Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach
  Strona Główna | Dokumenty szkolne | Rekrutacja do szkoły | Galeria | Plan lekcji | Kalendarz imprez | Szukaj 24.11.2024 23:54:47  
Nawigacja
Strona Główna
O szkole...
Misja szkoły
Dokumenty szkolne
Godziny dostępności nauczycieli
Historia szkoły
Rada Pedagogiczna
Rekrutacja do szkoły
Patron szkoły
Spacer po szkole...
Udział w programach UE
Program "Szkolny Klub Sportowy 2017"
B&N
Karta rowerowa
Program "Błońskie szkoły kompetencji"
E-Szkoły
Laboratoria przyszłości
Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”
Galeria

Plan lekcji
Podręczniki szkolne
Rozkład dzwonków
Kalendarz imprez
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
Konkursy
Gazetka szkolna

Świetlica szkolna
Pedagog i Psycholog
Profilaktyka
Sekretariat
Biblioteka
Pedagog Terapeuta
Logopeda
Szukaj



Ostatnie Artykuły
Absolwenci szkoły -...
Absolwenci szkoły -...
Absolwenci szkoły -...
Absolwenci szkoły -...
Nowy plac zabaw dla ...
Spotkania z muzyką - ciąg dalszy
          Już od kilku lat najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach z muzyka. Podczas ostatniego spotkania, które miało miejsce 9 listopada w CK w Błoni nasi mali miłośnicy muzyki wysłuchali koncertu pt. Trzej muszkieterowie" w wykonaniu muzyków Filharmonii Narodowej. Atos, Portos i Aramis z powieści „płaszcza i szpady" Alexandra Dumasa różnili się, jak pamiętamy, pod wieloma względami, a jednak tworzyli wspaniały zespół, który potrafił stawić czoła wielu wyzwaniom. Podobnie było z bohaterami niniejszego koncertu. Klarnet, fagot i fortepian, niczym trzej muszkieterowie, posiadają odmienne właściwości, ale znakomicie brzmią razem i jako zespół znajdują zastosowanie w różnych gatunkach i stylach muzycznych. Artystom udało się o tym przekonać zarówno młodszych, jak i starszych słuchaczy. A przy okazji dzieci usłyszały o historii i budowie tych instrumentów, poznały ich walory dźwiękowe oraz występujące między nimi podobieństwa i różnice. Kolejny koncert w grudniu i .... już nie mogą się doczekać.




"Pamiętamy o Zmarłych"
Palą się znicze…
Przypominają,
Że ktoś odchodzi,
Inni zostają.
Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć
Palą się znicze...


Ryszard Przymus „Znicze”

          1 listopada to dzień Wszystkich Świętych. Pierwsze dni listopada w polskiej i chrześcijańskiej tradycji, to szczególny czas pamięci o zmarłych, która jest naszym obowiązkiem, a wyrażać ją możemy poprzez zapalony znicz, przyniesione kwiaty. Naszą troską powinniśmy objąć również te groby i zmarłych, o których inni już zapomnieli.
W dniach od 27 do 31 października 2017 r. Samorząd Uczniowski, z okazji Wszystkich Świętych, zachęcił uczniów naszej szkoły do udziału w akcji, której celem było zebranie zniczy.
W przededniu święta Przedstawiciele Samorządu uczcili pamięć żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
Pod okiem opiekuna - p. Barbary Siedleckiej - na Cmentarzu Wojennym w Błoniu uporządkowali groby, zapalili znicze oraz uczcili chwilą ciszy i modlitwą pamięć tych, którzy odeszli.
Pamiętajmy w tym dniu o naszych bliskich, o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie, nikt nie wspomni i nie odmówi modlitwy.





Klasy Ia, IIb i IIIc na współnym wyjeździe do Torunia
          W dniu 29.10.2017 klasy Ia, IIb. I III c w ramach projektu unijnego wybrały się poznawać Toruń. Dzięki dofinansowaniu wycieczki udało im się zwiedzić Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – znajdujący się w Piwnicach ośrodek astronomiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kształcący studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także służący obserwacji kosmosu, badaniom naukowym, popularyzacji wiedzy o wszechświecie. Mogli podziwiać 32-metrowy radioteleskop RT-4, który akurat podczas ich wizyty zmieniał swoje ustawienie.
Po zwiedzeniu obserwatorium udali się do Torunia, gdzie się zwiedzili Stare Miasto i zjedli pyszny obiad. Najedzeni i z uśmiechniętymi buziami przespacerowali się do Muzeum Piernika. Tam poznali historię toruńskich pierników, posmakowali „Katarzynek” i co najlepsze podczas warsztatów sami zrobili pierniki oczywiście w/g najstarszego i najlepszego przepisu.
Na koniec wycieczki nie mogło zabraknąć zakupów w sklepie z piernikami. Wycieczkę zaliczają do udanych i już nie mogą się doczekać kolejnej wyprawy w takim składzie.












Ale fajnie - w "Ale Fun"
          23 października klasa IB wybrała się na kolejną wycieczkę. Tym razem do "Ale Fun" w Warszawie. Tam uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych pt. „Misja Alchemik”, których celem było poszerzenie wiedzy o otaczającym świecie i rozbudzenie ciekawości poznawczej. Na zajęciach dzieci poznawały tajniki chemii, obserwowały efekty doświadczeń chemicznych z wykorzystaniem artykułów spożywczych takich jak soda, ocet, olej, woda, naturalne barwniki i wiele innych. Nagrodą i niespodzianką dla małych alchemików była gra w mini paintball oraz tworzenie na pamiątkę kolorowych ,,glutków''.
To nie koniec atrakcji bo jeszcze dzieci bawiły się w sali zabaw i w parku linowym.








Wizyta w CN Kopernik klas IB, IIa i IIb
10 października uczniowie klas IB, IIa i IIb pod troskliwą opieką wychowawców, udali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik.
CN to nie jest muzeum, nie ma tam gablot ani przewodników. To przestrzeń, która inspiruje do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Spędzając tam czas dzieci mogły poszaleć dotykając wszelkich możliwych eksponatów, poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach takich jak świat w ruchu, człowiek i środowisko, czy korzenie cywilizacji.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w planetarium. Motywem przewodnim seansu pt. "Słoneczna podróż" był ruch Ziemi i wynikające z niego zjawiska astronomiczne oraz przyrodnicze. Na sferycznym ekranie uczniowie mogli obserwować ruch planet i gwiazd, ich położenie, zmiany wyglądu gwiezdnego nieba. Odbyli wędrówkę na biegun, gdzie poznają zjawiska dni i nocy polarnych, odwiedzają tropiki, poznają ruch Słońca w trakcie różnych pór roku.
W Centrum należałoby spędzić wiele godzin, aby zobaczyć wszystkie jego atrakcje oraz ich możliwości. Wizyta w CN Kopernik to był prawdziwy strzał w dziesiątkę.





Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy witaminki
          Owoce i warzywa powinny być obowiązkowym elementem diety każdego z nas. Niestety, dzieci często kręcą na nie nosem. Jak sprawić, aby jedzenie ich było przyjemnością i aby nasze dziecko nimi się zajadało? Według Światowej Organizacji Zdrowia warzywa i owoce powinny być częścią każdego posiłku. Mają mnóstwo witamin i są bombą składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju.
Uczniowie klasy Ib w całym cyklu zajęć poświęconym owocom zrozumiały konieczność jedzenia warzyw i owoców, poznały zasady zdrowego odżywiania się, wartości odżywcze warzyw i owoców i uświadomiły sobie korzyści płynące z ich spożywania.
Dzieci potrafią wyróżniać i nazywać cechy charakterystyczne warzyw i owoców, rozpoznawać owoce po ich wyglądzie, ułożyć kilkuzdaniową wypowiedź na ich temat.
Staramy się zachęcać dzieci różnymi sposobami do spożywania owoców. Są pogadanki, oglądamy ilustracje, filmy, słuchamy wierszy i bajek. Jednak okazuje się, że najlepszym sposobem jest własnoręczne wykonanie szaszłyków owocowych przez naszych milusińskich. Dzieci samodzielnie wykonywały przepyszne i zdrowe zarazem szaszłyki owocowe, przestrzegając przy tym zasad bhp i zachowując kulturę podczas jedzenia.
Dzieciom bardzo smakowały własnoręcznie wykonane szaszłyki i do jedzenia wcale nie trzeba było je namawiać. Chyba częściej będą robić takie smakołyki!


Gimnazjaliści w CN Kopernik w Warszawie...
          17 października uczniowie klas drugich gimnazjum udali się do największego w Polsce i jednego z największych w Europie centrów nauki - CN Kopernik w Warszawie.
Po zwiedzeniu wystawy obejrzeli najbardziej elektryzujący teatr w Polsce. W galerii "Świat w ruchu" obejrzeli spektakl - "Teatr Wysokich Napięć". Mimo że znajdowali się w bezpiecznej klatce Faradaya, chroniącej przed polem elektrostatycznym, czuli tu tu napięcie na każdym kroku. Wśród mroku widzieli połyskującą czaszę generatora Van de Graaffa i słyszeli odgłosy wyładowań atmosferycznych. Dostrzec można było kule i rury, wypełnione barwnymi, rozedrganymi zygzakami piorunów.
Następnie przeszli do Planetarium gdzie obejrzeli seans "Astronauta 3D". Zobaczyli, jak trudnym i wyczerpującym doświadczeniom są poddawani astronauci, zanim wyruszą na wyprawę życia. Poczuli się jak astronauta, który startuje w kosmos lub unosi się w pobliżu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na ludzi w przestrzeni kosmicznej - największej przygody człowieka, która pcha ludzkość do dalszych poszukiwań.
Przed filmem odbył się pokaz na żywo „Mars 3D”. W trakcie tego pokazu uczniowie dowiedzieli się, jak ludzkość przygotowuje się do podboju Czerwonej Planety i z jakimi trudnościami będą musieli się zmierzyć przyszli marsjańscy koloniści.








W Ia zdrowo - bo warzywkowo...
          Dzieci nie zawsze są miłośnikami owoców i warzyw, choć to dzięki nim mogą prawidłowo się rozwijać. Kto wie, być może właśnie z myślą o niejadkach przez cały tydzień klasa Ia rozmawiała właśnie o zdrowych warzywach. Dzieci porównywały ich kształty, tworzyły zbiory ze względu na wielkość, kolor, smak. To była zdrowa i smaczna matematyka, na której uczniowie nie tylko liczyli, porównywali, ale poznali wartości odżywcze warzyw a najważniejsze, że dostrzegły konieczność ich spożywania. Na zakończenie takiego tygodnia nie mogło zabraknąć pysznych kolorowych, a przede wszystkim zdrowych - sałatek i surówek wykonanych własnoręcznie przez pierwszoklasistów. Do udziału w lekcji zaproszeni zostali rodzice, którzy pomimo swoich obowiązków znaleźli czas by przyglądać się swoim pociechom.










Klasy I i III w Planetarium
W miniony czwartek kolejna grupa dzieci udała się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tym razem były to klasy Ia i IIIc szkoły podstawowej. Zwiedzając obiekt w grupach, dzieci mogły nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nich prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonali się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął zaskakująco szybko.










Klasy II gimnazjum i VIIb z wizytą w obserwatorium
          9 października klasy II gimnazjum i klasa VIIb szkoły podstawowej rozpoczęły cykl wyjazdów do Obserwatorium Astronomicznego UMK.
Otóż we wsi Piwnice znajduje się trzeci co do wielkości radioteleskop w Europie! Ma on 32 metry średnicy, 22 lata i sięga 10. piętra. Wygląda naprawdę pięknie i jest niezwykle użyteczny. To duma polskiej nauki, ponieważ został wykonany w 100% w Polsce, a jest doceniany na całym świecie.
Od 1980 roku radioteleskopy Centrum Astronomii UMK uczestniczą w sieci VLBI, którą tworzą radioteleskopy z całego świata.
Obrazki, które tworzone są przez pojedyncze jednostki są następnie składane w jeden duży, wielkoformatowy obraz. Dzięki takiej zaawansowanej technice obserwacji otrzymuje się krajobraz kosmiczny nakreślony co do 1 mm.
Nasz przewodnik powiedział nam, że dzięki połączeniu radioteleskopów z całego świata można by czytać książkę leżącą na księżycu!!! To dopiero nazywa się dokładność pomiaru.
Obserwatorium Astronomiczne UMK znajduje się we wsi Piwnice nie przez przypadek. Położenie tej stacji badawczej jest bardzo dobrze przemyślane, ponieważ badania kosmosu muszą odbywać się w idealnych warunkach.
Wokół radioteleskopu nie ma promieniowania, dzięki czemu obraz otrzymywany w laboratorium nie jest zaburzony. Wyobraźmy sobie, że jeden telefon komórkowy wytwarza wokół siebie tyle promieniowania, że byłby widoczny z księżyca…, dlatego konieczne jest, by Obserwatorium było oddalone od Torunia i oddzielone lasem.
Radioteleskop obraca się co 20 minut, więc na żywo widzieliśmy jak porusza się ta fascynująca konstrukcja.






"Przygody Baltazara i smoka wawelskiego".
4 października klasy Ia i Ib udały się do Centrum Kultury w Błonia na przedstawienie teatralne pod tytułem "Przygody Baltazara i Smoka Wawelskiego".
Czy jest ktoś, kto nie znałby podróżnika Smoka Wawelskiego, kucharza Bartoliniego, lekarza Koyota, księcia Kraka i profesora Baltazara Gąbkę?
Mamy nadzieję, że nie. Postacie te są znane zarówno starszym, jak i młodszym pokoleniom. O tym przekonali się najmłodsi uczniowie naszej szkoły.






Strona 109 z 188 << < 106 107 108 109 110 111 112 > >>
Zaloguj się do e-dziennika
Jesteśmy na Facebooku
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: bartek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.