28 września obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Jabłka. Wszyscy w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami. Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Nasz kraj należy przecież do największych producentów jabłek w Europie!
Należy wspomnieć, że regularne spożywanie jabłek, może zmniejszyć ryzyko powstawania wielu groźnych chorób.
Pamiętajmy, co mówi stare angielskie przysłowie: „An apple a day keeps the doctor away” – co w tłumaczeniu znaczy: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”.
Koleżanki i koledzy z Samorządu Uczniowskiego oraz z Koła Wolontariackiego po raz kolejny przygotowali akcję obchodów tego miłego święta.
Zachęcali, aby w tym dniu każdy z uczniów przyszedł do szkoły ubrany w kolorach jabłek z emblematem tego owocu (w nagrodę nie będą pytani na lekcjach) a każda klasa wykonała potrawy z jabłek. Na stołach pojawiły się więc pyszne musy, rogaliki, napoje, rolady, szarlotki.
Nikt nie musiał zachęcać dzieci i pracowników szkoły do zakupienia i skosztowania jabłkowych pyszności tym bardziej, że była to akcja charytatywna. Całkowity dochód w wysokości 1473 zł. przeznaczony jest na szczytny cel – Akcję Sukulu, w ramach której buduje się szkołę w afrykańskiej wiosce Libambami w Zambii.
Inicjatorzy akcji dziękują wszystkim, którzy włączyli się w działanie i swoimi złotówkami zasilili konto budowy szkoły dla afrykańskich dzieci.
Ogromne słowa podziękowania kierują do wszystkich Mam, które przygotowały te słodkie pyszności.
Dziękujemy Państwu za zaangażowanie i poświęcony czas, wielkie serce oraz dobrą wolę.❤️
Dnia 27 września 44-osobowa grupa uczniów klas V i VI naszej szkoły, pod opieką Pań Magdaleny Radziszewskiej, Lidii Nowakowskiej, Agaty Zasońskiej i Hanny Wasilewskiej-Weiss wyruszyła na spotkanie z przygodą językową w ramach programu EUROWEEK Szkoła Liderów.
EUROWEEK jest programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz dla dorosłych, który ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto program rozwija inteligencję, tak potrzebną uczniom w szybko zmieniającym się świecie, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność, przedsiębiorczość i umiejętność pracy w grupie.
W celu podniesienia umiejętności społeczno-komunikacyjnych uczestników, program EUROWEEK otwiera przestrzeń do rozwijania poczucia pewności siebie poprzez zróżnicowane zadania, mające na celu integrację grupy i budowanie teamu, a także poprzez warsztaty językowe, odgrywanie ról, prezentacje, rozmowy motywacyjne oraz dyskusje grupowe z wolontariuszami. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim przez wolontariuszy z całego świata.
Za nami ceremonia otwarcia warsztatów językowych. Dziś poznaliśmy wolontariuszy, z którymi spędzimy najbliższe dni. A to wszystko w języku angielskim. Już dzisiaj i uczestnicy mieli próbkę tego co ich czeka w najbliższym czasie.
Jadąc do Różanki, zatrzymaliśmy się w Kłodzku, najważniejszym mieście regionu, położonym w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, w województwie dolnośląskim, u podnóża Gór Bardzkich.
Zwiedziliśmy najważniejsze atrakcje tego uroczego miasta: Most Gotycki oraz Stare Miasto, Kłodzki Ratusz oraz Twierdzę.
27 września klasa 8c miała zaszczyt gościć na zajęciach z doradztwa zawodowego Panią Olgę Szypke, która opowiadała o swoim zawodzie informatyka: programisty, menedżera, analityka, testera. Pani Olga podczas swojej 18-letniej kariery zawodowej zajmowała różne stanowiska zgodne ze swoim wykształceniem.
Kobiety również osiągają sukcesy oraz zarządzają poważnymi projektami ,stanowią one ponad 30% specjalistów w branży IT . Praca jako informatyk przynosi wiele korzyści, takich jak wysokie zarobki, elastyczny czas pracy, możliwość szybkiej zmiany miejsca pracy, czy praca zdalna. Firma, w której pracuje Pani Olga, to nowoczesne biuro przypominające pokład statku kosmicznego, wyposażone jest w wiele udogodnień, począwszy od strefy rozrywkowej, aż po strefę snu.
Wszystkie udogodnienia motywują do efektywnej pracy.
Zawód informatyka może być dla nas szansą w przyszłości.
Bardzo dziękujemy, w imieniu całej klasy Pani Oldze za poświęcony czas, przygotowanie prezentacji oraz przybliżenie nam branży, w której pracuje.
Iga Skrzecz, klasa VIIIc
W dniu 27.09 na zajęciach doradztwa zawodowego w klasach siódmych, Pan Bartosz Kaczyński opowiadał o swojej pracy informatyka oraz jak zaczął interesować się programowaniem.
W praktycznej części lekcji każda grupa dostała stary komputer, aby rozmontować go na części pierwsze i każdą opisać.
Myślę, że zajęcia były interesujące na tyle, że niektórzy z nas powędrują drogą, która doprowadzi ich do zdobycia tego bardzo popularnego zawodu. Już teraz wiemy, że zawody przyszłości będą związane z technologiami i rosnącym rynkiem przetwarzania danych.
Panu Bartoszowi dziękujemy za spotkanie - uczniowie klas VII.
W W niedzielę 25 września w Budach Zosinych po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa COVID-19, przy Cmentarzu Powstańczym odbyły się uroczystości upamiętniające 78 rocznicę największej partyzanckiej bitwy II Wojny Światowej, jaką stoczyła „Grupa Kampinos” AK pod Jaktorowem w 1944 roku.
W miejscu, gdzie stoi kilkadziesiąt krzyży - większość z nich opatrzona napisem: "Nieznany Żołnierz Armii Krajowej" - zgromadzili się mieszkańcy gminy Jaktorów i okolicznych miejscowości, a wśród nich dość liczna delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym, by oddać hołd tym, którzy 78 lat temu walczyli o wolną Warszawę, o wolny kraj.
Nie zabrakło również degustacji wojskowej grochówki.
Udział w uroczystościach młodzieży i dzieci jest lekcją historii dla młodego pokolenia.
W dniach 20 -23 września, uczniowie klas VIIA i VIIB pod opieką Pań B. Siedleckiej, A. Sosińskiej i H. Wasilewskiej-Weiss, uczestniczyli w wycieczce w Pieniny - niezwykle atrakcyjnego rejonu turystycznego, jednego z najpiękniejszych w Polsce. Mają na to wpływ zarówno malowniczo układające się szczyty gór, kamienne księgi, pionowe ściany skał, zielone lasy czy wijący się między nimi Dunajec, jak i zabytkowe zamki, uzdrowiska, muzea i liczne atrakcje turystyczne.
W pierwszym dniu naszej wyprawy udaliśmy się do Ojcowskiego Paru Narodowego, by już poczuć bliskość z naturą i napawać się pięknymi widokami - znajdują się tam liczne jaskinie, skały, wzniesienia, a także szlaki turystyczne i zabytki.
Spacerując doliną Prądnika widzieliśmy „Willę Koziarnia” (zbudowany z kamienia i drewna dwór ziemiański z okresu dwudziestolecia międzywojennego), Kaplicę „Na Wodzie” p.w. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika), Zamek w Ojcowie (jedna z głównych atrakcji Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego), „Bramę Krakowską”, słynną Maczugę Herkulesa.
Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Jaskini Nietoperzowej - jednej z największych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej położonej we wsi Jerzmanowice niedaleko Ojcowa. Podziwiać w niej można największe siedliska nietoperzy wśród jaskiń jurajskich!
W jej wnętrzu z zachwytem oglądaliśmy przestronne sale oraz efektowne nacieki takie jak m. in. wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini.
W dniu 18 września zawodnicy UKS Bieniewiczanka wzięli udział w Warszawskiej Lidze Lekkoatletycznej. Wyniki naszych zawodników :
Julia Wolska 600 m 1:55:81, rekord życiowy
Jakub Stasiewicz 600 m 1:37:92, rekord życiowy
Antoni Kupść 800m 2:22:04, rekord życiowy
Szymon Hrehoruk 100m 13,00
200m 26, 59
Gratulujemy i życzymy osiągania dalszych rekordów!
W roku szkolnym 2022/2023 - podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym - szkoła organizuje zajęcia na basenie połączone z nauką pływania dla uczniów klas II -V.
Wyjazdy odbywać się będą według następującego rozkładu:
Ś wietne rozpoczęcie sezonu zawodów sportowych przez zawodników UKS Bieniewiczanka!
W dniu 14 września w Radomiu, w kwalifikacjach mazowieckich zawodów Lekkoatletyczna Nadzieja Olimpijska pokazaliśmy moc 💪 zdobywając 10 medali!
Nasi reprezentanci to :
1. Krzysztof Hrehoruk
2. Szymon Kubicki
3. Aleksander Krysztofiak
4. Tomasz Stasiewicz
5. Aleksander Wachowiak
6. Szymon Kaźmierski
7. Cezary Kiljanski
8. Adam Jarka
9. Wiktor Grzegorczyk
10. Remek Grzegorczyk
11. Szymon Mordak
12. Aniela Dobrowolska
13. Paulina Boryś
14. Joanna Krzycka
Natomiast Ci najbardziej utytułowani to Paulina Boryś, zwyciężczyni biegu na 60 m, srebro w skoku w dal oraz złoto w klasyfikacji generalnej dwuboju. Krzysztof Hrehoruk zwycięzca biegu na 60 m, brązowy medal w skoku w dal oraz złoty medal w klasyfikacji generalnej dwuboju. Aleksander Krysztofiak srebro w skoku w dal oraz srebro w biegu na 60 m. Tomasz Stasiewicz srebrny medal w biegu na 300m oraz Joanna Krzycka złota medalistka biegu na 300m.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom, a za laureatów trzymamy kciuki 1 października na finał ogólnopolski!
Dekoracji dokonywał Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkoatletyki oraz oraz złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w pchnięciu kulą.
Program "Laboratoria Przyszłości" w naszej szkole"
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy było w budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi, to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności:
✅manualnych i technicznych,
✅umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia,
✅zdolności myślenia matematycznego,
✅umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
✅stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej,
✅dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II otrzymała kwotę 127 200,00 zł.
Dzięki tym środkom zostały zakupione pomoce dydaktyczne, za których pomocą dzieci będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne. Pozwoli to uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także na zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań i innych formach rozwijania umiejętności.
Pierwsze lekcje techniki w szkole.
Uczniowie klas 4-8 są zachwyceni wystrojem i wyposażeniem pracowni technicznej.
Na pierwszych zajęciach nauczycielka techniki zapoznała uczniów z „Regulaminem pracowni technicznej” i przepisami bhp na lekcjach techniki.
W trakcie zajęć uczniowie nie mogli się doczekać momentu otwarcia „tajemniczych” skrzynek z narzędziami znajdujących się przy każdej ławce. Gdy nastąpił moment otwarcia znaleźli tam między innymi: młotki, miarki, tarniki, obcęgi, pistolety do kleju na gorąco, suwmiarki, takery i wiele innych. Gdy zaspokoili już swoją ciekawość z niecierpliwością oczekują na pierwsze użycie oglądanych narzędzi.
W ramach projektu szkoła zakupiła również:
✅drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.)
✅mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
✅sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)
✅stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).
"Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte".
Konstanty Ildefons Gałczyński
1 września w całym kraju obchodziliśmy kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej. Równo 83 lata temu, gdy pierwsze bomby spadały na polskie miasto Wieluń, a pancernik Schleswig-Holstein atakował Westerplatte, rozpoczął się najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii świata.
Polscy żołnierze walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny na wielu frontach świata. To najtragiczniejsza w skutkach wojna, jaką poznał świat. Przez sześć lat działań zbrojnych na całym świecie zginęło nawet 60 milionów osób – w tym blisko sześć milionów Polaków.
II Wojna Światowa to tragiczna lekcja historii i ostrzeżenie na przyszłość dla kolejnych pokoleń. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o wydarzeniach sprzed 83 lat, jako hołd i uznanie dla milionów obywateli II Rzeczpospolitej, którzy oddali swoje życie w walce o Polskę
Podczas organizowanych z tej okazji uroczystości czcimy pamięć i składamy hołd wszystkim tym, którzy w tej największej z wojen oddali życie w walce o wolną Polskę.
Jak co roku delegacja naszej szkoły na czele z dyrektorem szkoły Panem Markiem Parafiniukiem, Panią Barbarą Siedlecką, Panem Piotrem Michalskim wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach organizowanych na cmentarzu parafialnym przy Kościele Świętej Trójcy w Błoniu.
W programie uroczystości miały miejsce: Msza święta z okolicznościową homilią, przemówienie Burmistrza Błonia Pana Zenona Reszki, apel poległych i salwa honorowa oraz składanie kwiatów przed Pomnikiem Poległych za Wolność Ojczyzny.