Kuchnia molekularna jest w Polsce młodym zjawiskiem, które dopiero zaczyna się odkrywać przed szerszą publicznością. Jest to kuchnia wykorzystująca wiedzę naukową z zakresu chemii i fizyki do przygotowywania potraw. Celem tych doświadczeń jest uzyskanie możliwie najbardziej czystych smaków często nietypowymi sposobami i niekiedy w bardzo zaskakujących zestawieniach.
5-6 grudnia 2019 roku, uczniów klas I - IV odwiedzili wykwalifikowani kucharze z Akademii Małego Kuchcika, którzy przeprowadzili mnóstwo eksperymentów na bazie ciekłego azotu.
Prowadzone w formie atrakcyjnych, multimedialnych warsztatów zajęcia były okazją do poznania struktury i właściwości substancji, których połączenie pozwala tworzyć bajecznie kolorowe, niecodzienne desery, podobne do tych serwowanych w najmodniejszych restauracjach kuchni molekularnej.
Aktywnie uczestnicząc w doświadczeniach dzieci miały okazję dowiedzieć się co to jest ciekły azot i do czego można go wykorzystać. Ponadto zapoznały się z właściwościami ciekłego azotu, przekonały się czy trudno jest stworzyć chmurę oraz sprawdzały reakcję żywych tkanek roślinnych na szok temperaturowy.
Mogły skosztować w czystej postaci sorbetów owocowych, własnoręcznie zrobić lody oraz zdrowe żelki.
Dodatkowo wykonały dym i pianę. Na zakończenie każdy otrzymał certyfikat Mistrza Kuchni Molekularnej. Było więc naukowo, smacznie i zdrowo!!!!