15 listopada w naszej szkole gościł pisarz i podróżnik Marcin Kozioł, autor książek z serii „Detektywi na kółkach”, współautor serii „Stajnia pod tęczą", którą napisał razem z Katarzyną Dowbor. Jest on także twórcą serii podróżniczej „Wombat Maksymilian”, wyróżnionej nagrodą Magellana dla najlepszej książki podróżniczej dla dzieci roku 2016.
Spotkanie z autorem lektury dla klas 4-6 „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”), było nie tylko okazją do rozmowy o książce, ale też angażującą lekcją multimedialną.
Podczas multimedialnej lekcji, dzieci poznały bohaterów książek z serii „Detektywi na kółkach” – lektury „Skrzynia Władcy Piorunów” oraz „Tajemnicy przeklętej harfy” – Julkę, psa Spajka oraz Toma, a także postać Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, wynalazcy m.in. taniej energii elektrycznej, którego losy splatają się właśnie z przygodami bohaterów tychże książek.
Pan Marcin wraz z pomocą uczniów przeprowadził eksperyment wykorzystując kulę plazmową Tesli.
Spotkanie z panem Marcinem Koziołem było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem i zachętą do sięgnięcia po Jego książki. Każdy uczeń mógł zakupić wybraną książkę i otrzymać dedykację oraz autograf autora.
Po udanych eliminacjach gminnych przyszedł czas na eliminacje powiatowe.
15 listopada nasze dziewczęta z klasy III gimnazjum, reprezentowały gminę Błonie w rozgrywkach piłki koszykowej dziewcząt w kategorii wiekowej "Młodzież" na szczeblu powiatowym.
Z ogromną przyjemnością przekazujemy informację, że nasza "złota drużyna" tym razem również nie dała szans żadnej z drużyn biorących udział w zawodach - wszystkie wygrane należały do nich - i stanęła na najwyższym podium zajmując I miejsce.
Przed nimi kolejne rozgrywki na szczeblu międzypowiatowym.
Dziewczęta wystąpiły w tym samym składzie co poprzednio, bo przecież zwycięskich składów się nie zmienia: Barbara Tachasiuk, Pola Granowska, Natalia Baraniak, Julia Podgórska, Malwina Ciemior, Julia Zając, Ilona Rybińska, Wiktoria Franczuk , Dominika Świtek, Julia Woźniak, Paulina Siniarska.
Tytuł najlepszej zawodniczki przyznano Basi Tachasiuk.
Gratulujemy dziewczętom i ich trenerce p. Barabarze Siedleckiej, życząc sukcesów w dalszych eliminacjach.
Brawo!
11 listopada to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu. Obchodzimy wtedy Dzień Niepodległości. W 2018 roku 11 listopada to dzień szczególny, bo minęło 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji jak co roku główne uroczystości na terenie gminy odbywały się w Błoniu. Jak zawsze uczestniczyła w nich delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym.
Program uroczystości:
O godz. 11.30 Msza Święta z okolicznościową homilią w intencji
Ojczyzny pod przewodnictwem J.E. bp Piotra Jareckiego w kościele Św. Trójcy w Błoniu
godz. 12.30 Przemarsz na Rynek
- Podniesienie flagi państwowej
- Hymn narodowy w wykonaniu Orkiestry OSP Błonie
- Wystąpienie Burmistrza Błonia Zenona Reszki
- Ceremonia nadania sztandaru Gminie Błonie
- Odsłonięcie i poświęcenie pomnika oraz tablicy pamiątkowej
- Apel Poległych i Salwa Honorowa
- Ceremonia składania kwiatów
- Przeformowanie do defilady
- Uroczyste odprowadzenie pocztów sztandarowych
- Defilada
Po uroczystości wszyscy uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali na gorącą grochówkę wojskową oraz na
Koncert patriotyczny „Dla Ciebie, Polsko”, który odbył się w sali widowiskowej Centrum Kultury w Błoniu.
Ostatnim punktem programu, piątkowego świętowania w naszej szkole, 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, był "Wieczór Polskiej Pieśni Patriotycznej".
Na wstępie, dyrektor szkoły p. Marek Parafiniuk bardzo gorąco powitał tych wszystkich, którzy przyjęli nasze zaproszenie i przybyli na ten niezwykły wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i legionowych.
Tym samym takie świętowanie staje się tradycją w naszej szkole - to już kolejna edycja.
Licznie stawili się przedstawiciele wszystkich pokoleń, w tym szczególnie gorąco oklaskiwane dzieci z scholi, które pięknie prezentowały się podczas śpiewu jak i recytacji.
Wspólny śpiew w hołdzie naszej Matce Ojczyźnie poprowadziły: akompaniując na gitarze p. Anna Ziarno, na elektrycznych organach p. Karina Juraga _ Horosz, narrator p. Edyta Włodarska. Akompaniament wzbogacał goszczący u nas kwartet klarnetowy ze Szkoły Muzycznej w Kaskach.
By ten śpiew płynął gładko, słowa każdej z piosenek pojawiały się na ekranie.
Patriotyczny wydźwięk spotkania podkreślały też okolicznościowe, patriotyczne wiersze, cytaty, złote myśli, fragmenty listów czytane przez młodzież.
Wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni z czasów II Rzeczpospolitej dało mnóstwo radości, wszystkim, którzy w nim uczestniczyli, a tego entuzjazmu, który obserwowaliśmy, ze wzruszeniem, na pewno im nie zabraknie także w przyszłości.
Wszyscy czujemy, taką wewnętrzną potrzebę przekazywania młodym pokoleniom tych pieśni, a jak lepiej to zrobić, jak nie poprzez wspólne ich śpiewanie wraz z młodzieżą i dziećmi.
Chcemy podziękować uczniom Zespołu Szkół Nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu za obsługę nagłośnienia, p. Krzysztofowi Mordakowi za materiały filmowe z uroczystości.
Do zobaczenia za rok, w pierwszym roku drugiego stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę!
W piątek 9 grudnia 2018 roku, równo o godz. 11.11, polskie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe próbowały pobić "Rekord dla Niepodległej".
To akcja polegająca na jednoczesnym śpiewaniu hymnu polskiego. Włączyły się w nią również polscy uczniowie przebywający za granicą.
Nasza szkoła również przystąpiła do tej akcji.
Już przed godzina jedenastą zebraliśmy się wszyscy w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej.
Dołączyły do nas dzieci z Przedszkola "Iskierka" w Bieniewicach.
W oczekiwaniu na wspólne odśpiewanie hymnu wysłuchaliśmy historii naszego najmłodszego symbolu narodowego.
Punktualnie o godzinie 11:11 przystąpiliśmy do odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".
Przyznać trzeba, że dla wszystkich obecnych była to wyjątkowo doniosła i wzruszająca chwila. Nie jednej osobie łza zakręciła się w oku.
Wzwiązku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z inicjatywy Samorządu Szkolnego przeprowadzony został konkurs GAZETKA KLASOWA - 11 LISTOPADA 1918 R. 100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
Cele konkursu to:
a)promowanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie wśród dzieci i młodzieży wizerunku Polski,
b)rozwijanie u dzieci i młodzieży kreatywności, fantazji i wyobraźni plastycznej w odniesieniu do historii Polski w przestrzeni czasowej od 1918 do 2018 roku,
c)zachęcenie nauczycieli i uczniów do czynnego zainteresowania się tematyką,
d)wzmacnianie wspólnoty naszej Małej Ojczyzny – Bieniewic.
Komisja Konkursowa w składzie: p. Magdalena Wachowiak, p. Lidia Bogusiewicz, p. Karina Juraga - Horosz sprawdzając gazetki w klasach brała pod uwagę, wkład pracy w wykonanie gazetki, symbolikę graficzną wydarzenia, hasło gazetki oraz estetykę wykonania.
Po bardzo burzliwej dyskusji i podsumowaniu wszystkich kryteriów pierwsze miejsce przyznano klasie Vb, drugie miejsce klasom VIIa i IIIB gimnazjum natomiast trzecie miejsce klasom IIIb SP i Ia SP.
Przyznane zostały również wyróżnienia klasom Ib SP i IIIa gimnazjum.
Nagrodą za I miejsce jest pizza natomiast za zajęcie II, III miejsca i wyróżnienia są słodycze.
Gratulujemy wszystkim klasom bo dzięki temu korytarze i sale lekcyjne przybrały odświętny wystrój.
Fotogaleria gazetek (wszystkie urzekały swoim wyglądem) ukaże się w późniejszym czasie.
Pośród wielu inicjatyw programowych szkoły związanych z upamiętnieniem 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się konkurs na plakat promujący to ważne wydarzenie.
Konkurs ma szczególne znaczenie — jest bowiem wypowiedzią artystyczną uczniów na temat jakże przełomowego w naszych dziejach wydarzenia historycznego.
Jest indywidualną emocją każdego z autorów, definiujących poczucie tożsamości narodowej. Jest to także dowód na to, że historia i Ojczyzna to pojęcia dla dzieci i młodzieży bliskie i ważne.
Konkurs promuje ideę patriotyzmu, kształtuje poczucie świadomości narodowej i wzbudza szacunek dla własnego państwa.
Spośród kilkudziesięciu plakatów jury przyznało trzy nagrody i siedem wyróżnień: I miejsce zajęła Laura Adamska z klasy Vc,
II miejsce Oskar Śmigielski z klasy VIa,
III miejse Witold Skibiński z klasy VIB. Wyróżnienia otrzymali: Alicja Wyszpolska z klasy Vc, Maja Słowińska z klasy VIa, Anna Ryszka z klasy VVB, Wiktoria Krzemińska z klasy VIIIa, Oliwia Bożałek z klasy VIIIa, Julia Majunka z klasy IIIa gimnazjum,Pola Granowska z klasy IIIa gimnazjum.
Podczas szkolnej uroczystości na sali gimnastycznej laureaci konkursu odebrali nagrody wręczane przez dyrektora szkoły p. Marka Parafiniuka oraz wicedyrektora p. Ewę Stolarczyk.
Na wszystkich uczestników konkursu czekały słodkie upominki.
Gratulujemy!
7 listopada 2018r. klasa Ib reprezentowała naszą szkołę na Dziecięcym Koncercie Piosenki Patriotycznej organizowanym przez Przedszkole publiczne nr 6 Iskierka wraz z Przedszkolem nr 4 Stokrotka.
Zarówno przedszkolaki jak i pierwszoklasiści naszych lokalnych szkół przybyli w eleganckich strojach z elementami barw narodowych do Centrum Kultury w Błoniu.
Koncert odbył się w niezwykle uroczystej oprawie, a prezentujący się mali artyści otrzymali gromkie brawa i drobne upominki.
Wysłuchaliśmy legendy o powstaniu państwa polskiego oraz wielu pięknych pieśni takich jak „Szare szeregi”, „Legiony” „Ułani” i wiele innych.
Nasi uczniowie podczas koncertu wykonali pieśń „Szara Piechota”.
Pierwszoklasiści nie tylko z odwagą zaśpiewali utwór ale także zaprosili publiczność do wspólnego wyśpiewania refrenu.
Zadowoleni wrócili do szkoły. W ten sposób rozpoczęliśmy jako szkoła świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
Aby przybliżyć społeczności szkolnej program "Zdrowo jem, więcej wiem", zaproponowany został wszystkim klasom I – III konkurs "Zdrowa śniadaniówka, pracuje główka".
Konkurs ten jest organizowany w naszej szkole od kilku lat.
Zadaniem uczniów, którzy wzięli udział w konkursie było ułożenie menu śniadań szkolnych na pięć dni. Następnie przygotowane według menu śniadania przynosić do szkoły i z apetytem zjadać.
Każdy uczestnik miał również specjalne zadanie, aby udokumentować efekty swojej pracy.
Jury miało duży problem z wyłonieniem laureatów, gdyż prace były niezwykle pomysłowe, barwne i różnorodne. Oceniający kierowali się estetyką prac, pomysłowością ich wykonania ale także doborem zdrowej żywności w jadłospisach.
Po burzliwych naradach ogłoszono wyniki a wręczenia nagród oraz dyplomów dokonał pan dyrektor.
Nikt nie odszedł z pustymi rękami, a przepiękne projekty mogliśmy podziwiać na szkolnej wystawie pokonkursowej.
Wyróżnienia otrzymali:Helena Radziszewska oraz Szymon Mordak z klasy Ib, III miejsce ex aequo zdobyły Julia Bik i Angelika Bik z klasy IIIb, II miejsce zajęła Natalia Maj z klasy IIa, zdobywcami I miejsca zostali: Piotr Łukasik z klasy Ic oraz Zosia Redzisz z klasy IIb.
Gratulujemy!
W czwartek 8 listopada, w Błoniu odbyły się eliminacje w koszykówce dziewcząt na szczeblu gminnym.
Niezmiernie miło jest nam przekazać informację, że nasze dziewczęta nie dały szans żadnej z drużyn biorących udział w zawodach - wszystkie wygrane należały do nich - stanęły na najwyższym podium zajmując I miejsce.
W najbliższy czwartek 15 listopada w Łomiankach reprezentować będą gminę Błonie w eliminacjach powiatowych.
Wierzymy, że i tym razem sięgną po zwycięstwo czego im bardzo gorąco życzymy. A oto skład naszej "złotej drużyny": Barbara Tachasiuk, Pola Granowska, Natalia Baraniak, Julia Podgórska, Malwina Ciemior, Julia Zając, Ilona Rybińska, Wiktoria Franczuk , Dominika Świtek, Julia Woźniak, Paulina Siniarska.
Brawo dziewczęta!
"Schronisko jest ubogie. Przez baraku deski
Wieje wiatr i rozrzuca na posłaniach słomę.
W boksach siedzą samotne, osowiałe pieski,
Tęsknią za nieraz nigdy nie widzianym domem."
Ryszard Marek Groński „Schronisko”
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz biorą udział w akcji "Pomagamy zwierzętom w schronisku".
Schronisko dla bezdomnych zwierząt to chyba najsmutniejsze zwierciadło ludzkiej bezduszności.
Kiedy spaceruje się między klatkami i widzi się pary oczu, pełnych rozpaczy i tęsknoty, żal serce ściska.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w szkole zorganizowano "słodką środę". Uczniowie wszystkich klas przynieśli słodkości w postaci ciast, ciasteczek, pączków i innych specjałów, które sprzedawane były za symboliczną złotówkę.
Pieniądze zebrane podczas akcji przeznaczone zostały na zakup karmy suchej i w puszkach, obroży i zabawek dla porzuconych i bezdomnych psów.
Tym razem wybraliśmy istniejące od prawie 10 lat, Miejskie schronisko dla bezdomnych zwierząt „Azorek”, które znajduje się w Kożuszkach-Parcel pod Sochaczewem.
Aktualnie schronienie znajduje w nim ok. 130 psów na 114 miejsc w schronisku.
8 listopada przedstawiciele uczniów złożyli wizytę w schronisku, aby przekazać paczkę pełną produktów, które nie tylko poprawią smak każdego ich posiłku, ale także podniosą ich odporność, poprawią kondycję sierści, skóry i całego organizmu oraz poprawią kondycję fizyczną.
Uczniom naszej szkoły los zwierząt nie jest obojętny. Wszyscy chętnie przystąpili do akcji za co im bardzo dziękujemy.
Słowa wdzięczności i podziękowania kierujemy również do p. Agnieszki Szymańskiej za pomoc w przewiezieniu paczki do schroniska oraz p. Michałowi Mielcarzowi za pomoc w zakupie wiktuałów i zabawek dla mieszkańców schroniska.