Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach
  Strona Główna | Dokumenty szkolne | Rekrutacja do szkoły | Galeria | Plan lekcji | Kalendarz imprez | Szukaj 22.11.2024 00:33:08  
Nawigacja
Strona Główna
O szkole...
Misja szkoły
Dokumenty szkolne
Godziny dostępności nauczycieli
Historia szkoły
Rada Pedagogiczna
Rekrutacja do szkoły
Patron szkoły
Spacer po szkole...
Udział w programach UE
Program "Szkolny Klub Sportowy 2017"
B&N
Karta rowerowa
Program "Błońskie szkoły kompetencji"
E-Szkoły
Laboratoria przyszłości
Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”
Galeria

Plan lekcji
Podręczniki szkolne
Rozkład dzwonków
Kalendarz imprez
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
Konkursy
Gazetka szkolna

Świetlica szkolna
Pedagog i Psycholog
Profilaktyka
Sekretariat
Biblioteka
Pedagog Terapeuta
Logopeda
Szukaj



Ostatnie Artykuły
Absolwenci szkoły -...
Absolwenci szkoły -...
Absolwenci szkoły -...
Absolwenci szkoły -...
Nowy plac zabaw dla ...

Spotkanie z Powstańcami Warszawskimi
         B ieniewicka młodzież pamięta o Powstańcach Warszawskich....
Każdego roku 1 sierpnia o godzinie 17:00 cała Polska staje w bezruchu. Zatracamy się w przemyśleniach, pielęgnujemy wspomnienia przodków i honorujemy tych, którzy z wielką odwagą wyszli na ulice Warszawy, by walczyć o wolność naszej ojczyzny.
2 października 1944 roku, po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektywy dalszej walki, przedstawiciele Komendy Głównej AK, podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
Zdaniem historyków to największa bitwa II Wojny Światowej, podczas której warszawiacy podjęli próbę wyzwolenia miasta z rąk niemieckiego okupanta.
Z okazji rocznicy tych pamiętnych wydarzeń, uczniowie klas ósmych naszej szkoły, udali się do Domu Powstańców Warszawskich, aby uczcić Powstańców Warszawskich i skorzystać z unikalnej możliwości spotkania się z Nimi oraz podzielenia się własnymi przemyśleniami o tym, co jest dla nich ważne i co było ważne dla ich rówieśników z 1944 roku.
Osobiście spotkaliśmy się i rozmawialiśmy z naszymi bohaterami - grupą Powstańców Warszawskich: Zofia Czekalska ps. "Sosenka", Halina Bieżan-Glonek ps. „Lalunia”, Bogdan Bartnikowski ps. "Mały", Janusz Maksymowicz ps. "Janosz", Jerzy Mindziukiewicz ps. "Jur", Stefan Maciąg ps, „Kropidło”, Jan Witkowski ps. "Jaś", Janusz Walędzik ps. " Czarny", Zbigniew Daab ps. "Kapiszon", Witold Lisowski ps. "Prosty", Kazimierz Olesiński ps. "Sęp", Leszek Żukowski ps.”Antek”, Jan Sałkowski ps."Kuba", Irena Paśnik ps. "Miła", "Irka".
To Oni wraz z innymi, z podniesioną głową i błyskiem w oczach ruszyli, by odzyskać wolną, niepodległą, suwerenną Ojczyznę.
Nie bali się, nie wahali, nie kalkulowali. Nie obliczali szans prawdopodobieństwa na zwycięstwo. Po prostu chcieli wolnej Polski za wszelką cenę, również za cenę własnego życia.
Ofiara, poświęcenie i odwaga Powstańców Warszawskich stały się wartościami, które tworzą naszą tożsamość narodową.
Swoimi wspomnieniami z okresu Powstania Warszawskiego podzielił się z młodzieżą - pan Janusz Walędzik ps. "Czarny".
W chwili wybuchu walk miał zaledwie 14 lat i podobnie jak starszy brat, który od początku był w konspiracji on również nie wyobrażał sobie, aby nie walczyć.
Pan Janusz barwnie opowiadał o ówczesnych wydarzeniach, przybliżał szczegóły swojej powstańczej działalności, dzielił się osobistymi przeżyciami z czasów wojny, udostępnił również prywatną kolekcję eksponatów powstańczych oraz unikatowe fotografie.
Jako żołnierz Szarych Szeregów miał ważne i odpowiedzialne zadanie - utrzymywać łączność między placówkami swojej kompanii. Jak powiedział cyt. "(...) to było bardzo niebezpieczne bo ciągle byłem w ruchu, pod obstrzałem. Ale przeżyłem i mogę teraz spotykać się z młodzieżą (...)".
Pan Janusz zakończył wspomnienia słowami, iż młodzież nigdzie nie znajdzie, nie przeczyta tego, czego może dowiedzieć się właśnie podczas takich spotkań ze świadkami historii. Dlatego są one nieocenione w podtrzymywaniu pamięci historycznej wśród kolejnych pokoleń Polaków.
W podziękowaniu za spotkanie uczniowie wręczyli symboliczne kwiaty oraz listy przez siebie napisane i dedykowane każdemu z 27 Powstańców - był to bardzo wzruszający moment dla obu stron.
Pragniemy budować społeczność międzypokoleniową, która wzajemnie się wspiera, umacnia i kultywuje pamięć.
Przekazaliśmy oficjalne zaproszenie do naszej szkoły oraz na zbliżający się Wieczór Polskiej Pieśni Patriotycznej - zaproszenie zostało przyjęte z entuzjazmem więc z niecierpliwością czekamy na rewizytę.
Spotkanie, które przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze z tak wybitnymi postaciami było niezwykle cennym doświadczeniem oraz żywą lekcją historii dla naszej młodzieży.









Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Zaloguj się do e-dziennika
Jesteśmy na Facebooku
Użytkowników Online
Gości Online: 12
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: bartek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.