Przed milionami lat po Ziemi stąpały potężne zwierzęta-dinozaury, które do dziś fascynują miłośników prehistorii.
Wycieczki szkolne to niezwykle ważny element programu edukacyjnego w szkołach. Stymulują ciekawość i inspirują uczniów. Bezpośrednie doświadczenia, zanurzenie się w tematy naukowe, historyczne czy kulturowe sprawiają, że nauka staje się bardziej angażująca i znacząca.
3 października uczniowie klas czwartych wraz z wychowawczyniami p. Barbarą Siedlecką, Hanną Wasilewską-Weiss i Sylwią Bargieł, wybrali się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Był to 2 dniowy wyjazd do Kompleksu Turystycznego w Bałtowie oraz Kielc.
Na uczestników czekało wiele atrakcji. Jedną z nich był Bałtowski Zwierzyniec, składający się z dwóch części "Górnej" i "Dolnej", który wywołał ogromny entuzjazm u uczniów. Zobaczyli tu liczne gatunki egzotycznych zwierząt z różnych kontynentów, żyjące na otwartej przestrzeni, w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska (żubry, jelenie, daniele, bydło szkockie, watussi, różne gatunki kóz i owiec, strusie i inne). Po terenie Zwierzyńca Górnego poruszali się żółtym, amerykańskim schoolbusem w towarzystwie pani przewodnik, która opowiedziała wiele ciekawych historii z życia mieszkańców Zwierzyńca.
Kolejnym magicznym miejscem była Sabatówka – wioska czarownic, w której spotkaliśmy wiedźmy i białą magię. Magiczne eksperymenty i konkursy wywołały wiele emocji. Czarownice okazały się bardzo miłe, puszczały bańki mydlane i uczyły chętnych latać na miotle. Zdradziły również dzieciom tajemnicze zaklęcia.
Sabatówka przeniosła nas w świat bajkowych przeżyć, gdzie świętokrzyskie czarownice objęły władzę. Czekał nas test sprawności, odwagi i dużo zabawy. Tunel odwagi – z jego przejściem poradzili sobie wszyscy doskonale! Tunel przetestował odwagę oraz gibkość i sprawność uczniów. Cukierek czy psikus? Co czekało na samym końcu tunelu…My już wiemy, ale jeżeli ktoś chce się przekonać to musi tam pojechać.
Następnym punktem wycieczki był spacer po ,,Polsce w Miniaturze”, gdzie mogliśmy podziwiać kopie zabytków z całej Polski, odwzorowanych z dużą precyzją zamków i innych charakterystycznych budowli naszego kraju.
Niebywałą atrakcją okazał się Park Jurajski, w którym znajduje się ponad 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości.
Jura Park Bałtów to prawdziwa podróż w czasie, do okresu, w którym żyły dinozaury. Lokalizacja w jakiej powstał, nie jest przypadkowa – to właśnie tu dokonano odkryć tropów górnojurajskich dinozaurów, co też było inspiracją do stworzenia pierwszego tego rodzaju miejsca w kraju. Ścieżka z dinozaurami podzielona została na okresy geologiczne, dzięki czemu mogliśmy krok po kroku odkrywać historię ewolucji. Na naszą wyobraźnię podziałały naturalne rozmiary olbrzymich gadów, stąpających niegdyś po naszej planecie. Okazało się, że niektórzy uczniowie mają dużą wiedzą z zakresu paleontologii. W tym miejscu w ciekawy i angażujący sposób, pan przewodnik przedstawił historię dinozaurów zamieszkujących miliony lat temu okolice Bałtowa, ale również ich kuzynów z całego świata. Dopełnieniem naszej wiedzy okazało się muzeum, w którym podziwialiśmy skamieniałości.
Pobyt zakończyliśmy wizytą w Parku Rozrywki, gdzie bez ograniczeń korzystaliśmy z urządzeń takich jak: rollercoaster, karuzele, statek piracki, family coaster, trampoliny, gokarty, eurobungy, baseny z kulkami i wiele innych.
Drugi dzień wyprawy w Góry Świętokrzyskie, czwartoklasiści spędzili na zwiedzaniu Kielc i okolic. Pomimo niekorzystnej prognozy pogody, wszystkim uczestnikom (jak widać na załączonych fotografiach) dopisywał dobry humor.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim a jej celem przede wszystkim nauka poprzez doświadczenia z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. To niezwykłe miejsce gdzie mogliśmy podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonarda da Vinci - mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty.
Ostatni punkt harmonogramu to zwiedzanie Kadzielni - miejsca szczególnego w Kielcach. Rozbudowywany od XVIII wieku Kamieniołom wapienny jest obecnie Rezerwatem Przyrody i miejscem spotkań artystycznych. Wśród grupy skał wapiennych o malowniczym ukształtowaniu można spotkać liczne skupiska grot i jaskiń.
Po dniach pełnych wrażeń, w dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.
Przed wyjazdem na nocleg i obiadokolację do hotelu był czas na zakup pamiątek. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że była to wspaniała wyprawa.