Policjanci z Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego prowadzili pogadanki na temat bezpieczeństwa. Prezentowali i udostępniali do oglądania radiowozy oraz opowiadali o pracy w Policji. Ostatecznego, pozytywnego efektu dopełnił smaczny obiad, który dzieci zjadły z ogromnym apetytem.
Z kolei podczas wyjazdu do Warszawy dzieci udały się z wizytą do Pałacu
w Wilanowie. Chociaż Jan III nie podjął nas w swojej rezydencji osobiście, to poznały go całkiem dobrze podczas zwiedzania komnat, w których i on przebywał. Dowiedziały się, kogo nazywał swoją „niepokonaną pasją”, ile książek zgromadził w królewskiej bibliotece i co lubił czytać.
Podczas pobytu w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez mistrza kowalskiego dowiedzieli się, co to jest kuźnia, kim był kowal, czym dokładnie się zajmował. Poznali fascynujący i tajemniczy świat kuźni, ognia oraz rozpalonego do czerwoności żelaza.
Niecodzienne zajęcia były dla dzieci bardzo cennym doświadczeniem oraz okazją do poznania jak żyli i czym zajmowali się ludzie zamieszkujący w starożytności nasze tereny.
Dużo radości sprawiały dzieciom zabawy w warszawskiej Kosmicznej Sali Zabaw „AIRO” oraz w Sali Zabaw „Kolorado” gdzie czekały na dzieci atrakcje zręcznościowe.
Wiele emocji wywołały filmy "Gang zwierzaków" oraz "SuperPies i TurboKot" – w kinie „Bajka” w Błoniu.
Podczas kolejnego wyjazdu do Warszawy tym razem na Stadion Narodowy, dzieci obejrzały wystawę klocków Lego. Zachwycali się największymi budowlami z klocków z całego świata. np. Katedra Notre Dame, wioska Św. Mikołaja, Bliźniacze wieże World Trade Center, Plac św. Piotra wraz z Bazyliką i Kolumnadą,7 cudów świata. Byli zachwyceni gwiazdami
i legendami muzyki, sportu, filmu i literatury. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziła postać Roberta Lewandowskiego. Tym razem w towarzystwie żony – Anny Lewandowskiej. Podobały się również postaci bohaterów lubianych filmów, seriali książek: „Harry Potter”. „Flinstonowie”, „Żółwie Ninja”, „Smerfy”, „Minionki”.
Zajęcia prowadzone na terenie szkoły również były okazją do integrowania się, nabierania pewności siebie, odkrywania swoich nowych możliwości i umiejętności: sportowych, muzycznych, plastycznych i kulinarnych.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez Pana Piotra Burkiewicza, pracownika wodociągów w Błoniu. Dzieci zainteresowane były doświadczeniami z wodą, która jest niezastąpiona w życiu i gospodarce. Dzieci "piały" z zachwytu widząc efekty eksperymentów jakie przeprowadzane były podczas zajęć.
Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach kreatywno - edukacyjnych z klockami. Wykorzystując klocki Lego, dowiedziały się czym jest grawitacja, równowaga, ciężar i wytrzymałość. Zajęcia miały wpływ na pobudzenie u dzieci wyobraźni przestrzennej, pomogły poznawać zasady konstrukcji, uczyły planowania i rozwijały zdolności motoryczne.
Na zakończenie półkolonii odbył się konkurs wiedzy, w którym trzeba było przypomnieć sobie ważne informacje dotyczące wspólnych wyjazdów, miejsc pobytu, ludzi z nimi związanymi. Trafne odpowiedzi na wcale niezbyt łatwe pytania świadczyły o ich niezawodnej pamięci, skupieniu i spostrzegawczości. Oczywiście nie zabrakło nagród i upominków.
Przy takiej organizacji spędzania czasu nie sposób było się nudzić.