W grudniu przyłączyliśmy się do akcji charytatywnej" Łańcuch dobra", którą zorganizowało Stowarzyszenie Pro Salute w Białymstoku. Dotyczy ona bicia rekordu długości łańcucha choinkowego z papieru. A to wszystko dla dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Stowarzyszenia. Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne - ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha.
Ogłoszenie wyniku nastąpi 7 stycznia - do 6 stycznia można jeszcze wesprzeć akcję więc nie zwlekaj.
Mocno wierzymy w to, że akcja się uda!!!
Otrzymaliśmy właśnie podziękowanie od organizatorów.
Święta Bożego Narodzenia w tradycji polskiej to czas niezwykły. Najbardziej wyjątkowym dniem jest oczywiście Wigilia.
Tradycją w naszej szkole są Wigilie klasowe organizowane przez poszczególne klasy i wychowawców na ostatnich godzinach wychowawczych w kończącym się roku.
Tego dnia wszyscy akcentują zbliżające się Święta i Wigilię. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie spotykają się w swoich klasach, wspólnie łamiąc się opłatkiem i składając życzenia, kolędując oraz spożywając razem słodkości.
Do tradycji należą również bożonarodzeniowe jasełka.
W tym roku dzieci i młodzież naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie oparte na motywach baśni H.Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Symbolika tej opowieści poruszyła serca wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej.
Bohaterka baśni, umiera z głodu i zimna – tak jest u Andersena, zatroskane, wzruszone tą opowieścią dzieci, proszą jednak baśniopisarza, by zmienił zakończenie i pozwolił im zaprosić dziewczynkę „do siebie” – taki koniec miała inscenizacja pokazana przez uczniów naszej szkoły.
Młodzi aktorzy z klas IC, IIa i IIIb, doskonale odegrali swoje role.Występ dzieci bardzo się wszystkim podobał, mali aktorzy z zapałem wcielali się w grane przez siebie postaci, pięknie prezentowali się w kolorowych strojach. Znakomicie opanowali teksty i z wielkim zaangażowaniem, walcząc z tremą, opowiedzieli nam o krzywdzie dziecka.
Jeśli dodać, że nie ma w literaturze i sztuce bardziej wzruszającego motywu, jak właśnie motyw skrzywdzonego dziecka, a okres świąt Bożego Narodzenia stwarza okazję do mówienia o biednych, opuszczonych i potrzebujących pomocy, z łatwością można wyobrazić sobie, jakie wrażenie wywarło to przedstawienie na zgromadzonej „widowni”.
Od wielu już lat podczas uroczystości bożonarodzeniowej wręczane są uczniom stypendia "Dam radę" oraz nagrody za udział w konkursie plastycznym "Ozdoba bożonarodzeniowa".
Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły pan Marek Parafiniuk złożył życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom oraz uczniom.
21 grudnia podsumowano zbiórkę artykułów na paczkę świąteczną „Paczka dla Seniora 2018r”, której inicjatorem był Samorząd Uczniowski we współpracy z Sołectwem Bieniewice.
Podobnie jak w roku ubiegłym rozpropagowano i przeprowadzono wśród społeczności uczniowskiej, nauczycieli oraz pracowników szkoły zbiórkę artykułów żywnościowych i słodkości, która miała za cel wsparcie seniorów z Bieniewic i okolic.
Każdy sukces takiej akcji wynika z coraz głębszej świadomości uczniów i ich rodzin, które dostrzegają potrzebę wpierania ludzi starszych, zauważają ich problemy i trud dnia codziennego.
Pokrzepiające jest to, że dzieci i młodzież dbają o podtrzymywanie międzypokoleniowych więzi, a za przykładem rodziców oraz nauczycieli pielęgnują szacunek dla osób starszych i uczą się odpowiedzialności za świat, który ich otacza.
Niezwykłe wzruszenie i poczucie dumy wzbudza również zaangażowanie samych wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i dokładają starań, aby każda akcja charytatywna była przeprowadzona z sercem.
Bardzo Im wszystkim dziękujemy i życzymy wszystkiego najlepszego.
„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”.
Cyprian Kamil Norwid
W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną - 21 grudnia - uczniowie klas I - III, IV – VIII oraz klas III gimnazjum spotykali się w klasach, aby wspólnie spędzić cudowne chwile podczas klasowej Wigilii.
Był biały obrus, opłatek, szopka, granie na instrumentach i wspólne śpiewanie kolęd.
Takie spotkanie to czas szczerych życzeń, przebaczenia, podania dłoni.
Szkoda, że Wigilia jest tylko raz w roku.
Przedstawiamy fotorelację wigilii klasach Ia i IIb. Było uroczyście, wesoło i smakowicie.
Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposobu myślenia o rzeczach, – napisała kiedyś słynna amerykańska dziennikarka i publicystka Flora Lewis.
W naszej szkole staramy się również pokazać inny sposób myślenia o rzeczach w języku obcym i w związku z tym uczennice z klasy VIa pod opieką Pani Magdaleny Wachowiak, na lekcjach j. angielskiego przygotowały repertuar kolęd i pastorałek w języku angielskim.
W czwartek 20 grudnia odwiedzały uczniów klas I- III, aby zaprezentować je i zaprosić najmłodszych do wspólnego śpiewania.
Czas płynął w iście świątecznej atmosferze – stroje i wystroje klas oraz piękny śpiew bardziej i mniej znanych kolęd i pastorałek.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jest to szczególny czas dla każdego z nas.
Przedświąteczna krzątanina trwa nie tylko w domu - porządki, zakupowe szaleństwo. W szkole również w ostatnich dniach przed rozpoczynającą się przerwą świąteczną czuje się atmosferę zbliżających się świąt.
Dzieci dekorują swoje sale lekcyjne najpiękniej jak potrafią, bo każda chce wygrać ogłoszony konkurs na najciekawszą dekorację świąteczną - dekoracje świąteczne to element wyjątkowej, świątecznej atmosfery. Świątecznie jest w świetlicy, w bibliotece, na korytarzach.
Samorząd Uczniowski zorganizował akcję zbiórki żywności na paczki świąteczne dla potrzebujących seniorów w naszej okolicy.
Przyłączyliśmy się do akcji charytatywnej" Łańcuch dobra", którą zorganizowało Stowarzyszenie Pro Salute w Białymstoku. Dotyczy ona bicia rekordu długości łańcucha choinkowego z papieru. A to wszystko dla dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Stowarzyszenia. Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne - ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha - w ten sposób chcemy dać im sygnał, że jak nam uda się zmobilizować dużo osób do zrobienia długiego łańcucha, to oni dadzą radę walczyć z chorobą – informują organizatorzy.
Wczoraj zapakowano i wysłano kilkaset metrów łańcucha, który nasze dzieci z ogromnym zaangażowaniem tworzyły.
Uczennice z klasy VIa na lekcjach j. angielskiego przygotowały repertuar kolęd i pastorałek w języku angielskim. W czwartek odwiedzały uczniów klas I- III, aby zaprezentować je i zaprosić najmłodszych do wspólnego śpiewania. Czas płynął w iście świątecznej atmosferze – stroje i wystroje klas oraz piękny śpiew bardziej i mniej znanych kolęd i pastorałek.
W czwartek klasy I – III wybrały się do Centrum Kultury w Błoniu na koncert Filharmonii Narodowej oczywiście związany z tematyką zbliżających się świąt.
Przez dwa dni na kiermaszu bożonarodzeniowym można było kupić a później podarować bliskim przygotowane stroiki i ozdoby świąteczne.
W ostatnich dniach, kiedy znaleźliśmy się w pobliżu sali gimnastycznej słychać było śpiew, recytację, grę na instrumentach. Kiedy zajrzeliśmy do środka przez szklane drzwi widać było tańczące śnieżynki, Mikołaje - a to wszystko za sprawą odbywających się prób jasełek. Po takich zwiastunach już nie możemy się doczekać piątkowego występu naszych uczniów. Będzie bajkowo, kolorowo, cudnie.
Klasa IIa uznała, że najwyższy czas wysyłać Życzenia świąteczne. Choć tradycyjna poczta przechodzi do lamusa, nie oznacza to, że przestajemy sobie wysyłać życzenia. Najwięcej osób korzysta teraz z komunikatorów internetowych i portali społecznościowych, by przesłać znajomym życzenia na Święta Bożego Narodzenia. Drugoklasiści są innego zdania i wysłali życzenia swoim bliskim tradycyjna pocztą.
W czwartkowe popołudnie wszyscy jesteśmy gotowi do jutrzejszego dnia, który będzie dla naszej społeczności początkiem świąt. Odbędą się jasełka, wigilie klasowe…. Ale o tym później.
Imieniny Mikołaja w klasie IIB obchodzono nie mniej hucznie niż w innych klasach.
Były mikołajowe prezenty, mikołajowe przebrania, gry i zabawy oraz piosenki o Mikołaju.
Już od samego rana nastrój wszystkim się udzielał. Udekorowana świątecznie już klasa zamieniła się w "Szkołę Elfów". Na lekcji w-f uczniowie chętnie uczestniczyli w grach i zabawach Mikołajkowych.
Jakaż to była niespodzianka, kiedy po powrocie do sali czekały na wszystkich czekoladowe mikołaje.
Następnie wszyscy w czerwonych bluzkach i mikołajowych czapach brali udział w zabawach i ulubionych grach planszowych przyniesionych z domu.
W przerwie między partyjkami gry można było zająć się pracą plastyczno - techniczną i wykonać ozdobę świąteczną - piękne aniołki, bałwanki, mikołaje.
Dużo radości dzieciom sprawiła wizyta, jaką złożył Mikołaj z Samorządu Uczniowskiego ze słodkim co nieco.
Wszystkie zgodnie przyznały, że były grzeczne i ani razu nie zdarzyło im się nabroić.
Pani wychowawczyni przyjęła w tym momencie taktykę strategicznego milczenia, dlatego Mikołaj z jednym okiem zamkniętym wręczył wszystkim dzieciom słodycze. Czyżby nie był do końca o tym przekonany?
Kolejną niespodzianką było znalezienie pod drzwiami czerwonego worka Mikołaja z pizzą, która narobiła wszystkim "smaku" rozsiewając po całej szkole zapach.
Kiedy worek był już pusty dzieci dzieci ćwiczyły celność rzutami piłeczek do worka. Nawet dobrze im to wychodziło - wszystkie trafiały do worka.
W tle słychać było świąteczną muzykę i piosenki śpiewane przez drugoklasistów.
Krótko mówiąc - było słodko i miło, apetycznie i wesoło, niespodziankowo i radośnie - takie Mikołajki to ja rozumiem!
Każdy żałował, że kończy się już ten dzień... ale cierpliwie zaczekamy do przyszłego roku - więc przybądź Mikołaju!
6 grudnia dla klasy Ib i II a rozpoczął się od nauki piosenki o świętym Mikołaju i ozdabiania pierników na coroczne Malowanie bombek w naszej szkole.
Później podzieleni na grupy zdobywaliśmy kolejne puzzle do układanki z Mikołajem poprzez udział w różnych konkurencjach. Trzeba było odszukać ukryte przedmioty, zdmuchnąć kubeczki powietrzem z balonika, ułożyc piramidę z kubeczków i karteczek, zaprowadzić piłeczkę pingpongową do bramki bez użycia rąk, i najlepsze: posortować M&m'sy szczypcami i potem je zjeść - mniam!
Wszystkie zabawy wymagały współpracy w zespołach i dostarczyły uczniom wiele radości. O przerwach tego dnia nie było mowy, bo nikt nie chciał z nich korzystać.
10 grudnia klasa IIIB gimnazjum udała się na "mikołajkową " wycieczkę do stolicy.
Pierwszym punktem programu naszej wizyty było zwiedzanie w Pałacu Kultury wystawy "Galeria figur stalowych" .
Jak się okazało to niepowtarzalne miejsce, gdzie w jednym miejscu można spotkać rzeźby wykonane z elementów recyklingu metalowego. Figury metalowe inspirowane są postaciami z bajek, filmów Science Fiction, polityków, gwiazdami ze świata muzyki, najbardziej znanymi celebrytami, a także zwierzętami i światowymi hitami motoryzacji.
Dla zwiedzających (i dużych i małych) najważniejszy jest jednak fakt, że eksponatami zachwyceni są wszyscy bez względu na wiek. Wiecie dlaczego? Bo to nie są muzealne eksponaty, a figury stworzone często w skali 1:1. Samochody mają otwierane drzwi więc można do nich wsiąść i posiedzieć za kierownicą. Ba! Można nawet poruszać skrzynią biegów, wcisnąć gaz czy hamulec… Na motocykle można wsiadać spełniając drzemiące głęboko w sercu marzenia.
Tak więc nikt się nie nudził i nie narzekał. Mieliśmy komfortową wręcz sytuację ponieważ byliśmy pierwszą grupą zwiedzających więc nie było tłoku.
Bez wątpienia galerię można nazwać jedyną w swoim rodzaju galerią sztuki współczesnej i nowoczesnej. Wystawa rzeźb stalowych, którą tu spotykamy, to atrakcja unikalna nie tylko w skali Polski, ale także Europy i całego świata.
Po wyjściu z wystawy poczuliśmy głód, więc jak to bywa w wycieczkowym zwyczaju każdy przekąsił "małe co nie co" w KFC lub innym punkcie gastronomicznym. Akurat wypełniliśmy czas oczekiwania na wejście do kina, aby obejrzeć film "Narodziny gwiazdy".
Niestety pogoda uniemożliwiła nam jazdę na łyżwach na lodowisku. Trudno, nadrobimy to innym razem. Kiedy wracaliśmy do domu było już bardzo ciemno, ale niezbyt późno.