szczególnie celebrują Chorwaci, którzy szczycą się tym, że świat mody właśnie im zawdzięcza istnienie krawata.
Tego dnia Samorząd Uczniowski ogłosił akcję ,,Siostro i bracie przyjdź do szkoły w krawacie - krawat szyku doda!" zachęcając do udziału w niej wszystkich uczniów, a krawat - symbol elegancji i dobrego smaku - stał się tematem przewodnim tego dnia.
Dzień krawata w szkole to wyjątkowe wydarzenie, które łączyło w sobie elementy zabawy, edukacji i promocji elegancji. To okazja dla uczniów i nauczycieli do wyrażenia swojej pomysłowości, integracji społeczności szkolnej oraz nauki o historii mody i etykiecie. To również doskonały moment, by zachęcić uczniów do kreatywnego wyrażania siebie poprzez strój, jednocześnie ucząc szacunku dla tradycji i kultury ubioru.
Widok szkoły pełnej dzieci poubieranych w krawaty robił niezapomniane wrażenie. Był to dzień pełen radości, kreatywności i pozytywnej energii, który z pewnością zostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Już teraz nie możemy doczekać się kolejnych inicjatyw Samorządu Uczniowskiego.
To już druga edycja programu „Pola Nadziei” realizowanego na rzecz pensjonariuszy Fundacji Hospicjum Onkologicznego w Bramkach https://fho.org.pl/polanadziei/ w której bierzemy udział. Tym razem też nasi wolontariusze licznie wsparli akcję sadzenia cebulek żonkili na terenie Hospicjum. Praca przebiegała sprawnie, a pogoda i nastroje tylko pomagały – okazuje się, że takie praktyczne zajęcia w terenie sprawdzają się rewelacyjnie.
Pierwszy zrealizowany punkt już za nami, a czerpiąc inspirację z tego, że równocześnie w piątek przypadał Światowy Dzień Owoców i Warzyw, to wspólnie postanowiliśmy, że 31 października zorganizujemy w szkole kiermasz pod hasłem: Kolorowe, zdrowe – witamin moc, dzięki nim energii wystarczy Ci na cały rok! . W ten sposób połączymy różne inicjatywy: przyczynimy się do promocji zdrowego żywienia, zachęcimy do próbowania nowych smaków oraz zorganizujemy dobrowolną zbiórkę na sadzonki kwiatków, które posadzimy w otoczeniu szkoły, aby wiosenną porą pięknie rozkwitły. Jednym bowiem z kluczowych punktów przy realizacji „Pól Nadziei” jest charytatywna sprzedaż żonkili, ale wcześniej jeszcze czeka na uczniów wiele propozycji ciekawych przedsięwzięć, bo… dobro daje siłę i napędza do działania - z tego czerpiemy pomysły i moc!
17 października 2024 roku uczniowie klas II mieli okazję odwiedzić salę edukacyjną „Ognik”, znajdującą się w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Błoniu.
„Ognik” jest interaktywną salą edukacyjną, gdzie funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej przekazują dzieciom wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pożarowego w domu, szkole czy podróży. Pomieszczenie oraz wyposażenie zostało całkowicie sfinansowane przez Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz Gminy mieszczące się na terenie powiatu: Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, Stare Babice.
Zajęcia w „Ogniku” prowadzone są na podstawie wcześniej przygotowanych scenariuszy lekcji dotyczących między innymi bezpieczeństwa w domu, szkole oraz na wyjazdach. Prowadzący dokładają wszelkich starań, aby wszystko co zostaje dzieciom przekazane, utkwiło im w pamięci i dało gwarancję prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Duży nacisk kładą również na profilaktykę, bo lepiej „zapobiegać niż leczyć”.
Podczas tego spotkania dzieci zapoznały się z codzienną pracą strażaków oraz zakresem ich obowiązków. Uczniowie zdobyli podstawową wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej, co obejmowało zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarem. Ważnym elementem wizyty było również omówienie sposobów prawidłowego powiadamiania służb ratowniczych, co z pewnością zwiększy świadomość i bezpieczeństwo młodych uczestników zajęć.
Uczniowie mogli z bliska poznać pracę strażaków i zapoznać się ze sprzętem strażackim. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i bogatsi o nowe umiejętności.
Serdecznie dziękujemy strażakom za poświęcony nam czas oraz wyjątkową atmosferę sprzyjającą nauce. Życzymy dzielnym strażakom zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji – uczniowie klas II.