24. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze.
10 października klasy IV wraz z opiekunami uczestniczyły w 24. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze. Mottem spotkania były słowa zaczerpnięte z tegorocznego Dnia Papieskiego: „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.
Wydarzenie to jest mocno złączone z obchodami Dnia Papieskiego i liczy tyle tyle samo lat – w tym roku po raz dwudziesty czwarty odbywa się pielgrzymka, i Dzień Papieski.
Jak powiedział inicjator powstania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II i organizator dorocznej pielgrzymki, Zbigniew Gumiński, przede wszystkim przypomina o przesłaniu, które zostawił nam, Jan Paweł II - Patron naszej szkoły.
„To jest szczególny rok, kiedy wspominamy Jana Pawła II, jako tego, który pokazał sens cierpienia. Pokazał to swoim życiem i swoimi publikacjami. Dokumentami o sensie i potrzebie cierpienia. One uczą nas procesu odchodzenia z tego świata. Dla młodych nie jest to łatwe przesłanie, ale bardzo ważnym jest, by im uświadamiać, że życie to proces a szacunek do życia, zaczyna się od poczęcia i kończy na naturalnej śmierci”.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiana na Jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Marek Solarczyk, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, podkreślając, że pielgrzymka jest też przypomnieniem, jak ważną postacią jest dla nas Jan Paweł II. O tym, że wciąż jest wzorem do naśladowania dla nauczycieli, rodziców i uczniów.
Piękna pogoda zachęciła nas do zwiedzania Jasnej Góry, bo to nie tylko duchowe centrum Polski, ale także skarbnica historii i sztuki. Zachwycał nas każdy zakątek sanktuarium kryjący w sobie coś wyjątkowego – od kaplicy Cudownego Obrazu, Skarbiec, Bazylikę Jasnogórską ze swoją barokową architekturą i wnętrzem, wieżę widokową, aż po spacer po Wałach.
Przed opuszczeniem Jasnej Góry kupiliśmy pamiątki dla siebie i bliskich. Przypominać nam będą o pobycie w tym wyjątkowym miejscu, które znalazło odbicie w działalności największych artystów, opowiadających o niej w swoich dziełach, a pisali o niej najwięksi, m.in. J. Słowacki, Z. Krasiński, C. K. Norwid, A. Mickiewicz, S. Wyspiański, H. Sienkiewicz.