Dnia 14 listopada uczniowie klas 7b i 7c wyruszyli na niezwykłą wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Po dotarciu do muzeum, zostaliśmy powitani przez przewodnika, który wprowadził nas w tematykę powstania.
Muzeum jest pełne interaktywnych ekspozycji, które pozwalają lepiej zrozumieć dramatyczne wydarzenia z 1944 roku.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o heroicznych czynach warszawiaków, a także o trudnych wyborach, przed którymi stawali.
Wiele osób zafascynowało się multimedialnymi prezentacjami oraz autentycznymi pamiątkami z tego okresu.
Po wizycie w muzeum nadszedł czas na relaks w TePfactorze.
To miejsce pełne wyzwań i zagadek, które wymagały od nas współpracy i pomysłowości.
Uczniowie zostali podzieleni na drużyny, co dodatkowo zwiększyło rywalizację. Każda drużyna musiała zmierzyć się z różnymi zadaniami, które sprawdzały nasze umiejętności logicznego myślenia oraz zwinności.
Śmiechu i radości nie brakowało, a współpraca okazała się kluczowa w pokonywaniu przeszkód.
Wspomnienia z tego dnia na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.
Słodki czar czekolady...
Listopad to miesiąc niezbyt lubiany przez wszystkich – dni stają się coraz krótsze, temperatura spada, słońce chowa się za chmurami, a nam przychodzi do głowy myśl o tabliczce czekolady…
No właśnie: Gdzie w ogóle ona powstaje? Jak przebiega ten proces? Która jest najbardziej wartościowa? Ile czasu zajmuje uprawa kakaowca, z którego pozyskuje się jeden z głównych surowców? Kto opracował w Polsce jako pierwszy jej recepturę?
Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi podczas zwiedzania Fabryki Czekolady E.Wedel, a jednocześnie była to okazja do przyjemnych doznań smakowych tego dnia.
Innym punktem wycieczki była też niecodzienna lekcja w-fu w Hangarze 646, podczas której zadbaliśmy o naszą sprawność fizyczną. Tutaj można zapomnieć się podczas różnych akrobacji, pokonywania torów przeszkód, wspinaczek ściankowych.
Historia warszawskiej Starówki w formie gry miejskiej to z kolei świetna metoda na poznanie ważnych faktów, pięknych miejsc i zwrócenie uwagi na szczegóły architektury Starego Miasta. Była to jednocześnie okazja do rozwijania umiejętności orientacji w terenie, korzystania z mapy, logicznego myślenia, współpracy i komunikacji, bo inaczej zadań nie udałoby się grupom zrealizować.
Podsumujmy zatem elementy wycieczki klas VI:
🟫Poszerzenie wiedzy z zakresu biologii, geografii, historii i WOS-u.
🟫Kształtowanie takich kompetencji miękkich jak: samodzielności, zarządzania czasem i zespołem, współpracy, kreatywności.
🟫Rozwijanie zdolności motorycznych, umiejętności akrobatycznych.
🟫Rewelacyjna przygoda, radość, pozytywne emocje i duuużo wrażeń.
I to jest właśnie przepis na brak jesiennej monotonii i listopadowej nudy. Polecamy serdecznie.
„Nakarm ptaki, które marzną, które mokną.
Głodne ptaszki, co pukają w twoje okno.
Tę serdeczną, tę przyjazną dobrą myśl
zamień w czyn i zrób to zaraz. Zrób to dziś.
Z cyklu: Przygotowania do zimy!🦜🐦⬛🦜🐦⬛🦜
Zima przed nami, spiżarnie pełne przetworów, w piwnicach ziemniaki, marchewki i buraki, a co z ptakami, które zostają z nami w ten trudny dla nich czas? Oczywiście mogą liczyć na naszych uczniów!
W dzisiejszym dniu na zajęciach świetlicowych dzieci wykonały recyklingowe karmniki, a część z nich trafiło do szkolnych wolontariuszy, którzy zadbają o ich rozwieszenie i napełnianie ziarnami, owocami i słoniną przez cały zimowy sezon. Harmonogram dokarmiania już się tworzy, a ptasie przysmaki też się organizują, więc zima już niegroźna dla wszystkich bieniewickich: wróbli, sójek czy sikorek.
13 listopada kolejny Rodzic odwiedził klasę 2a. Tym razem naszym gościem była Pani Joanna Piechota - mama Antka.
Pani Joanna poprowadziła dla nas kreatywne, jesienne zajęcia plastyczno- techniczne.
Dzieci wykazały się pomysłowością i twórczością. Na lekcji zobaczyliśmy jak ciekawie można wykorzystać liście, trawy i inne naturalne dary jesieni.
Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem tworzyli swoje prace. Serdecznie dziękujemy za pomysłową lekcję i już nie możemy doczekać się kolejnych.
Wychowawczyni i uczniowie klasy IIa.
"Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało...”
Adam Mickiewicz W ieczór Polskich Pieśni Patriotycznych, czyli Międzypokoleniowe Śpiewanie dla Niepodległej…
11 listopada, w sali widowiskowej Centrum Kultury w Błoniu odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznych, podczas którego mogliśmy wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne w hołdzie Niepodległej.
Koncert przygotowali uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bieniewicach pod kierunkiem Pani Anny Ziarno – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, Pani Kariny Juragi-Horosz - nauczyciela muzyki. Dołączyła również Pani Marta Palma akompaniująca na skrzypcach.
Na wstępie, dyrektor szkoły Pan Marek Parafiniuk bardzo gorąco powitał tych wszystkich, którzy przyjęli nasze zaproszenie i przybyli na ten niezwykły wieczór, aby wspólnie śpiewać i wsłuchać się w pieśni przypominające o historii i patriotyzmie.
Z uwagi na skomplikowane i wielowymiarowe losy Rzeczypospolitej, na przestrzeni wieków powstały tysiące pieśni patriotycznych, które do dziś zachowały się w polskiej kulturze. Przywołują one zarówno ważne, radosne momenty, jak i trudne oraz smutne losy okupowanej Polski.
Organizatorzy i uczestnicy wydarzenia poprzez muzykę i śpiew oddali hołd tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli o naszą wolność i niepodległość.
Podczas tego muzycznego spotkania zabrzmiały najpiękniejsze polskie pieśni o tematyce żołnierskiej i patriotycznej, które przez lata towarzyszyły kolejnym pokoleniom. Nie zabrakło również współczesnych kompozycji, które swoją tematyką odnoszą się do takich zagadnień, jak: wolność, równość i solidarność.
Na koniec uroczystości głos zabrał Burmistrz Błonia – Pan Zenon Reszka dziękując wszystkim obecnym a szczególnie młodym artystom, którzy swoją energią i zaangażowaniem przypomnieli, jak ważne jest pielęgnowanie postaw patriotycznych w młodym pokoleniu.
To wzruszające wydarzenie pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników skłaniając do refleksji nad dziejami naszej Ojczyzny.
Wieczór, który tylko z pozoru było kolejną próbą uchwycenia blasku historii dawnych dni, okazał się wydarzeniem niezwykłym. Dzięki niemu odebraliśmy kolejną lekcję patriotyzmu, a także staliśmy się bogatsi o nowe doświadczenia.
Każdy uczestnik wieczoru patriotycznego otrzymał pamiątkowy kotylion, który z pewnością będzie przypominał o tym wielopokoleniowym spotkaniu, podczas którego wspólnym śpiewem oddali hołd bohaterom, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
Końcowym akcentem tego wyjątkowego wieczoru był słodki poczęstunek przygotowany przez organizatorów przy wsparciu rodziców uczniów naszej szkoły oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Bieniewicach. Bardzo dziękujemy!
„Ucz się kochać kraj rodzinny
i to od najmłodszych lat.
Ważne, by szanować innych,
byś rozumiał lepiej świat.”
Jerzy Kobyliński
N arodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do manifestowania patriotycznych postaw oraz przywiązania do Ojczyzny, polskiej historii i tradycji.
Co roku odbywają się uroczystości z okazji kolejnych rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości, poświęconej Ojczyźnie i wolności.
Jedenasty listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.
„ Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć” – mówił Patron naszej szkoły, Wielki Polak Jan Paweł II.
Pamiętając o tych słowach i historii naszego kraju dokładamy starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę.
W tym roku obchodziliśmy 106. Rocznicę Narodowego Święta Niepodległości.
Tradycyjnie delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach organizowanych w Błoniu, podczas których hołd bohaterom oddali mieszkańcy Błonia, kombatanci, przedstawiciele Szkół, służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń.
Obchody rozpoczęła Msza Święta z okolicznościową homilią w intencji Ojczyzny w Kościele Świętej Trójcy. W dalszej części uroczystości po przemarszu na Rynek:
🔴odśpiewano hymn narodowy,
🔴wysłuchano przemówienia Burmistrza Błonia Pana Zenona Reszki,
🔴odczytano apel poległych,
🔴złożono wieńce przed Pomnikiem Niepodległości.
Uroczystość uświetniła Kompania Honorowa wystawiona przez 2 Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu.
Tegoroczny udział naszej szkoły w wydarzeniu był wyjątkowy – uczniowie wystąpili z krótkim programem artystycznym.
Tercet - Ola Olszewska, Ania Palma i Tomek Ziarno, pięknie zaśpiewali piosenkę „Dziś idę walczyć mamo”, a grupa uczniów z klasy VC zademonstrowała patriotyczny taniec z flagami.
Występ bardzo podobał się wszystkim o czym świadczyły gromkie brawa i gratulacje.
Jesteśmy dumni z naszej niezbyt licznej ale świetnej reprezentacji. Brawo! - występy kulturalne, takie jak tańce, piosenki pokazują prawdziwego ducha Dnia Niepodległości i celebrują nasze bogate dziedzictwo kulturowe, pomagając dzieciom nawiązać kontakt z naszą historią.
W zeszły weekend Wiktoria Wójcik, uczennica Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach i zawodniczka Akademii Młodego Sportowca Centrum Sportu w Błoniu, wzięła udział w turnieju Kozerki Open Kids Head Cup.
Po dwóch dniach zmagań stanęła na podium, zajmując III miejsce w swojej kategorii wiekowej. 🥉
"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."
Józef Piłsudski
11 listopada 1918r. jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski. Dla Polaków dzień ten był dniem triumfu. Po 123 latach nasz naród odzyskał upragnioną niepodległość. Przez prawie pięć pokoleń nasze państwo nie istniało na mapach, rozdarte przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię.
7 listopada nasza społeczność szkolna uczciła 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestnicząc w ciekawym widowisku przygotowanym przez uczniów klas V przy pomocy i wsparciu wychowawców: Pani Renaty Soprych, Pani Anny Rabeckiej, Pana Krzysztofa Piotrowskiego. Choreografię do układu tanecznego z flagami przygotowała Pani Barbara Siedlecka.
Uczniowie bardzo starannie i sumiennie przygotowali się do tego doniosłego i ważnego wydarzenia. Pięknie udekorowana sala, odświętne stroje, perfekcyjna recytacja, wspaniałe wykonanie pieśni patriotycznych i tańca wywołały w nas odpowiedni nastrój .
Uroczystość przede wszystkim miała nie tylko przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale miała także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości.
Na przestrzeni dziejów było wielu słynnych na całym świecie Polaków, którzy swoją działalnością zasłużyli się dla naszej Ojczyzny. Przypomniano wizerunki i przygotowano Galerię Wielkich Polaków: Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego oraz inne postaci zasłużone m.in. w dziedzinie sztuki, kultury, polityki i sportu - Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Jana Pawła II.
Święto 11 Listopada sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych przodków walczących o wolność. Pamiętając o nich – składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie, wychodzimy z domów, by cieszyć się niepodległością na marszach, historycznych paradach, uroczystościach religijnych czy koncertach patriotycznych.
To czas, w którym Polacy wyrażają swoją miłość do ojczyzny i celebrowania wolności, której odzyskanie było wielkim osiągnięciem i marzeniem wielu pokoleń.
„Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta”.
-Immanuel Kant
I stotą szkolnego wolontariatu jest budowanie wśród dzieci i młodzieży postawy wrażliwości oraz dostrzegania wokół siebie innych, którzy potrzebują pomocy oraz reagować na te potrzeby. Bardzo więc cieszą nas inicjatywy, których pomysłodawcami są sami uczniowie. Małgosia i Lena z klasy VI same przygotowały informacyjny plakat oraz organizują kiermasz na rzecz podopiecznych fundacji „Wioska dobra”, chcąc w ten sposób wesprzeć schronisko opiekujące się niechcianymi zwierzętami. Pomóżmy czworonogom przed zbliżającą się zimą i weźmy udział w zbiórce.
Kiermasz odbędzie się 14 listopada na szkolnym korytarzu podczas przerw lekcyjnych. Zapraszamy!
„Niepodległa, niepokorna
zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.
Niepodległa, niepokorna
już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska, Polska ma.”
(Janusz Szczepkowski, Niepodległa, niepokorna)
W związku z obchodami 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Była ona wyrazem wdzięczności dla tych Wszystkich, którzy brali udział w walce o Niepodległą. Za pomocą wierszy, tańca i śpiewu złożyliśmy hołd naszym przodkom, którzy oddali za Polskę to, co najcenniejsze – swoje życie.
Zapraszamy do obejrzenia układu tanecznego z flagami w wykonaniu uczniów klasy VC.
Skoro listopad to... Dziady oczywiście!
Klasy 7a i 7b spotkały się po zmroku, by wczuć się w klimat cmentarnej kaplicy, w której dzieje się akcja lektury. W ten sposób przeczytaliśmy cały utwór, teraz możemy przejść do jego analizy.