Za nami gminne eliminacje 44 Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka".
Tegoroczna edycja konkursu przebiegała w zmienionej formule. Zamiast tradycyjnych występów na scenie przed jury, dzieci nagrywały w domu filmy, które następnie szkoły zgłaszały do konkursu. Mimo nietypowej sytuacji nie zabrakło chętnych uczestników konkursu.
Miło nam poinformować, iż w eliminacjach gminnych. które odbyły się w Centrum Kultury w Błoniu nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale o czym świadczą wyniki. W kategorii wiekowej 0-3:
I miejsce ex aequo zajęła Nina Dutkiewicz,
II miejsce zajął Jan Majchrzyk,
III miejsce zajął Tomasz Ziarno.
W kategorii wiekowej IV-VII:
I miejsce zajął Hubert Lipowski,
II miejsce zajęła Angelika Bik,
II miejsce zajęła Miriam Wachowiak.
W kategorii wiekowej VII-VIII:
I miejsce zajęła Iga Mielcarz,
III miejsce zajęła Kinga Olszak.
Wyróżnienie otrzymał Gracjan Twaróg.
Osoby, które zajęły pierwsze miejsca w swych kategoriach wiekowych wezmą udział w finałowych eliminacjach.
Karty uczestnika wraz z nagranym filmem zostały przesłane drogą elektroniczną do Mazowieckiego Instytutu Kultury. Termin finału został wyznaczony na 15-16 maja 2021r.
Wszystkim recytatorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Do 15 maja wydłużony został termin nadsyłania prac na konkurs portretowy.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w konkursie portretowym i dziękują za nadesłane prace.
Zalecane jest aby uczestnicy pracowali w dwuosobowych zespołach (nie jest to warunek konieczny). Zadaniem uczestnika konkursu będzie wykonanie portretu drugiej osoby. Niewskazane jest korzystanie z tradycyjnych narzędzi plastycznych takich jak kredki, farby, flamastry czy ołówki. Czekamy na prace wykonane z użyciem niestandardowych technik i materiałów: gazet, plasteliny, bibuły, papierów kolorowych, sznurków, kleju itp.
Liczymy na pomysłowość! Chcemy aby uczestnicy pokazali niestandardowe podejście do wykonywania portretu oraz, że nie musi on być wiernym odwzorowaniem fizyczności.
Za najlepsze realizacje przewidujemy nagrody !
Prace konkursowe prosimy składać w Muzeum Ziemi Błońskiej do 15 maja 2021 lub przesyłając skan pracy na adres: sekretariat@muzeumblonie.pl . Do pracy prosimy dołączyć podpisany obowiązek informacyjny RODO (jeżeli uczestnik jest niepełnoletni taki obowiązek musi podpisać również rodzic) oraz regulamin konkursu. Na odwrocie pracy lub w wiadomości ze skanem prosimy o umieszczenie imienia i nazwiska uczestnika, adresu mailowego, numeru telefonu. Prosimy też o krótki opis techniki jaką została wykonana praca.
Długie godziny spędzane przed komputerem podczas e-lekcji bywają wyczerpujące, dlatego też, aby pilni uczniowie mieli jak najwięcej siły do nauki, warto przygotować im smaczny i pożywny posiłek.
Na godzinie wychowawczej, uczniowie klasy VIIB, postanowili sami przygotować coś pysznego - dla siebie i dla rodziny.
Przysmaki we włoskim stylu? Czemu nie! - wszyscy zdecydowali, że będzie to tiramisu. Jest to najbardziej znany włoski deser - rzekomo jest naprawdę małe ryzyko, że może się nie udać, nawet przy niewielkich umiejętnościach kulinarnych.
Nie spodziewali się, że tak bardzo polubią robić słodkości dla swoich bliskich. Pysznymi, delikatnymi, lekkimi i puszystymi deserami oczarowali wszystkich domowników.
W dniu dzisiejszym - 6 maja - klasa Ia i IIb miały przyjemność uczestniczyć w „Wyprawie robotów”.
W czasie warsztatu zapoznaliśmy się z podstawami programowania robotów, a także zastanawialiśmy się jakie roboty znamy oraz w jaki sposób komunikują się z ludźmi.
Poprzez swobodną zabawę poznaliśmy edukacyjne roboty Photon oraz ich możliwości. Wspólnie zaprogramowaliśmy trasę robota wokół toru przeszkód.
Warsztaty odbyły się przy współpracy z Centralnym Domem Technologii.
CDT to nowy inspirujący punkt na edukacyjnej mapie Warszawy, w którym otwarty umysł, technologia, nauka i biznes przenikają się wzajemnie. To pierwsza w Polsce przestrzeń oferująca interdyscyplinarne zajęcia edukacyjne w metodologii STEAM dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych, a także miejsce, w którym biznes spotyka się z nowymi technologiami.
Gotowanie „po niemiecku” – czy to w ogóle możliwe?
Gotowanie to wielka przyjemność. Wiedzą o tym nie tylko ci, którzy lubią gotować, ale również i ci, którzy rozpoczęli swoją przygodę z gotowaniem.
Udział w takich zajęciach korzystnie wpływa na samopoczucie, dostarcza wiary we własne możliwości, ponadto angażuje intelekt (ćwiczy i relaksuje mózg), zapewnia ruch – przede wszystkim dłoni i palców.
Niekonwencjonalny sposób nauki języka niemieckiego „od kuchni” miał miejsce w klasie Va, kiedy po omówieniu działu "Essen" (Jedzenie), uczniowie przeszli do działań praktycznych przygotowując potrawy.
Wiosna zachęca do przygotowywania sałatek warzywnych i owocowych. Uczniowie stworzyli własne, niepowtarzalne, kolorowe sałatki. Szkoda, że pandemia uniemożliwiła wspólną degustację tych wytwornych i pysznych sałatek. Wszystkie wglądały na bardzo smakowite.
Dzięki realizacji takiej lekcji, uczniowie szybciej i w dużo ciekawszy sposób przyswoili nowy materiał językowy, uwierzyli w siebie i swoje możliwości, mogli zastosować poznane zwroty podczas gotowania i stworzyć swoje „dzieło”.
Podsumowując pracę przy realizacji zadania, można przytoczyć słowa Benjamina Franklina: „Powiedz mi, a zapomnę. Naucz mnie, a może zapamiętam. Zaangażuj mnie, a się nauczę”, które doskonale oddają ideę tego przedsięwzięcia.
Drodzy uczniowie i miłośnicy gazetki szkolnej „Czas na przerwę”!
Tuż po weekendzie majowym mamy dla Was prezent w postaci wiosennego numeru gazetki szkolnej.
Dziękujemy Wam, że jesteście naszymi Czytelnikami i mamy nadzieję, że "16" również Was zainteresuje - więc zapraszamy do przeczytania najnowszego numeru gazetki. Miłego czytania!
Poniżej link do wersji elektronicznej ostatniego numeru gazetki.