Podczas słonecznej pogody, dzieci miały możliwość uprawiania sportów i zajęć wodnych (kajakarstwo, rowery wodne, wędkarstwo, supy, tor przeszkód w parku wodnym). Pod okiem instruktorów poznawały tajniki tych umiejętności bądź je utrwalały.
Zajęcia w parku linowym były okazją do realizacji celów sportowo-rekreacyjnych, edukacyjnych oraz promujących zdrowy tryb życia. Realizowane były również takie zadania jak: podnoszenie sprawności fizycznej dzieci oraz propagowanie spędzania czasu na świeżym powietrzu, rozwijanie poczucia równowagi, pewności siebie, koordynacji ruchów oraz przełamania bariery lęku wysokości i strachu.
Bardzo ważne były warsztaty profilaktyczne prowadzone przez wychowawców i pracownika SANEPID-u z Choszczna. Uczestnicy poznali zagrożenia wynikające z braku zachowania ostrożności podczas pieszych wycieczek nad jezioro i kąpieli w nich, do lasu, podczas zajęć w terenie, korzystania z Internetu, zażywania używek. Dzieci nauczyły się co należy zrobić w przypadku ukąszenia przez kleszcze, zaatakowania bezpańskiego psa czy zatrucia pokarmowego. Większość z nich przypomniała sobie zasady udzielania pierwszej pomocy (fantom, opatrywanie ran i urazów, wezwanie pomocy medycznej).
Podczas gier i zabaw na terenie ośrodka uczestnicy mieli możliwość rozwijania pomysłowości, kreatywności, spostrzegawczości i umiejętności współdziałania w grupie. Prowadzone zajęcia miały również za zadanie kształtowanie przedsiębiorczości, marketingu, logistyki, pomysłowości w tworzeniu własnego biznesu oraz zaszczepienie w dzieciach smykałki do interesów ( SPA, zakład fryzjerski, gabinety odnowy biologicznej, rehabilitacyjne itp.). Dzieci uczyły się liczenia zysków i szacowania strat, samodzielności, komunikowania się z innymi, ponoszenia konsekwencji swoich decyzji.
Uczestnicząc w wycieczce do Niechorza – Koloniści mieli okazję poznać niektóre z atrakcji, którymi może poszczycić ta miejscowość – my wybraliśmy Park Miniatur Latarni Morskich oraz latarnię morską.
Niesamowite widoki podziwialiśmy z Latarni Morskiej o wysokości 45 metrów m.in. widok na jezioro Liwia Łuża i rezerwat ptaków, brzeg morski i morze na wiele kilometrów, widok na Niechorze i Pogorzelicę.
Zwiedzając Park Miniatur latarni morskich mieliśmy okazję zobaczyć 29 latarni morskich czynnych i historycznych w skali 1:10, działających na polskim wybrzeżu Bałtyku.
Następnie udaliśmy się na plażę, aby przywitać się z morzem i posłuchać jego szumu, pozbierać muszelek, zamoczyć nogi w morskiej wodzie czy też budować zamki z piasku.
Bardzo przyjemnie dzieci spędziły czas podczas wyjazdu do Mierzęcina. Tam miały okazję zwiedzić piękne ogrody japońskie. Poznać egzotyczną roślinność oraz architekturę (pałac romantyczny i pagodę). Atrakcją wyjazdu była wizyta w kręgielni i sprawdzenie się w celności rzutów do kręgli.
Kolonie były okazją do integrowania się, nabierania pewności siebie, odkrywania swoich nowych możliwości i umiejętności: sportowych, muzycznych ( gry i zabawy ze śpiewem, karaoke). Przy takiej organizacji spędzania czasu nie sposób było się nudzić.
Czas spędzony na kolonii był czasem odpoczynku, wytchnienia, ale także czasem zabawy, szaleństw i mocy atrakcji.
Uczniowie i rodzice składają serdeczne podziękowania Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bieniewicach za zorganizowanie kolonii w Łasku i zapewnienie dzieciom troskliwej opieki oraz atrakcyjnych zajęć, które na długo pozostaną w ich pamięci.