„W systemie wartości człowieka nie ma nic ważniejszego - bardziej decydującego
o jego rozwoju psychicznym i motywacjach – niż szacunek, którym darzy on samego siebie”.
Nathaniel Branden
6 października uczniowie klas VIII wraz z wychowawcami udali się do Centrum Kultury w Błoniu.
Powodem wizyty było niezwykłe wydarzenie muzyczno – taneczne pt. „NEXUS” przygotowane przez Teatr Tańca „TWIST”.
Autorem libretta i scenariusza widowiska jest Michał „Wieszak” Frejnik a choreografii i reżyserii Kaja Sońta- Frejnik.
Wspaniała taneczna ekipa ze Studio Tańca i Ruchu TWIST stworzyła małe arcydzieło o przyjaźni, rywalizacji, odrzuceniu i współpracy.
Podczas spektaklu przeżywaliśmy wraz z główną bohaterką – nastolatką „En” - samotność, brak wiary w swoje możliwości, izolację otoczenia i ogromną presję środowiska oraz trudną drogę do wewnętrznej przemiany i wreszcie akceptacji grupy.
Te wszystkie emocje i przeżycia przedstawione w formie sztuki teatralnej, wyrażone były w tańcu i ruchu scenicznym w przepięknym wykonaniu młodych, bardzo utalentowanych tancerek. Brawo dziewczęta!❤️👏
Wprowadzeniem do tematyki spektaklu był wykład dr Anny Osowskiej-Rembeckiej „Ładowarka Supermocy”.
Brak wiary we własne siły i umiejętności, widzenie swojej przyszłości w czarnych barwach. Tak przejawia się niskie poczucie własnej wartości.
Podczas spotkania uczniowie uzyskali odpowiedzi na pytania związane z niskim poczuciem własnej wartości:
➡️ Czym jest niskie poczucie własnej wartości?
➡️Czynniki mające wpływ na niskie poczucie własnej wartości u nastolatków
➡️Jak budować poczucie własnej wartości u nastolatków?
➡️Jak poradzić sobie z brakiem akceptacji siebie?
➡️Do czego prowadzi brak samoakceptacji?
➡️Jak pokochać i zaakceptować siebie?
➡️Jak podnieść poczucie własnej wartości u nastolatka?
➡️Dlaczego poczucie własnej wartości jest ważne?
Poczucie własnej wartości jest fundamentem, na którym młody człowiek buduje swoją osobowość. Warunkuje ono satysfakcję z podejmowanych działań, poczucie spełnienia i szczęśliwe życie. Pozwala nam być otwartym na świat i daje siłę do realizacji swoich marzeń i celów.
Dzisiejsze spotkanie uświadomiło to naszym uczniom.
4 października dołączyliśmy do licznej drużyny osób, którym nie jest obojętny stan środowiska. Najbardziej aktywni wolontariusze z klas IV – VIII poświęcili swój wolny czas po lekcjach, aby w ramach ogólnopolskiej akcji: #SprzątamyDlaPolski (objętej honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów ) uczestniczyć w zespołowym sprzątaniu najbliższej okolicy.
Nasi uczniowie swoim działaniem pokazali, że potrafią się zmobilizować i zorganizować inicjatywę przyjazną środowisku, dlatego zasługują na duże wyróżnienie – Brawo dla Was za zaangażowanie!!!🌿🌳🍂🍁🍃
"Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to,
aby jednakowo dobrze działo się wszystkim,
którzy razem uczą się, działają...,
żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał...
żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się, pilnował porządku i praworządności..."
Janusz Korczak
14 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program na wspólnym spotkaniu. Każdy z uczniów mógł oddać głos na swojego kandydata.
Nad całością wyborów czuwała nowy opiekun samorządu - Pani Aleksandra Sosińska. Na niej spoczywała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg głosowania.
Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącym Szkoły został uczeń klasy VIII Igor Kubala, któremu gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnego stanowiska. Wszystkich uczniów klas 4-8 zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu.
Osoby, które również weszły w skład samorządu szkolnego:
✅Zuzanna Glińska- zastępca przew. SU
✅Gabriel Parol - skarbnik
✅Karol Iwaniec - sekretarz
✅Aleksander Wachowiak - członek
✅Magdalena Olszewska - członek
Dyrekcja oraz nauczyciele serdecznie gratulują nowym władzom uczniowskim, życząc satysfakcjonującej i owocnej pracy nad uczniowskimi projektami i inicjatywami.
S zkoła Podstawowa im. Jana Pawła II zakwalifikowała się do udziału w warsztatach eksperymentalnych „Elektronika mój pierwszy układ”, 8.01.2024 r. oraz „Skąd się bierze prąd”, 23.10.2023 r. na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego organizowanych w ramach „Fizycznej karuzeli”.
Zajęcia skierowane są do uczniów klas IV - VI. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Uczniowie ponoszą jedynie koszt dojazdu.
Podczas warsztatów pt. „Skąd się bierze prąd” uczestnicy poznają czym jest elektryczny świat.
Na zajęciach zostaną omówione odnawialne i alternatywne źródła energii.
Prowadzący z pomocą uczniów zbuduje układ, w którym prąd będzie pochodził z ogniwa słonecznego, czy wiatraka.
Głównym celem zajęć będzie zbudowanie przez uczniów układu z silnikiem elektromagnetycznym i zmierzenie wytworzonego napięcia.
Na koniec uczniowie sprawdzą, czy owoce również mogą być źródłem prądu.
W czasie zajęć „Elektronika mój pierwszy układ”, uczestnicy wykonają od podstaw swój pierwszy działający układ na płytce stykowej.
Poznają zasady pracy z prądem i podstawowe informacje zarówno praktyczne jak i teoretyczne związane z elektroniką.
Finalnym efektem będzie układ czujnika zmierzchu, który samodzielnie będzie reagował na zmniejszenie ilości światła, poprzez zapalenie dodatkowej diody aby rozświetlić ciemność.
Udział w warsztatach rozbudza wyobraźnię i niejednokrotnie budzi w dzieciach chęć „eksperymentowania”, na czym nam najbardziej zależy.
Samodzielnie wykonywane doświadczenia podczas warsztatów eksperymentalnych uczą obserwacji i wyciągania wniosków, a przy tym dają możliwość równie ważnej fantastycznej zabawy.
Dzień Chłopaka w Polsce każdego roku wypada w tym samym dniu, 30 września. Chociaż to święto jest bardziej popularne w niektórych krajach, takich jak Polska i Węgry, jego celebrowanie zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.
Z uwagi na to, że w roku 2023 była to sobota, w naszej szkole świętowaliśmy go w przeddzień - 29 września. Obchodzenie tego dnia na stałe wpisało się w kalendarz imprez szkolnych i jest okazją do wyrażenia swojej sympatii dla chłopców w każdym wieku.
Dzień Chłopaka w naszej szkole jak zawsze przebiegł w miłej atmosferze, o co zadbały przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, które wraz z życzeniami rozdawały chłopcom cukierki. Nie mogło zabraknąć mnóstwa uśmiechu od dziewczynek i Pań oraz miłych słów.
W wielu klasach chłopcy dostali upominki od koleżanek, a na zajęciach zorganizowane były przyjęcia ze smakołykami.
To był bardzo miły dzień! Wszyscy chłopcy byli uśmiechnięci i zadowoleni.
Naszym Panom i chłopcom z okazji ich święta jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia! Bądźcie zawsze radośni, realizujcie swoje plany i spełniajcie marzenia!.🙂
Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie "Moja wymarzona przygoda" . Wpłynęło 33 plakaty językowe, które od wtorku 26.09 ozdabiają korytarz górny naszej szkoły.
Niektóre plakaty są naprawdę imponujące w formie, inne z kolei odznaczają się ogromnym bogactwem językowym.
Komisja, złożona z nauczycielek języków obcych, stanęła przed trudnym zdaniem wyłonienia zwycięzców. Po długich naradach jury konkursowe wybrało zwycięskie prace.
✅Pierwsze miejsce zajęli ex aequo Natalia Lipowska, klasa 8b i Hubert Lipowski, klasa 8a;
✅Drugie miejsce zajęła : Julia Kruk, klasa 5b;
✅Trzecie miejsce zajęła : Edyta Krawiecka, klasa 5b.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!👏
Ligol, kosztela, szampion reno, perła, malinówka… to odmiany polskich jabłek, które doceniane są smakowo i wartościowo w całej Europie, a także w dalszych częściach świata.
Nic więc dziwnego, że są to też najbardziej popularne owoce w naszym kraju.
Obchodząc Światowy Dzień Jabłka nie musieliśmy szczególnie zachęcać naszych uczniów do skosztowania różnych smakołyków z dodatkiem soczystych jabłek.
Wszyscy, którzy zdecydowali się zakupić babeczkę, mus, czy tradycyjną szarlotkę wspomogli jednocześnie kampanię edukacyjno-charytatywną "Pola Nadziei", działającą na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej nad ciężko chorymi i ich rodzinami.
Za uzyskane środki zakupimy cebulki żonkili, które w najbliższym czasie nasi wolontariusze zasadzą w otoczeniu szkoły, a wiosną przekażemy dochód z ich sprzedaży Fundacji Hospicjum Onkologiczne (filia w Bramkach).
Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy poświęcili czas na pomoc przy wypiekach oraz dzieciom, którzy tak chętnie angażują się w dawanie dobra. 🍎🍏🍎
O d roku 2001, w którym Komitet Ministrów Rady Europy przyjął deklarację o ustanowieniu obchodów europejskiego święta języków, w wielu krajach europejskich, w tym także w Polsce, dzień 26 września jest corocznym świętem środowiska edukacji językowej.
Z tej okazji zorganizowane zostały s8izkolne obchody tego święta. Miały one na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.
Europejski Dzień Języków Obcych stał się w naszej szkole już pewną tradycją. W tym roku szkolnym również postanowiliśmy uświetnić ten czas różnymi atrakcjami.
Tego dnia w naszej szkole było bardzo …europejsko!
W tym dniu uczniowie brali udział w wielu ciekawych lekcjach językowych i aktywnościach:
✅wpłynęło 33 plakaty na Konkurs "Moja wymarzona podróż" - rozstrzygnięcie konkursu w piątek 29.09
✅wielu uczniów wystąpiło wczoraj w narodowych przebraniach: królowały stroje francuskie i hiszpańskie
✅na długiej przerwie uczyliśmy się tańców narodowych
✅Uczennice klasy 6c przeprowadziły Quiz o językach świata- każdy uczeń za udział otrzymał językową zakładkę
✅na przerwach roznosiliśmy też ulotki językowe , poprzez które uczniowie poznawali proste słowa w różnych językach europejskich
✅Na lekcjach języków obcych rozwiązywaliśmy zagadki językowe, poznawaliśmy język migowy, rozpoznawaliśmy języki europejskie.
Realizacja szkolnych obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych przyczyniła się do:
✅rozszerzania wiedzy uczniów o krajach Europy (symbolice, kulturze, geografii, zwyczajach);
✅wyrabiania postawy szacunku w stosunku do dorobku kulturowego, obyczajowego i społecznego innych krajów;
✅rozwoju językowego uczniów;
✅budowania motywacji uczniów do uczenia się języków obcych.
Było naprawdę kolorowo, ciekawie, zaskakująco oraz wesoło.
😊Dziękujemy:
😊w szczególności Uczniom, którzy tak fantastycznie, pomysłowo i czynnie przygotowali się do tej uroczystości,
😊 nauczycielom za współpracę przy organizacji tego święta,
😊Rodzicom, którzy także czynnie włączyli się w organizację tego EDJO.
P ierwszy sprawdzian już za nami i to na dodatek zdany na 6 z plusem!
W dniu 27 września na boiska Gosir-u Stare Babice odbyły powiatowe zawody w sztafetowych biegach przełajowych. Reprezentacja naszej szkoły zgarnęła pełną pulę zwyciężając we wszystkich 4 kategoriach! Brawo! Brawo! Brawo!
Mistrzami powiatu zostali :
✅Kategoria dziewcząt dzieci:
1. Zofia Zasońska
2. Sara Figiel
3. Joanna Krzycka
4. Maja Obrębska
5. Paulina Borys
6. Bianca Brzeźnicka
✅Kategoria chłopców dzieci:
1. Aleksander Wachowiak
2. Wiktor Grzegorczyk
3. Szymon Kubicki
4. Aleksander Krysztofiak
5. Tomasz Stasiewicz
6. Krzysztof Hrehoruk
✅Kategoria dziewcząt młodzież :
1. Maja Wachowiak
2. Natalia Karcz
3. Karolina Książek
4. Hanna Kulak
5. Zuzanna Glińska
6. Julia Wolska
✅Kategoria chłopców młodzież:
1. Igor Kubala
2. Mateusz Samsoniuk
3. Filip Koceniak
4. Mateusz Bartko
5. Filip Słomiany
6. Borys Sadowski
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!🥇🏆
W rzesień jest szczególnym miesiącem w naszej historii, dlatego w naszej szkole podejmujemy różne zadania, które mają na celu kształtowanie postaw patriotycznych wśród naszych uczniów.
Myślę, że szczególnie uczniowie klasy VIII naszej szkoły wiedzą dlaczego wrzesień jest tym wyjątkowym miesiącem w naszej historii ojczystej, a naszym obowiązkiem jest oddawać cześć i szacunek, tym którzy polegli walcząc o naszą wolność.
Wrzesień jest miesiącem, który w polskiej historii zapisał się wieloma tragicznymi wydarzeniami. W tym roku obchodziliśmy 94 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz agresji radzieckiej na Polskę. Aby utrwalić te wydarzenia w pamięci najmłodszych pokoleń na lekcjach wychowawczych uczniowie klas 8a i 8b mieli za zadanie przygotować w grupach projekty na temat: "Patriotyzm kiedyś i dziś. Czy wciąż oznacza to samo?"
W celu budowania postaw patriotycznych i obywatelskich uczniowie pod opieką wychowawców, 24 września udali się na uroczystości patriotyczno - religijne odbywające na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych, z okazji 79. Rocznicy Bitwy pod Jaktorowem.
Tradycyjnie już, odprawiona została Msza św. polowa, odbył się Apel Poległych oraz złożenie kwiatów.
Czerwone maki na Monte Cassino, Szara Piechota czy Białe Róże to tylko niektóre utwory z repertuaru pieśni patriotycznych i wojennych w wykonaniu Orkiestry z Chmielnej, które mogliśmy usłyszeć w te niedzielne gorące popołudnie.
Miłośników tajemnic, wydarzeń tamtych lat oraz gier historycznych nie brakowało przy stoisku, gdzie można było odnaleźć interesujące publikacje.
Ponadto dla wszystkich przybyłych przygotowana była pyszna grochówka strażacka.
Odwiedzone miejsce pamięci i udział w tym wydarzeniu stało się okazją do przypomnienia młodzieży tragizmu wojny, do zadumy nad losem walczących o nasz ojczysty kraj i bodźcem do refleksji nad własnymi postawami życiowymi.
Bądź eko – oszczędzaj energię i klimat!
Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie.
W ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności Samorząd Uczniowski zorganizował akcję promującą zrównoważony i aktywny transport.
Dodatkowym motywatorem do działań w tym zakresie była data 22 września, kiedy obchodziliśmy Światowy Dzień bez Samochodu.
Nasi uczniowie bardzo licznie i z zaangażowaniem włączyli się w kampanię na rzecz klimatu i oszczędzania energii wybierając jako środek lokomocji: rowery, hulajnogi, rolki, wielu z nich dotarło też do szkoły spacerem. W trosce o bezpieczeństwo uczestnicy akcji zadbali o kaski i ochraniacze, a jak wiadomo, to istotny aspekt z zakresu profilaktyki.
Społeczność naszej szkoły już od kilku lat włącza się do tej pożytecznej akcji: wywieszane są apele o zrezygnowanie tego dnia z jazdy samochodem i przybycie pieszo lub rowerem. Promuje się środki przyjazne środowisku w postaci plakatów i konkursów.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY DALI SIĘ PRZEKONAĆ I NIE KORZYSTALI TEGO DNIA Z SAMOCHODU.