Wyjechaliśmy wcześnie rano w stronę Wrocławia 44 osobową grupą, której opiekunkami były p. Magdalena Radziszewska, p. Ewa Stolarczyk i p. Hanna Wasilewska-Weiss.
Wrocław powitał nas piękną, słoneczną pogodą. Tutaj obejrzeliśmy Panoramę Racławicką i zwiedzieliśmy piękną Starówkę, szukając krasnali. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Aleksandra Fredry.
Do Kotliny Kłodzkiej i Ośrodka "Wiktoria" w malowniczo położonej Różance dotarliśmy na kolację w godzinach wieczornych.
Na miejscu, każdego dnia uczniowie uczestniczyli w interaktywnych warsztatach, debatach, dyskusjach, zabawach integracyjnych i grach symulacyjnych, prowadzonych przez wolontariuszy z Włoch, z Hiszpanii, z Kirgistanu i Polinezji Francuskiej (Taiti).
Wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim.
Już pierwszego dnia uczniowie chętnie prezentowali wyniki pracy w grupach, posługując się językiem angielskim na forum.
Codziennie młodzież miała okazję poznać kulturę krajów, z których przybyli wolontariusze. Nico, Lucia, Laura i Nasiat przygotowali dla uczniów piękne, zabawne i bardzo interesujące prezentacje multimedialne o swojej ojczyźnie.
W środę wieczorem mieliśmy okazję bawić się podczas dyskoteki, w trakcie której uczniowie wraz z nauczycielami mistrzowsko zatańczyli belgijkę, makarenę i kaczuszki.
W piątek pan Waldek – nasz kierowca i przewodnik turystyczny zabrał nas na cudowną wycieczkę. Znowu dopisało nam szczęście i Polanica Zdrój przywitała nas promieniami słońca.
Spacerowaliśmy po pięknym parku zdrojowym, podziwiając dywany kwiatowe, krzewy i drzewostan parkowy. Odwiedziliśmy też pijalnię wód, gdzie degustowaliśmy wody lecznicze.
W pobliżu kurortu narciarskiego Zieleniec, podziwialiśmy okolicę z tarasu widokowego. Znów zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na tle pasma Gór Sowich i Stołowych.
W Kudowie Zdrój zwiedziliśmy Kaplicę Czaszek i kupiliśmy pamiątki.
W ciągu kilku dni ze zdziwieniem obserwowaliśmy, że nieśmiali młodzi ludzie nabywają pewności siebie w komunikowaniu się w obcym języku. Cieszył nas fakt, że zawiązały się nowe przyjaźnie, a atmosfera otwartości i wzajemnej życzliwości pozostanie miłym wspomnieniem.
Każdy uczeń zabrał ze sobą do domu Certyfikat specjalistycznego obozu szkoleniowego „Euroweek”.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Powiecie Warszawskim Zachodnim uprzejmie informuje, że Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie jest organizatorem konkursu promującego profilaktykę zatruć tlenkiem węgla oraz bezpieczeństwa pożarowego w obiektach mieszkalnych „CZUJKA na straży Twojego bezpieczeństwa”.
Konkurs jest kierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej.
Konkurs jest dwuetapowy (pierwszym etapem jest szczebel powiatowy, drugim finałowym natomiast szczebel wojewódzki). Ponadto konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: film, oraz praca plastyczna.
Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 15 listopada 2021 r. na adres komendy.
Przekazujemy link do zakładki na stronie internetowej komendy zawierający regulamin i wszystkie niezbędne informacje na temat konkursu: (kliknij)
Kontakt w sprawie konkursu - Katarzyna Włodarczyk tel. (22) 72 – 55 – 293.
Są w Polsce takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. To właśnie między innymi Wieliczka i Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki.
Uczniowie klas VIa i VIb, w dniach 29 września - 1 października 2021 roku odbyli wspólną wycieczkę, podczas której zwiedzali zabytki Krakowa, przeszli podziemną trasę Kopalni Soli w Wieliczce oraz spędzali miło czas w Rodzinnym Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze.
Pierwszy dzień wycieczki dostarczył nam wielu wrażeń podczas wędrówki trasą turystyczną w kopalni w Wieliczce. Aby dotrzeć do zjawiskowej kopalni, musieliśmy pokonać blisko 400 schodów, jednak dla takich widoków warto było. Poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi.
Usatysfakcjonowani i pełni wrażeń pojechaliśmy do hotelu „Barka” w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby wypocząć i zebrać siły na kolejny dzień czekających nas atrakcji.
W drugim dniu udaliśmy się do długo wyczekiwanego przez nas parku rozrywki „Energylandia”, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Przechodząc przez bramki wejściowe znaleźliśmy się jakby w innym wymiarze, gdzie unosił się bajkowy klimat. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji, karuzel, kolejek górskich. Wszyscy spędziliśmy tam cały dzień i byliśmy przeszczęśliwi. Zdążyliśmy wybawić się na atrakcjach najbardziej ekstremalnych (takich jak np. „Mayan”, „Zadra”, „Formuła”, Mega Roller Coaster „Hyperion”).
Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Kraków, który przywitał nas serdecznie mnogością zabytków, niezwykłym klimatem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zwiedzania Wawelu, dawnej siedziby polskich królów. Tam zobaczyliśmy słynną wawelską Katedrę i znajdujące się w niej groby królewskie, miejsca gdzie sztuka, architektura i historia krzyżują się ze sobą na każdym kroku. Widzieliśmy również najsłynniejszy dzwon w Polsce - mowa oczywiście o dzwonie Zygmunta. Tuż nieopodal wzgórza wawelskiego natrafiliśmy na Smoczą Jamę, domostwo smoka uprzykrzającego życie mieszkańcom Krakowa.
Rynek Główny, czyli mocno bijące serce dawnej stolicy Polski, zaprezentował nam perłę renesansu polskiego – Sukiennice, w których mieszczą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Odwiedziliśmy kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza a z północnej wieży kościoła grany jest codziennie słynny hejnał. W Krakowie odnaleźliśmy także okazały pomnik Adama Mickiewicza, gotycką wieżę Ratuszową mającą 70 m, przepiękne krakowskie kamienice i słynne „Okno Papieskie”.
Wszyscy żałowaliśmy, że czas tak szybko upływał bo oznaczało to, że wycieczka dobiega końca. Cała wyprawa była bardzo udana, dla niektórych z nas była to niewątpliwie przygoda życia, która była przepełniona niezapomnianymi wrażeniami.
Firma Pentel Polska organizuje konkurs plastyczny, który jest skierowany dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 15 lat.
TEMATYKA PRACY JEST DOWOLNA!
Na konkurs należy przesyłać prace plastyczne wykonane odręcznie na papierze.
Maksymalne wymiary to 54 x 38 cm.
Każdy Uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę.
Tytuł pracy powinien być podany w języku angielskim.
Wymagane jest zakomponowanie całej kartki, włącznie z tłem.
Nie będą przyjmowane fotografie, kserokopie, wydruki i prace trójwymiarowe na przykład zawierające doklejane elementy odstające od płaszczyzny kartki typu: kulki papierowe, makaron, łańcuszek itp.
Nagrody: Laureaci konkursu otrzymają medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe (artykuły plastyczne/piśmienne marki Pentel).
Wybrane prace będą prezentowane na wystawach w Tokio, Osace i innych miastach japońskich!
Przynosimy prace do 15 października do Pani Magdaleny Mateli (sala 28).
Do pracy dołączamy oświadczenie rodzica: (kliknij)
Od kilku już lat, uczniowie klas I - III szkoły podstawowej raz w miesiącu, uczestniczą w koncertach z cyklu „ "Spotkania z muzyka” dla klas I-III organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie.
Muzyka na żywo potrafi sprawić, że człowiek zapomina o wszystkim, wchodzi w świat wyobraźni, która prowadzi go do miejsc wyśnionych.
Przez nastrój, przez ten panujący dookoła spokój – człowiek jest w stanie wchłaniać muzykę jeszcze mocniej. Skupiać się na niej i tylko na niej.
Dzieci również odczuwają ten klimat. Oczywiście nie wszystkie, oczywiście nie zawsze. Jednak ciężko oprzeć się wrażeniu, że również zachowują się inaczej. Jakby spokojniej, jakby skupiają się bardziej na słuchaniu i popuszczaniu wodzy fantazji.
I nasze dzieci tego doświadczają - cieszy nas to.
Bo jak napisał Dawid Crossby - "Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu, można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka".
Wraz z nowym rokiem szkolnym na uczniów klas I - V czekają nowe wyzwania. Jednym z wielu jest nauka pływania. W tym celu uczniowie wyjeżdżają raz w tygodniu na basen w Centrum Sportu i Rekreacji w Błoniu.
Dzieci uwielbiają wodę!, a więc z wielką frajdą oddają się zabawie. Pływanie także znakomicie wzmacnia mięśnie i rozwija koordynację ruchową, wycisza i relaksuje.
Efekty pływania są bardzo szybko widoczne – dzieci są sprawniejsze, bardziej wytrzymałe oraz wolniej się męczą podczas aktywności fizycznej, dzięki czemu jest ona dla nich przyjemnością i nie zniechęcają się do niej.
Pierwsze zajęcia wszystkim uczestnikom bardzo podobały się i już odliczają dni do następnego wyjazdu.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa, której głównym celem jest zachęcenie ludzi do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń, konkretnie chodzi o wybieranie ekologicznych środków podróżowania np. rowerem.
W 2021 roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu był obchodzony od 16 września ) do 22 września.
Wiele szkół przygotowuje z racji tej inicjatywy różne atrakcje, konkursy z nagrodami, pikniki czy warsztaty.
W naszej szkole w dniach 20.09.21r. - 24.09.21r. Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję "Bezpieczna jazda rowerem w kasku", która miała na celu propagowanie bezpiecznego poruszania się po drogach i chodnikach w czasie jazdy rowerem z domu do szkoły i ze szkoły do domu.
W akcji uczestniczyło 92 uczniów z klas IV-VIII.
Z przyjemnością informujemy, że:
I miejsce zajęła klasa VIIb;
II miejsce zajęła klasa VIa;
III miejsce klasa IVc.
Samorządowi Uczniowskiemu dziękujemy za organizację i sprawne przeprowadzenie akcji, uczestnikom za zaangażowanie i udział w akcji, Radzie Rodziców za nagrody a zwycięzcom składamy gratulacje.
"Owoców jest wiele na świecie,
Ale najlepsze z nich jabłko przecież!
Takie czerwone, okrąglutkie,
Takie soczyste i kruchutkie.
Chcesz być zdrowy i wesoły,
więc jabłuszko weź do szkoły”
Jabłko, najpopularniejszy owoc w naszym kraju, bogaty w witaminy i wartości odżywcze, ma również swoje święto obchodzone na całym świecie, które przypada na 28 września.
Samorząd Uczniowski naszej szkoły, już planuje akcję propagowania zdrowego odżywiania się, a przede wszystkim zachęcenie do codziennego spożywania jabłek.
W trosce o zdrowe nawyki żywieniowe uczniowie zostaną poczęstowani zdrowym jabłkiem. Będzie to też okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie co najmniej 400g warzyw i owoców dziennie.
Zapewne będzie również okazja do organizowania zajęć, plastycznych, technicznych i zręcznościowych z użyciem jabłek.
Koleżanki i koledzy z Samorządu Uczniowskiego zachęcają, aby w tym dniu każdy z uczniów przyszedł do szkoły ubrany w kolorach jabłek (czerwony, żółty, zielony) z emblematem tego owocu, a w nagrodę nie będą pytani na lekcjach.
Zapraszamy wszystkich do licznego udziału w kolejnej akcji naszego nowego Samorządu Uczniowskiego.
Centrum Kultury w Błoniu jak co roku jest organizatorem Pleneru malarskiego „Błonie – piękno, które mijasz”. Jest to już jedenasty plener z tego cyklu.
Plener jak zwykle będzie dwudniowy, odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym w dniach: 24.09.2021 (piątek) godz. 10.00 – 13.00 oraz 25.09.2021 (sobota) godz. 11.00 – 14.00.
Tematem i zarazem lokalizacją tegorocznego pleneru jest Park przy DPS w Bramkach, ul. Północna 18, Bramki. W piątek 24 września będziemy czekać na uczestników na Rynku przed Ratuszem, na pół godziny przed otwarciem imprezy, żeby umożliwić wszystkim rejestrację i pobranie akcesoriów potrzebnych do pracy.
W sobotę 25 września nie mamy możliwości zorganizowania transportu, więc każdy musi dojechać/dowieźć dziecko własnym środkiem transportu.
Plener jest dwudniowy, jednak nie oznacza to konieczności uczestniczenia każdego dnia. Piątek to dzień dedykowany szkołom, sobota dla indywidualnych uczestników (również tych, którzy chcą kończyć rozpoczęte poprzedniego dnia prace).
Jak zwykle organizatorzy zapewniają uczestnikom papier (opieczętowany), podkład i sztalugi oraz - ze względu na pandemię - maseczki, rękawiczki i płyn do dezynfekcji, natomiast resztę rzeczy potrzebnych do pracy plastycznej przynoszą ze sobą (ołówki, kredki, pastele, farby – w zależności od techniki, którą preferują i wybiorą). Dodatkowo zapewniają poczęstunek dla wszystkich uczestników.
Zgłoszenia do uczestnictwa w tegorocznym plenerze przyjmowane są do dnia 22 września włącznie br.,
tel. 22/752 63 00 lub
email:sekretariat@centrumkultury.com.pl
✅„Spotkaj się z niemieckim w …..” to cykl imprez plenerowych dedykowanych wszystkim zainteresowanym nauką języka niemieckiego i nie tylko. Spotkania będą się odbywały w 8 miastach w Polsce od 20. do 30. września. Cykl imprez jest częścią kampanii „Język Twojej Pasji” reklamującej język niemiecki.
Inauguracja już w najbliższy poniedziałek w Warszawie w Centrum Praskim Koneser. Będziemy tam i my.
Organizatorzy chcą odczarować mit trudnego i nieprzystępnego języka. Pokazać, że nauka niemieckiego wcale nie jest nudna, a przede wszystkim niesie z sobą konkretne korzyści w przyszłości.
✅Niemiecki da się lubić
Na przebój wydarzenia zapowiada się kiosk przeniesiony żywcem z Niemiec, gdzie będzie można zaopatrzyć się w lubiane i znane artykuły produkowane w Niemczech np.: misie Haribo.
W rolę sprzedawcy wcielą się niemieckojęzyczni pracownicy Instytutu. „Dla uczniów to niepowtarzalna okazja, by sprawdzić swoje umiejętności językowe a walutą będzie tym razem nie euro lub złoty, ale punkty za poprawnie rozwiązane zadania oczywiście związane z niemieckim.
Na pewno nie będzie to szkolny test. Na imprezie „Spotkaj się z niemieckim w Warszawie” liczy się przede wszystkim dobra zabawa” – wyjaśnia Karin Ende, dyrektorka działu językowego Goethe Institut w Warszawie.
Opiekunowie lub rodzice będą mogli w tym czasie zapoznać się z ofertą językową Instytutu, porozmawiać z jego pracownikami.
✅Pokaz magii, muzyka na żywo i co jeszcze?
A to jeszcze nie koniec atrakcji. W Warszawie wystąpi na żywo zespół muzyczny Munich SuperCrew. Nie zabraknie też znanych i lubianych postaci ze świata kultury, które podzielą się swoimi doświadczeniami z nauką języka niemieckiego.
W programie przewidziany jest występ popularnego magika Piotra Szumnego, którego początki kariery zawodowej są związane właśnie z Niemcami. „Moja przygoda z niemieckim rozpoczęła się, gdy od znajomego odkupiłem niemieckojęzyczną książkę o iluzji znając tylko trzy słowa JA, DANKE I BITTE, a miałem wówczas już lat 18. Tak bardzo pragnąłem poznać jej treść, że sam słówko po słówku przy pomocy słownika zacząłem ją mozolnie tłumaczyć. W pewnym momencie zauważyłem, że nauka języka niemieckiego stała się moją pasją i trwa ona do dzisiaj. Ta fascynacja nie tylko przynosi mi wiele radości i satysfakcji, ale również przydaje mi się w życiu prywatnym i zawodowym, a to że będę mógł o niej opowiedzieć na imprezach „Spotkaj się z niemieckim” jest dla mnie ukoronowaniem tej niekończącej się przygody z językiem niemieckim" - mówi Piotr Szumny.
Swoją obecność potwierdzili także przedstawiciele niemieckiej ambasady, konsulatów, a także takich organizacji jak DAAD i ZfA.
Na scenie pojawią się również przedstawiciele szkół współpracujących z Instytutem.
Te i inne doświadczenia mają zachęcić uczniów do rozpoczęcia lub dalszej nauki niemieckiego w przyszłości. – „W programie jest jeszcze kilka mocnych punktów. By je poznać trzeba się pofatygować na miejsce” – dodaje Karin Ende.