Czy wiecie, że Tajlandczycy uważają, że kształt ich kraju przypomina głowę słonia i że jest to najbardziej uśmiechnięty naród na świecie???
Te i wiele innych ciekawych informacji usłyszeliśmy podczas spotkania z Panem Dariuszem Rocheckim, podróżnikiem z grupy „Trzask”, dzięki któremu przenieśliśmy się do egzotycznej Tajlandii, kraju położonego w południowo-wschodniej Azji.
W swojej niezwykłej fotorelacji wzbogaconej licznymi eksponatami zaprezentował wspaniałe zabytki Tajlandii, niezwykłą florę i faunę, najpiękniejsze świątynie, barwne bazary oraz zwyczaje tamtejszych plemion, które dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń i ciekawych informacji.
Prezentacja fotograficzna oraz przyniesione pamiątki z pewnością pomogły uczniom lepiej zrozumieć kulturę i bogactwo przyrody tego egzotycznego kraju.
Pamiątki, takie jak stroje folklorystyczne, banknoty czy obręcze noszone przez tajlandzkie kobiety na szyjach, z pewnością zaintrygowały uczniów, przybliżając im specyfikę miejscowych zwyczajów i tradycji.
Co więcej, fascynującym przykładem zrównoważonego podejścia do wykorzystania surowców naturalnych okazały się zasuszone odchody słonia, wykorzystywane do produkcji papieru.
Prezentacja pozwoliła dzieciom w bardzo atrakcyjny sposób zapoznać się zagadnieniami geograficzno – przyrodniczymi, społeczno – kulturalnymi i historycznymi Tajlandii.
Dzieci:
🔸 Dowiedziały się dlaczego zamknięto słynną Świątynię Tygrysów,
🔸 Poznały wioskę plemienia Padaung, w której żyją kobiety żyrafy,
🔸Dowiedziały się że, Bangkok jest najbardziej zakorkowaną stolicą świata,
🔸Odwiedziły pierwszy na świecie szpital dla słoni,
🔸Obejrzały slajdy przedstawiające słonie, kobry, tygrysy, nietoperze i inne zwierzęta zamieszkujące Półwysep Indochiński,
🔸Mogły dotknąć rekwizytów przywiezionych z Tajlandii.
Barwna prezentacja uzupełniona ciekawostkami dotyczącymi Tajlandii, mieszkających tam ludzi i zwierząt pobudziła wyobraźnię uczniów. Stała się też zachętą do rozwijania zainteresowań i pasji, do poznawania świata i zdobywania wiedzy.
Tego typu spotkania z podróżnikami nie tylko poszerzają wiedzę uczniów, ale także stanowią źródło inspiracji. Otwierają one oczy na różnorodność świata i pobudzają ciekawość.
Dziękujemy za to spotkanie i mamy nadzieję, że będzie ich więcej, ponieważ są pouczające i bardzo ciekawe szczególnie dla tych, którzy interesują się kulturą innych krajów oraz podróżami.
🎭 Kim jest Szeherezada?
🎭 Czy podróże naprawdę kształcą?
🎭 Dlaczego lampa Alladyna była magiczna?  Na te i na wiele innych pytań odpowiedź uzyskali uczniowie klas pierwszych i drugich, oglądając musical zatytułowany „Najpiękniejsze Baśnie Dalekiego Wschodu”, w wykonaniu aktorów Teatru Nowoczesnego w Krakowie.
Dzieci poznały kolorowy, orientalny świat pełen tajemniczości, magii, rozmaitych zapachów i… wyjątkowych baśni. Przy dźwiękach tradycyjnej muzyki wschodnich instrumentów oraz misternych układach świetlnych dzieci były oczarowane i przeniesione w świat niesamowitych przygód, marzeń i nadziei.
Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu rozmyślał, jakby to było, gdyby żył w zupełnie innych czasach, kulturze, na drugim krańcu świata.
To ta lekka, musicalowa formuła, unikatowa autorska muzyka , scenografia, wyjątkowe maski i różnobarwne kostiumy przeniosły i przybliżyły młodym widzom orientalną krainę – Świata, do którego z pewnością jeszcze nieraz wracać będą myślami.
Pokazane rodzajowo, niepozbawione humoru, pełne uroku, iluzji, czarów i magii baśniowe sceny na długo zapiszą się w dziecięcej pamięci, a morały wynikające z poszczególnych sekwencji pokażą iż w życiu warto kierować się prawdą, uczciwością i dobrem.
Spektakl niezwykle podobał się dzieciom, które wznosiły radosne okrzyki zachwytu oraz nagrodziły aktorów gromkimi brawami.👏
21.01.2025 w Izabelinie odbyły się Zawody powiatowe chłopców w mini siatkówce.
Miło nam poinformować, że drużyna naszej szkoły reprezentująca Gminę Błonie, po zaciętej rywalizacji i wielu rozegranych meczach, zajęła drugie miejsce.
Chłopcy łącznie rozegrali 6 meczów przegrywając tylko jeden mecz - w finale z drużyną chłopców z Ożarowa Mazowieckiego.
🥈Drużyna chłopców wystąpiła w składzie:
🏐Stanisław Domanowski,
🏐Wiktor Lipiec,
🏐Bartosz Kalinowski,
🏐Jakub Komorowski,
🏐Dawid Wójcik,
🏐Wojciech Olszewski,
🏐Aleksander Wachowiak,
🏐Łukasz Stachlewski,
🏐Rafał Pietrzak,
🏐Michał Szymański.
Gratulujemy bardzo serdecznie drużynie i opiekunowi Panu Piotrowi Michalskiemu, życząc dalszych sukcesów sportowych.👏
KREATYWNE UPOMINKI DLA BABCI I DZIADKA – TWÓRCZE ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE
Z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie na zajęciach świetlicowych przygotowali wyjątkowe upominki, które z pewnością wywołały uśmiech na twarzach ich ukochanych dziadków. Dzieci z zaangażowaniem tworzyły rękodzieła, które łączyły kreatywność z uczuciem. Na zajęciach świetlicowych powstały piękne wazony z włóczki, które mogą stać się ozdobą każdego domu. Dzieci wykonały także ramki z serduszkiem, pełne ciepła i miłości, które będą doskonałą pamiątką dla dziadków.
Uczniowie wykonali także różane drzewko szczęścia oraz kule kwiatowe, które zachwycały swoją delikatnością i kolorami. Przygotowali również laurki w kształcie imbryczków, które wprowadzały w atmosferę ciepła i wspólnego czasu spędzanego przy herbacie.
Te twórcze zajęcia świetlicowe to doskonała okazja, by dzieci mogły wyrazić swoje uczucia w sposób artystyczny, rozwijać umiejętności manualne i cieszyć się radością dawania. Wykonane upominki na długo pozostaną w sercach babć i dziadków, stanowiąc piękne wspomnienia.
W dniach 18 - 19 stycznia 2024 roku odbyły się Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Wieży Kórnickiej w warcabach 64 - polowych.
Rozgrywki odbywały się w Domu Integracji Międzypokoleniowej w Kórniku. W tym emocjonującym weekendzie w dwóch turniejach wziął udział uczeń klasy IIIa Adam Styliński - Mistrz Polski z roku 2024, który swoją postawą, determinacją oraz skupieniem grając z zawodnikami kategorii OPEN, potwierdził wysoką sportową formę uplasował się na 1 miejscu w kategorii do lat 13 - gra bullet (tempo szybkie - 1 minuta na zawodnika) oraz na 1 miejscu w kategorii do lat 10 w czasie 45 minut na zawodnika z obowiązkowym zapisem partii.
Gratulujemy naszemu Mistrzowi i życzymy dalszych sukcesów.
14 stycznia uczniowie klasy 3c mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych warsztatach jogi, prowadzonych przez Panią Agnieszkę, mamę Filipa. Podczas zajęć dzieci nie tylko poznawały podstawowe pozycje jogi, ale również uczyły się technik relaksacji, uważności i świadomego oddechu. Zajęcia były pełne radości i zaangażowania- uczniowie mieli szansę odkryć, jak joga pomaga w poprawie koncentracji, równowagi i dobrego samopoczucia. Pani Agnieszka z wielką cierpliwością i energią wprowadziła dzieci w świat aktywności, która łączy ciało i umysł. Dziękujemy mamie Filipa za podzielenie się swoją pasją i stworzenie dla naszych uczniów wyjątkowego doświadczenia. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie warsztaty.
Miło nam poinformować, że uczennica klasy I b Marysia Piotrowska została laureatką w konkursie „Spotkania ze sztuką” organizowanym przez Fundację PGE.
Uczennica naszej szkoły wykonała interpretację znanego dzieła Stanisława Wyspiańskiego pt. „Macierzyństwo”. Pomysłowość, kolorystyka pracy jak i staranność wykonania budzi podziw. Gratulujemy Marysi wyróżnienia w kategorii klas I – III w konkursie o zasięgu ogólnopolskim.
To wielki sukces już na początku ścieżki edukacyjnej. Brawo! Marysia zdobywając wyróżnienie, wygrała nagrodę nie tylko dla siebie, ale także dla całej swojej klasy, w wyniku czego klasa I b uda się na początku kwietnia na sponsorowaną przez fundację PGE wycieczkę do Muzeum Narodowego w Warszawie. W ramach lekcji muzealnej uczniowie będą bacznie przyglądać się dziełom malarstwa i rozwiązywać związane z nimi zadania.
Zatem niech trwają „Spotkania ze sztuką”. To ona wzbogaca nas, uwrażliwia, kształtuje poczucie piękna i poszerza horyzonty.
Olimpus istnieje na rynku 24 lata od początku wiążąc swoją działalność z edukacją i organizacją olimpiad przedmiotowych na różnym poziomie zaawansowania.
Olimpiada z języków obcych ma zasięg ogólnopolski, przeznaczona jest dla uczniów od klasy IV szkoły podstawowej do IV klasy liceum ogólnokształcącego, która sprawdza wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem tekstu pisanego, komunikacji, słownictwa, gramatyki i wiadomości związanych z wiedzą o krajach anglojęzycznych.
15 stycznia 2025 r. przeprowadzona została olimpiada z języka angielskiego, do której przystąpiło 31 uczniów naszej szkoły.
Ogłoszenie wyników nastąpi w marcu - trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i czekać.
My już dzisiaj gratulujemy wszystkim tym, którzy przystąpili do konkursu i trzymamy kciuki za wyniki.
14 stycznia w sali widowiskowej Centrum Kultury w Błoniu odbył się XVI Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek adresowany dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Błonie, który był wydarzeniem artystycznym celebrującym polską tradycję śpiewania kolęd i pastorałek oraz wspaniałą okazją do zaprezentowania talentu wokalnego.
Wśród utalentowanych uczestników nie zabrakło również uczniów naszej szkoły, którzy swoim wykonaniem zachwycili jury i znaleźli się na liście laureatów:
⭐️Antonina Baraniak, klasa 2a zajęła I miejsce,
⭐️Apolonia Milewska, klasa 2b zajęła II miejsce,
⭐️duet Maria Bosek i Barbara Roguska zajął III miejsce.
Udział w konkursie również brali Aleks Kobrzyński z klasy 2a, Natalia Buda i Antonina Krajewska z klasy 2b.
Laureaci otrzymali gratulacje, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk Pana Zenona Reszki – Burmistrza Błonia oraz Zastępcy Burmistrza Błonia Pani Urszuli Tkacz.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie oraz dziękujemy opiekunom za wspaniałe przygotowanie uczestników.
Konkurs po raz kolejny udowodnił, że tradycje bożonarodzeniowe są wciąż żywe wśród młodego pokolenia, a poziom artystyczny prezentacji rośnie z roku na rok.
Miło nam poinformować, że z dniem 21 stycznia 2025 roku w naszej szkole rozpoczęliśmy realizację przedsięwzięcia Wspólna Przygoda Edukacyjna o numerze 2024-1-PL01-KA122-SCH-000216001 realizowanego w ramach projektu Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+.
✅ Adresatami projektu są uczniowie klas VII i VIII.
✅ Listę 30 uczestników zakwalifikowanych do udziału w projekcie oraz 10 rezerwowych uczestników, wyłoni komisja rekrutacyjna powołana przez Dyrektora szkoły.
✅Rekrutacja trwa od 22.01 - 29.01.2025r.
✅ W ramach projektu uczestnicy wyjadą na 14 dniowy wyjazd edukacyjny do Grecji, który zaplanowano w dniach 06.04-19.04.2025r.
8 i 9 stycznia 2025 r. (środa, czwartek) oraz 14 stycznia dla klasy Va, odbędą się
zebrania z rodzicami poświęcone klasyfikacji wyników nauczania i zachowania za I semestr roku szkolnego 2024/2025 w/g poniższego harmonogramu.
Serdecznie zapraszamy!