Trochę historii, trochę przyrody, duuużo zabawy – czyli nasza wyprawa nad wybrzeże!
Gdzie najszybciej można powrócić do czasu minionych wakacji? Oczywiście to piękne Morze Bałtyckie przywodzi nam na myśl ten beztroski czas, dlatego uczniowie klas 6 i klasy 5 c udali się tam w poszukiwaniu nie tylko wspomnień, ale też nowych miejsc, które zachwycają pięknem przyrody, bogatą historią oraz wyjątkowością. To wszystko odnaleźli realizując ciekawy program, a na mapie wycieczki znalazł się XIII –wieczny krzyżacki zamek w Malborku, który zawiera wiele tajemnic - część z nich uczestnicy poznali podczas jego zwiedzania. Podążając śladami historii odwiedziliśmy też Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie można obejrzeć dom Sybiraka z łagrem, bunkier Gryfa Pomorskiego, dom powstańca polskiego z Adampola i zagrodę trapera Kaszuby. Jest tam również wiele wyjątkowych eksponatów, m.in. najdłuższa deska świata, największy na świecie fortepian i dom do góry nogami.
Westerplatte to szczególne miejsce dla Polaków, wizyta tam była okazją do przeprowadzenia niecodziennej lekcji o odwadze, wytrwałości i uporze polskich żołnierzy.
Podczas rejsu po Kanale Elbląskim młodzież poznawała i podziwiała m.in. rezerwat ptactwa wodnego na jeziorze Druzno, lasy łęgowe, liczne kompleksy leśne, siedliska oraz zbiorowiska roślinne. Warto podkreślić, że Kanał jest zabytkiem hydrotechniki na skalę światową, głównie dzięki unikatowemu systemowi zabytkowych pochylni, stąd rejsy te nazywane są „rejsami po trawie”.
Podczas wyprawy nie mogło jednak zabraknąć czasu na relaks, a do tego służyła nam plaża oraz zabawy w wodzie.
Wycieczka dobiegła końca i teraz to już naprawdę pozostało pogodzić się z faktem, że czas wakacji zakończył się, ale cieszymy się, że choć na chwilę udało się nam do niego powrócić.
„Nauka jest jak niezmierne morze.
Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”
- Stefan Żeromski
Bo chociaż z jednej strony skończyły się wakacje, to z drugiej wróciliśmy do szkoły na spotkanie starych przyjaciół i nowych wyzwań w rozpoczynającym się roku szkolnym.
2 września, Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bieniewicach równo o godzinie 9.30 zebrała się na placu szkolnym, by uroczyście zacząć nowy rok szkolny 2024/2025.
Oprócz samych uczniów obecni byli nauczyciele, rodzice, przedstawiciele władz miasta i gminy oraz sympatycy szkoły.
Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu narodowego, powitaniu zebranych głos zabrali dyrektor szkoły Pan Marek Parafiniuk oraz obecny na uroczystości Burmistrz Błonia Pan Zenon Reszka, którzy serdecznie powitali wszystkich zebranych, składając życzenia – uczniom wielu sukcesów i dobrych ocen, rodzicom pociechy z dzieci, wielu powodów do dumy, szczęścia i satysfakcji płynącej z osiągnięć własnych dzieci, a nauczycielom wytrwałości, cierpliwości, niewyczerpanych pokładów siły, pomysłowości i wyrozumiałości oraz wielu sukcesów i radości z przeżywania każdego nawet najmniejszego osiągnięcia wychowanków.
Przed wielkim wydarzeniem stanęły też nasze Pierwszaczki. Uroczyste spotkanie wprowadziło nowych uczniów w progi edukacji.
Po pięknym powitaniu przez starszych kolegów w obecności wszystkich zebranych nastąpił ten najważniejszy moment - ślubowania przy poczcie sztandarowym. Głośnym "Ślubujemy" Pierwszaki potwierdziły, że będą starać się "wypełniać sumiennie obowiązki ucznia" oraz "dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły".
Wzruszający był też moment pasowania, kiedy dyrektor Pan Marek Parafiniuk w towarzystwie burmistrza Pana Zenona Reszki, naczelnika WOKS Pani Urszuli Tkacz i zastępcy dyrektora Pani Marioli Wysińskiej, przyłożeniem symbolicznego ołówka na ramieniu dokonał Aktu pasowania na ucznia.
Mamy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali tegoroczni Pierwszoklasiści, będą dla nich drogowskazem na długie, długie lata. Ten dzień z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszym Pierwszakom.
Życzymy Im, aby nadchodzący rok szkolny był wspaniałą, niepowtarzalną i niezapomnianą przygodą. Żeby nie tylko zdobywali wiedzę, ale także doskonale się bawili w naszej szkole, nawiązywali nowe przyjaźnie oraz odkrywali i rozwijali swoje pasje i zainteresowania.
Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści obdarowani zostali prezentami ufundowanymi przez Burmistrza Błonia a pozostali uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.
Tak więc rozpoczęliśmy kolejny rok zmagań w zdobywaniu nowej wiedzy i kolejnych doświadczeń a Rok szkolny 2024/2025 można uznać za rozpoczęty!🧑🎓🙂👩🎓
W piątek 1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową.
Pochłonęła ona ponad 60 mln ofiar, wśród nich blisko 6 mln Polaków.
W tym dniu oddajemy hołd tym wszystkim, żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.
II Wojna Światowa to tragiczna lekcja historii i ostrzeżenie na przyszłość dla kolejnych pokoleń.
Naszym obowiązkiem jest pamiętać o wydarzeniach sprzed 85 lat, jako hołd i uznanie dla milionów obywateli II Rzeczpospolitej, którzy oddali swoje życie w walce o Polskę.
Jak co roku delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach organizowanych na cmentarzu parafialnym przy Kościele Świętej Trójcy w Błoniu.
W programie uroczystości miały miejsce: Msza święta z okolicznościową homilią, przemówienie Burmistrza Błonia Pana Zenona Reszki, apel poległych i salwa honorowa oraz składanie kwiatów przed Pomnikiem Poległych za Wolność Ojczyzny.
I nformujemy, że w bieżącym roku szkolnym, autobus szkolny kursował będzie według następującego rozkładu jazdy:
✅godz. 07.00 - Bramki (dowóz do szkoły);
✅godz. 07.10 - Faszczyce (dowóz do szkoły)
✅godz. 13.50 - wyjazd spod szkoły (powrót do domu);
✅godz. 15.25 - wyjazd spod szkoły (powrót do domu).
Szanowni Rodzice!
Początek września to nie tylko gorączka związana z rozpoczęciem roku szkolnego, ale też pierwsze spotkania z rodzicami poświęcone organizacji nowego roku szkolnego 2024/2025.
Zebrania odbędą się 4 września (środa) i 5 września (czwartek) w/g poniższego harmonogramu.
Rozkład autobusu w dniu rozpoczęcia roku szkolnego
2 września (poniedziałek) w dniu rozpoczęcia roku szkolnego autobus szkolny kursuje:
godz. 9.00 - Bramki
godz. 9.10 - Faszczyce
godz. 11.00 - wyjazd sprzed szkoły (powrót do domu).
Uprzejmie informujemy, że uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 dla wszystkich uczniów odbędzie się w dniu 02.09.2024r. o godzinie 9.30 na boisku przy sali gimnastycznej.
Po oficjalnej uroczystości odbędzie się spotkanie z wychowawcami klas w/g poniżej zamieszczonego hormonogramu.
Przypominamy, że spotkania organizacyjne dla klas pierwszych odbędą się:
29 sierpnia godzina 17.00 – spotkanie wychowawców z rodzicami uczniów klas pierwszych,
30 sierpnia godzina 17.00 – spotkanie wychowawców z rodzicami i uczniami klas pierwszych.
„Edukacja jest paszportem do przyszłości, bo jutro należy do tych, którzy przygotowują się do niego dzisiaj”.
Malcolm X
D
yrekcja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bieniewicach informuje że:
🔸dnia 29 sierpnia 2024 r. o godz.17.00w sali gimnastycznej odbędzie się organizacyjne spotkanie wychowawców z rodzicami dzieci rozpoczynających naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej;
🔸dnia 30 sierpnia 2024 r. o godz. 17.00 zebranie z rodzicami oraz uczniami rozpoczynającymi naukę w klasach pierwszych.
Uwaga! - Rodzice, którzy nie dostarczyli gotowości szkolnej proszeni są o przyniesienie na zebranie.
"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela,
kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela,
który z nim smutki dzieli, pomaga radości,
chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości." Podajemy wykaz podręczników szkolnych obowiązujących w roku szkolnym 2024/2025 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Bieniewicach
Uczniowie od klasy pierwszej do ósmej otrzymują podręczniki bezpłatnie. Materiały edukacyjne są własnością szkoły, która wypożycza swoim uczniom książki na cały rok szkolny.
Rodzice we własnym zakresie kupują podręczniki do języka niemieckiego i religii.
Uczniowie, którzy przybyli do Polski w związku z wojną na Ukrainie, od 1 września 2024 roku zostaną objęci obowiązkiem szkolnym.
Przekazujemy ulotki informacyjne zawierające kluczowe wiadomości na temat wprowadzonego dla dzieci uchodźczych obowiązku edukacyjnego oraz dostępnych form wsparcia dla uczniów z Ukrainy.
Prosimy o zapoznanie się:
Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią."
-Carolyn Hooper
Lato to czas niezliczonych możliwości, a Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach, chciała sprawić, aby tegoroczne wakacje były naprawdę niezapomniane! Dlatego zaprosiliśmy dzieci na letnie półkolonie, które były pełne zabawy, nauki i niezapomnianych przygód!
Nasze półkolonie to więcej niż tylko zajęcia letnie – to prawdziwa podróż odkrywcza, podczas której dzieci rozwijały swoje zainteresowania, zdobywały nowe umiejętności i poznawały nowych przyjaciół. Nasze wyjątkowe, aktywne półkolonie zaplanowane w dwóch tygodniowych turnusach: I turnus: od 24 czerwca do 28 czerwca 2024 r.
II turnus: od 1 lipca do 5 lipca 2024 r.
obejmowały szeroki zakres aktywności w tym: *przyrodnicze ekspedycje, *kreatywne warsztaty *sportowe wyzwania, *edukacyjne spotkania, *integracyjne zabawy, *ciekawe wyjścia i wycieczki.
Naszym celem było zapewnienie, aby każdy turnus był wyjątkowy, dostarczał dzieciom maksimum radości i wspierał rozwój ich zainteresowań. Chcąc sprostać temu zadaniu, tworzylismy tygodniowy plan turnusu z myślą o konkretnej grupie wiekowej.
Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 13.30, a dzieci przebywały pod troskliwą opieką pań: Jolanty Wiącek, Barbary Siedleckiej, Magdaleny Kacalińskiej, Doroty Chłodnickiej - Sadłochy i Hanny Wasilewskiej - Weiss.
Organizacja letniego wypoczynku dla naszych dzieci, była zgodna z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia - przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Zajęcia, filmy i prezentacje dotyczyły bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego w okresie letnim.
Wspólnie przypomniały sobie, jak w bezpieczny sposób poruszać się po drodze oraz spędzać czas wolny na placu zabaw, nad wodą, w lesie, czy w górach.
Przypomniałyśmy również, aby zachować wzmożoną czujność w stosunku do osób nieznanych. Dzieci w stopni celującym odpowiadały na zadawane pytania a także wykazały się znajomością numerów alarmowych.
Dopełnieniem spotkania była gra profilaktyczna, która miała duże zainteresowanie wśród najmłodszych. Poprzez zabawę utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa. Zwieńczeniem realizacji tematu bezpieczeństwa była wizyta w Komisariacie Policji w Błoniu podczas której przekazaćno im niezbędna wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa podczas odpoczynku szczególnie nad wodą.
Nie zabrakło też informacji dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Podczas wizyty oprócz rozmów o bezpieczeństwie, dzieci zwiedziły posterunek i zapoznały się z pracą funkcjonariuszy.
Był również czas, by obejrzeć sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie oraz wsiąść do radiowozu.
Dla najmłodszych taka wizyta i spotkanie z policjantami to ogromne przeżycie i atrakcja.
W programie akcji znalazły się zajęcia plenerowe i wyjazdy. Przez to dzieci przebywały na świeżym powietrzu i miały kontakt z otaczająca nas przyrodą. W ciekawej ofercie wakacyjnej znalazły się więc wyjazdy do Gongoliny, Grodziska Mazowieckiego, Błonia, Mszczonowa, Rososza, Zaręb. Miały miejsce również wyjazdy do kina, na basen i parku zabaw.
Podczas wycieczki do gospodarstwa agroturystycznego "Zakątek Gongolina” dzieci zapoznały zwierzęta hodowane w gospodarstwie oraz sprawowanie opieki nad nimi. Pod czujnym okiem Babci Jadzi, mogły nie tylko karmić zwierzęta, ale głaskać je.
W planie wycieczki znalazły się również warsztaty plastyczne podczas, których ozdabiały torby płócienne wykorzystując naturalne barwniki z roślin, które zebrały na łące. Były to świetna zabawa, zdrowe emocje, miło spędzony czas i uśmiechy.....
Bardzo udany był wyjazd do Kosmicznego Rancza - magicznego miejsca, które powstało z pasji do wszystkiego co kosmiczne. Po zajęciach plastycznych (malowanie meteorytów) przyszedł czas na zabawy w strefie rozrywki i ekspozycje edukacyjne. Było fantastycznie, kolorowo i odlotowo!
Podczas wycieczki do gospodarstwa agroturystyczngo „Natura Wzywa” w cudownych okolicznościach przyrody dzieci mogły spędzić czas na łonie natury i korzystać z wielu atrakcji (leśne podchody, gdzie dowiedziały się ciekawych rzeczy o drzewach i ich wpływie na nasze zdrowie. zabawy i aktywności fizyczne - tyrolka, gra w piłkę, bujanie na bujawkach czy bocianim gnieździe, przejażdżka „sankami”, która zapewniła dużo śmiechu i pozytywnych emocji, warsztaty plastyczne pt. „Pokochaj las wokół nas”).
Wizyta w Sali kinowej Centrum Kultury w Błoniu była okazją do obejrzenia projekcji najnowszych filmów dla dzieci "W głowie się nie mieści 2", którego bohaterka Rile, teraz jest już nastolatką. W jej życiu pojawiają się nowe emocje, które kształtują osobowość dorastającej dziewczyny oraz "Orzeł i reszta", wspaniałej animacji nie tylko dla najmłodszych. Pełny humoru i przygód film familijny stworzony dla dużych i małych, przekazuje uniwersalne przesłanie, że nawet ci najsłabsi, kiedy się zjednoczą, mogą stawić skuteczny opór złoczyńcom. Historia opowiada o ważnych i wartościowych rzeczach o rodzinie, przyjaźni, miłości.
Każdorazowy wyjazd do Błonia był okazją do aktywnego korzystania z przestrzeni Parku “Bajka”, z wykorzystaniem każdej formy spędzania wolnego czasu na powietrzu wśród ciekawych form przestrzennych wyplatanych z wikliny w formie zamków, labiryntów czy podwieszanych na gałęziach foteli, a także zestaw zewnętrznych instrumentów muzycznych, krzywych zwierciadeł, itp.
Uczestnicząc w zajęciach na basenie w Błoniu oraz Termach w Mszczonowie zaprezentowaliśmy uczniom, alternatywną formę spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przy komputerze. Ćwiczenia i zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajają z nowym środowiskiem, pozwalają pokonać strach i opór przed wodą. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się umiejętnością pływania. Zjeżdżalnia, jaccusi i basen - to atrakcje, z których dzieci mieli okazję skorzystać. Czas spędzony na basenie był dobrym sposobem na relaks, świetną zabawą i okazją do integracji. Uczestnicząc w zajęciach dzieci miały nieograniczone możliwości zabawy, kreatywności i realizowania swoich pomysłów.
Dwa dni spędziliśmy w szkole spędziliśmy w szkole, co wcale nie znaczy, że było mniej atrakcyjnie i bardziej nudno niż podczas wyjazdów. Dzieci uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez Pana Piotra Burkiewicza, pracownika wodociągów w Błoniu, który prowadził zajęcia z robotyki i programowania dla dzieci - świetny sposób na rozwijanie umiejętności technicznych w zabawowy sposób. Uczą nieszablonowego myślenia, rozwijają wyobraźnię i pokazują, że świat wokół nas kryje wiele niespodzianek. Poznały tajniki aplikacji Bridge Constructor, bawiły się świetnie podczas Zumby i karaoke. Rozwijały swoje umiejętności kulinarne przygotowując smaczne desery lodowe, które były pysznym sposobem na ochłodę w upalne dni.
Półkolonie były okazją do integrowania się, nabierania pewności siebie, odkrywania swoich nowych możliwości i umiejętności: sportowych, muzycznych ( gry i zabawy ze śpiewem, karaoke), plastycznych (ozdabianie toreb bawełnianych), kulinarnych. Przy takiej organizacji spędzania czasu nie sposób było się nudzić.
Półkolonie były bardzo ciekawą i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu przez dzieci naszej szkoły w czasie wakacji. Ich uśmiechy utwierdziły nas w przekonaniu, że wszyscy miło i przyjemnie spędzili czas. Również swoje zadowolenie wyrazili rodzice i opiekunowie naszych uczniów.
Dyrekcja szkoły, uczniowie i rodzice składają serdeczne podziękowania: - Urzędowi Miasta i Gminy w Błoniu – za zorganizowanie akcji „Lato w mieście 2024” oraz dowóz dzieci do kina, Parku „Bajka”, basenu w Błoniu
- Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Błoniu - za umożliwienie dożywiania.