Jesienią, za zimno na morze? Zbyt wietrznie na góry? - a więc klasy IIIA i IIIB zaplanowały wizytę w stolicy i spędziły dzień pełen wrażeń.
Warszawa, jako miasto stołeczne ma wiele atrakcji do zaoferowania. O każdej porze roku zachwyca zabytkowym Starym Miastem, proponuje atrakcje dla małych i dużych. Jest też jednym z kulturalnych centrów w kraju.
Nasi uczniowie ten dzień zaczęli od wizyty w Teatrze Polskim, gdzie obejrzeli spektakl "Ferdynand Wspaniały".
Ferdynand Wspaniały nie bez powodu nosi swoje nazwisko – szyje garnitury na miarę, jada w najlepszych restauracjach, sypia w eleganckich hotelach, bywa w najlepszym towarzystwie, a w wolnych chwilach zdarza mu się łapać złodziei. I nie byłoby w tym może nic wyjątkowego gdyby nie fakt, że… Ferdynand jest psem! Wspaniałym psem! Bajkowy klimat, kameralna atmosfera… było fantastycznie.
W pobliżu Teatru Polskiego na Krakowskim Przedmieściu, znajduje się Kościół Św. Krzyża. Wstępując do kościoła dzieci widziały znajdujące się w specjalnej wnęce na pierwszym filarze, epitafium z urną z sercem naszego wielkiego kompozytora - Fryderyka Chopina, jak również poznały ciekawą historię epitafium.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego na wystawę zatytułowaną „Warszawa – utracone perły architektury”.
Ekspozycja miniatur zabytków z terenu Mazowsza pozwala odkryć Warszawę, jakiej już nie ma i poczuć dawny klimat regionu.
Siedzibą parku miniatur jest budynek dawnego Banku Landaua - zabytkowy gmach, który przetrwał drugą wojnę światową niemal w nienaruszonym stanie. Niestety wiele innych perełek architektonicznych nie miało tyle szczęścia. To właśnie z myślą o nich powstał Park Miniatur Województwa Mazowieckiego.
Tylko tutaj można poznać niezwykłe budowle Warszawy i okolic, które zabrała wojenna zawierucha. Są tu makiety: Pałacu Saskiego, Wielkiego Salonu i Żelaznej Bramy, pałacu Kronenberga, kamienicy Granzowa przy ul. Grzybowskiej i sąsiadującej z nią Giełdy Warszawskiej, Gościnnego Dworu, pałacu Karasia, pałacu Lubomirskich, Teatru Letniego w Ogrodzie Saskim i pałacu Bielińskich. Docelowo miniaturowych budynków ma być 50.
Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta. Spacerując ulicami dzieci podziwiały malownicze kamieniczki i pomniki (Syrenki, Mikołaja Kopernika, Księcia Józefa Poniatowskiego, Kolumna Zygmunta).
Program wycieczki był bardzo bogaty, więc uczniowie trochę zmęczeni ale bardzo zadowoleni wrócili, aby podzielić się swoimi wrażeniami.