S zkoła uczy i wychowuje, szkoła także relaksuje! Niewątpliwie, do jednych z najprzyjemniejszych i niezapomnianych dni w życiu ucznia należą szkolne wycieczki.
Taką wspaniałą przygodą dla trzech klas drugich, był wyjazd rankiem 22 września wraz z opiekunami: p. Jolantą Wiącek, p. Dorotą Chłodnicką-Sadłocha, p. Pauliną Krajewską, p. Hanną Wasilewską-Weiss oraz p. Jackiem Sobczykiem, na jednodniową wycieczkę do Łodzi, wielkiego miasta, które ciągle się rozwija, starając się być jak najbardziej atrakcyjne dla turystów.
Jeszcze do niedawna kojarzyło się z zadymionymi fabrykami oraz architekturą przemysłową. Dziś to miejsce nowoczesne, tętniące życiem, miejsce obfitujące w zabytki i atrakcje turystyczne. Jedną z takich atrakcji jest z pewnością wizyta w łódzkim ogrodzie zoologicznym oraz w jego najnowszej części oddanej w kwietniu 2022 roku - Orientarium.
Orientarium w Łodzi to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Mogliśmy obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Od pani przewodniczki dowiedzieliśmy się, że w Orientarium mieszka 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb, a budynek i wybiegi dla zwierząt zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich.
Zwiedzanie Orientarium rozpoczęliśmy od słoniarni. Zobaczyliśmy tam największego słonia indyjskiego w Europie, Aleksandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. Dowiedzieliśmy się, że słoń Aleksander jest największym i najstarszym przedstawicielem tego gatunku w Europie. Ma 44 lata i waży pond sześć ton. Zauważyliśmy też, że Aleksander ma tylko jeden cios - pani przewodniczka opowiedziała nam historę związaną z tym faktem.
W kolejnej części - Celebes - spotkaliśmy między innymi rodzinę makaków wanderu (Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya), których wybieg stylizowany jest na buddyjską świątynię, jak również wyderki orientalne i jeżozwierze palawańskie.
Największe wrażenie zrobił na nas podwodny tunel w części oceanicznej, z którego mogliśmy podziwiać przepływające nad głowami rekiny i płaszczki! Jak się dowiedzieliśmy, podwodny tunel ma 26 metrów długości, a 7 zbiorników oceanicznych mieści ponad 3 miliony litrów wody.
W strefie oceanicznej Orientarium mieszkają m.in. rekiny żarłacze, unikatowe rekiny brodate, jedyne w Polsce ryby gitarowe oraz majestatyczne płaszczki z ogonami o długości ponad półtora metra . Każdy poziom akwariów jest zapełniony innymi rybami.
Co ciekawe, na dnie największego basenu Orientarium umieszczono replikę samolotu Mitsubishi J2M - myśliwca marynarki japońskiej z okresu II wojny światowej.
Niesamowicie gorąco zrobiło się nam w ostatniej strefie - na Wyspach Sundajskich. W tej części pawilonu temperatura utrzymuje się na poziomie 24-26 stopni Celsjusza i jest tam prawie 80% wilgotności. Poczuliśmy się jak w prawdziwej dżungli. Spotkaliśmy tam m. in. rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, Krakena i jego partnerkę Penelopę, a także niedźwiedzie malajskie i azjatyckie ptaki.
Po pobycie w Orientarium pani przewodniczka oprowadziła nas po pozostałej części łódzkiego ZOO. Mieliśmy okazję obserwować jeszcze wiele egzotycznych zwierząt, na przykład , zebry, żyrafy, kapibary, niedźwiedzia malajskiego, nandu czy pingwiny. Odwiedziliśmy również Motylarnię, w której widzieliśmy motyle pochodzące z różnych stron świata. Można było zobaczyć też cały cykl życia owadów, przyjrzeć się ich kokonom i dorosłym osobnikom.
Piękny, słoneczny dzień sprawił, że przechadzka po ogrodzie zoologicznym była naprawdę wspaniała.
Na zakończenie wstąpiliśmy jeszcze do sklepu pamiątkarskiego Tuk! Tuk!, aby zakupić tematyczne pamiątki i zabawki. Będą nam przypominać wyjątkowe chwile spędzone wśród zwierząt.
Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i bogatsze o wiele cennych informacji przyrodniczych i niezapomniane wrażenia z dna morskiego.
Wycieczka z pewnością w ciekawy sposób poszerzyła dość bogatą już wiedzę uczniów.
W ramach trwającego od dnia 16 września 2023r EUROPEJSKIEGO TYGODNIA MOBILNOŚCI zachęcamy wszystkich uczniów klas I - VIII do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Bądź aktywny i korzystaj ze zrównoważonej mobilności".
Zadaniem jest wykonanie plakatu promującego środki transportu bezpieczne dla klimatu i energii.
Panie Ewelina Wasiota i Aleksandra Sosińska czekają na prace do 25 września.
U czniowie starszych klas uczestniczyli w informacyjnym spotkaniu, a tematem było przybliżenie idei Młodzieżowej Rady, która ma być w najbliższym czasie powołana na terenie gminy Błonie. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest rozwijanie postaw obywatelskich umożliwiających uczestnictwo w życiu publicznym, a działalność organu będzie opierała się na doradztwie i konsultacjach z Radnymi na szczeblu gminnym. Spotkanie poprowadzili: przedstawiciel Fundacji Civis Polonus – Pan Kacper Chyła oraz Pan Jarosław Wójcicki – reprezentant Urzędu Miejskiego.
Dla naszej młodzieży jest to niezwykła szansa na rozwój osobisty, wzbogacenie wachlarzu zainteresowań, kształtowanie umiejętności miękkich, takich jak chociażby: komunikatywności, kreatywności czy zdolności interpersonalnych. Ważnym czynnikiem wzmacniającym, dla pełniących tą funkcję, jest też poczucie wpływu na decyzje i przedsięwzięcia na szczeblu lokalnym. A więc w najbliższym czasie odbędzie się prezentacja zgłoszonych kandydatów i demokratyczne wybory, które mamy nadzieję, wyłonią godnych reprezentantów naszej szkoły
13,14 września 2023 r. (środa, czwartek) odbędą się
zebrania z rodzicami poświęcone organizacji nowego roku szkolnego 2023/2024
w/g poniższego harmonogramu.
Serdecznie zapraszamy!
„Witaj nam, szkoło radosna, grająca dzwonkiem co rano!
Dzień dobry, szkoło wesoła. Lesie i łąko, dobranoc!”
I nauguracja roku szkolnego zwykle odbywa się 1 września. Są jednak wyjątki od tej reguły i tak też jest w tym roku. Wakacje dla uczniów z całej Polski wydłużyły się o kilka dni dlatego też
we wszystkich szkołach 4 września odbyło się oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
Dla jednych radość, a dla drugich rozpacz, że to już koniec wakacji.
Ale i jedni i drudzy pojawili się w swoich placówkach, by przywitać się z nauczycielami i przygotować do wyzwań, jakie przed nimi staną w nadchodzących miesiącach.
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bieniewicach równo o godzinie 9.30 zebrała się na placu szkolnym, by uroczyście zacząć nowy rok szkolny 2023/2024.
Oprócz s
amych uczniów obecni byli nauczyciele, rodzice, przedstawiciele władz miasta i gminy oraz sympatycy szkoły.
Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu narodowego, powitaniu zebranych głos zabrali Burmistrz Błonia Pan Zenon Reszka, dyrektor szkoły Pan Marek Parafiniuk, którzy serdecznie powitali obecnych nauczycieli, uczniów, rodziców.
W przemówieniach były życzenia dla wszystkich – uczniom życzono wielu sukcesów i dobrych ocen, rodzicom pociechy z dzieci, wielu powodów do dumy, szczęścia i satysfakcji płynącej z osiągnięć własnych dzieci, a nauczycielom wytrwałości, cierpliwości, niewyczerpanych pokładów siły, pomysłowości i wyrozumiałości oraz wielu sukcesów i radości z przeżywania każdego nawet najmniejszego osiągnięcia wychowanków.
Rozpoczęcie nauki to przeżycie zwłaszcza dla najmłodszych uczniów.
Po pięknym powitaniu przez starszych kolegów w obecności wszystkich zebranych złożyli uroczystą przysięgę przy poczcie sztandarowym a następnie dyrektor Marek Parafiniuk w towarzystwie burmistrza Zenona Reszki, naczelnik WOKS Urszuli Tkacz i zastępcy dyrektora Marioli Wysińskiej, dokonał Aktu pasowania na ucznia.
Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali prezenty ufundowane przez Burmistrza Błonia.
Mamy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali tegoroczni Pierwszoklasiści, będą dla nich drogowskazem na długie, długie lata. Ten dzień z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszym Pierwszakom.
Życzymy Im, aby nadchodzący rok szkolny był wspaniałą, niepowtarzalną i niezapomnianą przygodą. Żeby nie tylko zdobywali wiedzę, ale także doskonale się bawili w naszej szkole, nawiązywali nowe przyjaźnie oraz odkrywali i rozwijali swoje pasje i zainteresowania.
Po uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.
Tak więc rozpoczęliśmy kolejny rok zmagań w zdobywaniu nowej wiedzy i kolejnych doświadczeń. Ciekawe co przyniesie ten nowy rok szkolny? – ale o tym za wcześnie mówić.
"Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte".
Konstanty Ildefons Gałczyński
1 września w całym kraju obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej. Równo 84 lata temu, gdy pierwsze bomby spadały na polskie miasto Wieluń, a pancernik Schleswig-Holstein atakował Westerplatte, rozpoczął się najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii świata.
Polscy żołnierze walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny na wielu frontach świata. To najtragiczniejsza w skutkach wojna, jaką poznał świat. Przez sześć lat działań zbrojnych na całym świecie zginęło nawet 60 milionów osób – w tym blisko sześć milionów Polaków.
II Wojna Światowa to tragiczna lekcja historii i ostrzeżenie na przyszłość dla kolejnych pokoleń. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o wydarzeniach sprzed 84 lat, jako hołd i uznanie dla milionów obywateli II Rzeczpospolitej, którzy oddali swoje życie w walce o Polskę
Podczas organizowanych z tej okazji uroczystości czcimy pamięć i składamy hołd wszystkim tym, którzy w tej największej z wojen oddali życie w walce o wolną Polskę.
Jak co roku delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach organizowanych na cmentarzu parafialnym przy Kościele Świętej Trójcy w Błoniu.
W programie uroczystości miały miejsce: Msza święta z okolicznościową homilią, przemówienie Burmistrza Błonia Pana Zenona Reszki, apel poległych i salwa honorowa oraz składanie kwiatów przed Pomnikiem Poległych za Wolność Ojczyzny.
4 września 2023 roku (poniedziałek) w dniu rozpoczęcia roku szkolnego autobus szkolny kursuje:
✅godz. 09.00 - Bramki
✅godz. 09.10 - Faszczyce
✅godz. 11.30 - wyjazd spod szkoły (powrót do domu).
Informujemy, że uroczyste Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 dla wszystkich uczniów klas I - VIII odbędzie się 4 września o godzinie 9.30 na boisku przy sali gimnastycznej.
Po oficjalnej uroczystości, podczas której będzie miało miejsce pasowanie uczniów klas I odbędzie się spotkanie z Wychowawcami w/g ustalonego harmonogramu.
„Edukacja jest paszportem do przyszłości, bo jutro należy do tych, którzy przygotowują się do niego dzisiaj”.
Malcolm X
D
yrekcja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bieniewicach informuje, że dnia 30 sierpnia 2023 r. o godz.17.00 w sali gimnastycznej
odbędzie się organizacyjne spotkanie wychowawców z rodzicami i dziećmi klas pierwszych szkoły podstawowej.
Serdecznie zapraszamy
yrekcja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bieniewicach informuje, że egzamin poprawkowy z matematyki odbędzie się
dnia 28 sierpnia 2023 roku o godz. 10.00 w sali nr 35.
Kolonie letnie „Farma Kalina 2023” w Łasku
organizowane przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Bieniewicach
w terminie 10. 08. – 17.08.2023 roku.
„Kolonie letnie" to inicjatywa, która ma za zadanie ubarwić dzieciom długi, wakacyjny czas. W akcję angażują się zarówno szkoły, jak i ośrodki sportowe oraz inne placówki organizując różne akcje i formy spędzenia tego czasu. Wszystko po to, żeby dzieci nie poczuły, co to jest nuda.
Może kajaki i piłka nożna? A może trampoliny lub park linowy czy zwiedzanie Kołobrzegu i kąpiel morska? Nawet najbardziej wybredni znajdą w bogatej ofercie letnich atrakcji coś dla siebie.
Na kolonie zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Bieniewicach w terminie 10.08 – 17.08.2023 roku wyjechało 49 dzieci z klas I – VI .
Zajęcia odbywały się codziennie zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem. Dzieci przebywały pod troskliwą opieką pań: Jolanty Wiącek, Katarzyny Mielcarz, Doroty Chłodnickiej - Sadłochy i Hanny Wasilewskiej - Weiss.
W ciekawej ofercie „WAKACJE BEZ NUDY” znalazły się więc:
-zajęcia w wodzie (pływanie, kajakarstwo, rowery wodne, wędkowanie, supy),
-warsztaty profilaktyczne ( zagrożenia wynikające z braku zachowania ostrożności podczas pieszych wycieczek nad jezioro i kąpieli w nich, do lasu, podczas zajęć w terenie, korzystania z Internetu, zażywania używek),
-chrzest kolonijny,
-konkurs na piosenkę kolonijną,
-warsztaty ceramiczne,
-warsztaty kulinarne,
-zjeżdżalnia wodna,
-dmuchańce,
-park linowy,
-park wodny,
-tyrolka,
-wycieczki piesze i wycieczka autokarowa do Kołobrzegu (zwiedzanie Muzeum 6D, molo), wycieczka nad jezioro Osiek,
-gry zespołowe – piłka nożna, siatkówka plażowa,
-baloniada,
-dyskoteka.